112 Acil Çağrı Merkezi’nde sona gelindi

Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, Muğla karayolundaki 112 Acil Çağrı Merkezi’nin 24 Şubat’ta hizmete geçeceğini duyurdu. Yeni merkezle birlikte, tüm acil çağrı numaraları da 112’de toplanacak.


Aydın – Muğla karayolunda bulunan 112 Acil Çağrı Merkezi’nin 24 Şubat itibarıyla hizmete başlayacağı bildirildi.

11 Şubat 112 Acil Servis Günü dolayısıyla merkezi ziyaret eden Aydın Valisi Hüseyin Aksoy, 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürü Neşe Şahin’den bilgi aldı. Merkezde incelemelerde bulunan Aksoy, yaptığı açıklamada, “112 Acil Çağrı Merkezimiz, 24 Şubat tarihi itibarıyla hizmet vermeye başlayacak. Binanın fiziki şartları tamamlandı. Teknik personelimiz gerekli eğitimleri aldı. Altyapı çalışmaları ASELSAN tarafından tamamlandı. Önümüzdeki süreçte 112 Çağrı Merkezi olarak faaliyete geçecek” bilgisini verdi.

ÇAĞRILAR TEK HATTA TOPLANIYOR

“İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun talimatları gereğince Türkiye genelinde birçok ilde olduğu üzere Aydın’da da bu çalışmaları tamamlama noktasına geldik” diyen Aksoy, şöyle konuştu: “Hepinizin bildiği üzere, farklı acil çağrı numaraları var. 110, 112, 122, 177, 155, 156 gibi birçok farklı çağrı artık, tek bir çağrı numarasıyla hizmet vermeye devam edecek. Bu anlamda ilimiz için de vatandaşlarımız için de önemli bir kolaylık sağlanacak. Sadece 158 Sahil Güvenlik ile ilgili hat, daha sonra sisteme monte edilecek. Onun dışındaki bütün hatlar, 112 Acil Çağrı Merkezi’nde hizmet vermeye devam edecek. Emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum. 24 Şubat’tan itibaren aksilik olmadığı takdirde, Aydın’daki vatandaşlarımız 110, 155, 156 gibi farklı numaraları değil, sadece 112’yi arayarak, taleplerini, acil isteklerini aktaracak.”

VATANDAŞLARI UYARDI

Vatandaşları 112 acil çağrı hattını gereksiz yere meşgul etmemeleri konusunda uyaran Aksoy, merkez personelinin 24 saat esasına göre görev yapacağını anlattı. Merkezin teknik altyapısında yerli ve yeni nesil yazılım kullanacağına dikkati çeken Aksoy, 31’i çağrı alıcı olmak üzere toplamda 49 personelin görev yapacağını dile getirdi.

Vali Aksoy, konuşmanın ardından, merkez bahçesine, günün anlam ve önemi dolayısıyla fidan dikti. Öte yandan, 11 Şubat 112 Acil Servis Günü dolayısıyla 112 fidanın toprakla buluşturulduğu bildirildi.