ATATÜRK VE GENÇLİK

19 Mayıs 2022 Perşembe günü 103’üncü yıldönümünü kutlayacağımız 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta coşkuyla kutlanacak. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Gençliğine armağan ettiği bayramdır. 19 Mayıs 1919 Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Bandırma Vapuru’ ile Samsun’a ayak basması sonucu o gün topraklarımızı işgal için yurdumuza giren dönemim İtilaf Devletleri’ne karşı Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün olarak kabul edilir. Atatürk burada ‘Milli Mücadele’ için örgütlenme planlarının en önemli kısımlarını Havza ilçesinde yapmıştır. Bağımsızlık meşalesi burada yakılmıştır.

***

Uzun yıllar “Gençlik ve Spor Bayramı” diye kutlanan bu bayram “Atatürk Yılı” kabul ve ilan edilen 1981 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evran tarafından yapılan isim değişikliğiyle “Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” adını almıştır. Atatürk çocukları ve gençleri çok severdi. Çocuk ve gençlik sevgisi ülke ve vatan sevgisi kadar büyüktü. Bu nedenle bizlere iki büyük bayram hediye etmiştir. Bu anlamlı günde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm yurtta okullar arasında resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları düzenleniyor. Ayrıca Aydın Büyükşehir Belediyesi bu hafta kapsamında “19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı” temalı resim, şiir ve kompozisyon yarışması düzenliyor. Etkinlik Aydın’da öğrenim gören lise grubu olan 9.10.11 ve 12’inci sınıf öğrencileri arasında yapılacak.

***

İlkokul yıllarında 23 Nisan etkinliklerine katılmışlığım oldu. Ortaokul dönemimde de 19 Mayıs gösterilerine katıldım. İnönü Ortaokulu’nda öğrenim görürken okulca 19 Mayıs gösterilerine katılım sağladık. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün koordinesinde Aydın merkezdeki ortaokul öğrencileri tarafından renkli gösteriler yapılırdı. Aydın Adnan Menderes Stadyumu’nda olurdu tüm gösteriler. Gösteriye katılan biz öğrencilerin her birimizin ayrı ayrı pozisyonları vardı. Kimimiz stadın kapalı tribün karşısında bulunan açık tribündeki gösterilecek yazılar için düz renkli flama tutardı. Çeşitli renklerden oluşan flamalarda Beden Eğitimi öğretmenlerimizin karşı kapalı tribünlerinin üst bölümünden göstermiş olduğu numaralar sayesinde bizim kaldıracağımız flamaları açardık. Kapalı tribünlerde oturan ve gösteriler için stadyuma gelen büyüklerimize görsel şölen sunardık. Kimi figürde Türkiye Haritası, kimi figürde Türk bayrağı, kimi figürde Atatürk resmi, kimi figürde yazılar olurdu. Saha içinde olan bizlerde gösterilen numaralara göre hareket, dans ve figür gösterileri yaptık. Provalarımız olurda. Eğlence dolu günlerdi. Değişik kostümler giyerdik. Günümüzü dolu dolu geçirirdik. Atatürk’ün ileri görüşlülüğü sayesinde bu bayramları bizde kutladık. Atatürk’ün gençliğe verdiği önemi bir kez daha anladım. Belki de dünyada çocuk ve gençlik bayramı kutlayan ülke yok. Bu da bizim şansımız. Bizim de en büyük şansımız Mustafa Kemal Atatürk gibi bir lidere sahip olmamızdır.

***

ATATÜRK’ÜN GENÇLİĞE HİTABESİ

Ey Türk gençliği! Birinci vazifen; Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dâhilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklal ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin. Bu imkân ve şerait, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklal ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zapt edilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde iktidara sahip olanlar, gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri, şahsi menfaatlerini müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakruzaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evladı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır. Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur.