ORMANLAR SERİNLETİYOR ONLARI ÇOK İYİ KORUYALIM

Sıcak yaz aylarında serinlemek için mutlaka bir ağaç gölgesine sığınırız. Ancak hızlı ve düzensiz kentleşme yüzünden şehirlerde neredeyse ağaçlık alan bulmak çok zor. Plazalar, rezidanslar, apartmanlar ve daha birçok betonlaşma ile insanlar nefes dahi alamaz duruma geldi.

Ormanlar biz insanlara temiz hava bol oksijen sağlarken yaban hayvanları için de güvenilir barınak olma özelliği taşımaktadır. Örneğin ülkemizde de sıkça görülen sarıçam ormanları en fazla oksijen üretme özelliğine sahiptir. Ayrıca ormanlar doğal iklimlendirme (klima) olma bakımından da çok fonksiyonlu işleve sahiptir. Ormanlar özellikle sıcak yaz aylarında bulunduğu coğrafyaları diğer az ağaçlı yerlere göre daha fazla serinletir ve canlandırır.

***

Ne yazık ki geçtiğimiz yıl ülke tarihinin en büyük orman yangınlarına tanık olduk. Ormanlarımız günlerce yandı kül oldu. Yeniden başlatılan ağaçlandırma çalışmaları halen devam ediyor. Öte yandan devletin hazırlatıp televizyon ve radyo kanallarında yayınlattığı kamu spotları sürekli olarak tekrar ediyor. Ayrıca Orman Bakanlığı tarafından hazırlatılan afişler,posterler ve bilboard duyurularıyla vatandaşların bilinçlendirilmesi konusunda çalışmalar yapılıyor. Her şeyin başı eğitimli olmaktan geçiyor, bilinçli ve çevreci kişiler ormanlar için daha titiz daha dikkatli. Ancak kendini bilmez insanlarda var maalesef. İçtiği sigaranın izmaritini ormanlık alana atan, cam şişeleri kırarak çevreye saçan, piknikte mangal yakıp tam olarak söndürmeden oradan ayrılan ve sırf ülkeye kötülük olsun diye ormanları ateşe verenler var. İşte bu gibi durumlar yaşanmaması için herkesin sorumluluk sahibi olması gerekiyor. Ormanlarımızı hep birlikte koruyalım…