12 Eylül'ün yıldönümünde demokrasi vurgusu

12 Eylül 1980 askeri darbesinin 39’uncu yıldönümü nedeniyle konuşan AK Parti, CHP, İYİ Parti ve MHP’nin Aydın İl Başkanları, darbecileri kınayarak, demokrasi ve milli egemenlik vurgusunda bulundu.

12 Eylül 1980’deki askeri darbenin üzerinden 39 yıl geçti. AK Parti, CHP, İYİ Parti ve MHP’nin Aydın İl Başkanları, yaptıkları açıklamalarda, ‘demokrasi’ vurgusu yaptı.

AK Parti Aydın İl Başkanı Ömer Özmen, 12 Eylül’ün üzerinden 39 yıl geçtiğini anımsatarak, “12 Eylül, Türkiye’de bıraktığı izler açısından en ağır darbelerden biri. Yaşları tutmayan insanların yaşlarının büyütülerek idam edildiği, birçok insanın yurt dışına gitmek zorunda kaldığı, bütün siyasi partilerin kapandığı, liderlerin gözaltına alındığı tam bir hukuksuzluk örneği. Kendisinden sonra yapılan 1982 Anayasasında da o kadar değişiklikler yapılmasına rağmen halen daha Türk siyasi hayatında sıkıntıları beraberinde getiren bir anayasa” dedi.

“DEMOKRASİYE SAHİP ÇIKALIM”

12 Eylül’ün getirdiği kurumların demokrasinin önünü kestiğini belirten Özmen, “Darbenin sorumlularının yıllar sonra da olsa iktidarımız döneminde yargı önüne çıkarılmış olması Türkiye’de birtakım güzel gelişmelerin olduğunu gösteriyor. Sonraki süreçte yaşanan 15 Temmuz darbe girişiminde de milletimiz dik durdu. Bunun için her zaman söylüyoruz: en kötü demokrasiler, en iyi darbe yönetimlerinden iyidir. Bu bakımdan milletimizi topyekûn olarak demokrasimize sahip çıkmaya davet ediyoruz. 15 Temmuz bunun güzel bir örneğiydi” ifadelerini kullandı.

“YAŞI BÜYÜTÜLEREK ASILANLARI UNUTMADIK”

CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 12 Eylül 1980 darbesinin Türk demokrasi tarihinde bir utanç sayfası olduğunu vurgulayarak, “Bugün 39. yılında hem darbecileri hem de darbeci zihniyeti, yaşı büyütülerek asılan evlatlarımızı, darbeden nemalanan iktidarları unutmadık” ifadesini kullandı.

İYİ Parti Aydın İl Başkanı Cemal Sarı ise 12 Eylül darbesinin ardından TBMM’nin kapatıldığını, siyasî partilerin faaliyetlerinin sonlandırıldığını hatırlatarak, “Hukuku ve insan haklarını ayaklar altına alan ve demokrasimize kasteden 12 Eylül 1980 darbecilerine lanet olsun. ‘En kötü demokrasi, en iyi darbe idaresinden daha evladır’ diyen Başbuğ Alparslan Türkeş’e selam ve rahmet olsun” yorumunu yaptı.

“HAKK’A KEFENSİZ OLARAK KAVUŞTULAR”

MHP Aydın İl Başkanı Burak Pehlivan ise yaptığı açıklamada, “12 Eylül'e kadar, Milliyetçi-Ülkücü hareketin aziz mensupları Türk milletini yaşatmak ve korumak için insanüstü bir mücadele göstermişlerdir. Kurşunların, bombaların ve pusuların dehşetinden bile çekinmemişler, Türk-İslam ülküsünü omuzlarında yüceltmişlerdir. Ne hazindir ki, vatan sevgisinin, millet aşkının, Türklük tutkusunun ve İslam'a bağlılığın diyeti ağır olmuş ve binlerce dava arkadaşımız analarından, babalarından, sevdalarından ayrılarak Hakk'a kefensiz olarak kavuşmuşlardır” ifadelerini kullandı.

Pehlivan, “Ülkücü hareket için unutulmayacak eziyet, işkence, kıyım ve zulümlerin yaşandığı Kara Eylül; bir elinde bilim, diğer elinde ahlak ve erdem olan, Atatürk’ümüzün izinde Türk Gençliğinin aydınlığında boğulsun. Şehitlerimiz huzur bulsun” görüşlerini aktardı.