Kerim Yalçınkaya

Kerim Yalçınkaya

POLİTİKA BU KADAR HATAYI AFFETMEZ

MHP lideri Alparslan Türkeş’in ölümü üzerine partinin başına geçenDr. Devlet Bahçeli göreve başladığı ilk yıllarda oldukça popüler birpolitikacıydı. 1999 milletvekilleri seçimleriyle üst düzeye çıkan Bahçeli,Bülent Ecevit’in kurduğu hükümette Başbakan yardımcılığı görevini üstlendi.ANAP’ta iktidarın koalisyon ortağıydı. 2001 krizi iktidarı oldukça yıprattı.Koalisyon ortaklarının Bahçeli ile araları çok iyi idi. Bu konu bazen basınabine yansırdı.

Kriz mağduru Türkiye’yi selamete çıkarmak için, Amerika’dan KemalDerviş geldi. Hazırladığı ve yürürlüğe koyduğu ekonomik programla sıkıntılarazaldı. Enflasyon yüzde 80’den 29’lara düştü. Seçime daha iki yıl vardı.Bahçeli, “Erken seçime gidelim” diyerek Ecevit’i zorlamaya başladı. Ecevit,sonunda pas dedi ve parlemento 2 Kasım’da erken seçim kararı aldı. Ancakkaderin cilvesine bakın ki, Dr. Bahçeli’nin seçim ısrarı ortaya AK Parti gibisiyasi bir kuruluşu ortaya çıkardı. Kuruluşundan kısa süre sonra iktidara gelenAK Parti 15 yıldır hala iktidarını sürdürüyor. DSP, MHP ve ANAP’a ne oldu?Barajı bile aşamadılar. Ama Türkiye’de yeni bir siyasi parti ve iktidar doğdu.

Kimin sayesinde oldu bütün bu kazanımlar sayın Dr. Bahçeli sayesindegerçekleşti.

Bahçeli 2007 milletvekili seçimlerinde seçmenin kendisine sunduğuşansı değerlendiremedi.

MHP seçimde hatırı sayılır oylar aldı. Bizim bölgemizden ifadeedeyim. Aydın’ın batı bölgesindeki kentlerin hepsinden aldığı oylarla MHPbirinci parti oldu.

2002’de baraja takılan MHP, ne yaptı da 2007 seçimlerinde başarılısonuçlar aldı? Dr. Devlet Bahçeli, yeniden parlementoya girmelerini kendibaşarısı olarak gördü. Oysa durum çok farklıydı. DYP ve ANAP birleşmelerindenbir sonuç çıkmayınca bu iki parti sağ seçmen MHP ve AKP’yi destekleyince ortayaböyle bir sonuç çıktı. Ama Sayın bahçeli bu gelişmeyi bir türlü gözlemleyemedi.2007 ile 2011 seçimleri arasındaki süreçte AK Partiyi her geçen gün biraz dahagüçlendirdi. MHP 2011 milletvekili seçimlerinde barajı zor aştı. 2015 7 Haziranseçimlerinde Bahçeli, 80 milletvekili çıkarırken AK Partideki merkez sağseçmeni kendi saflarına çekti. Çünkü bu iki siyasi partinin seçmen profili aynıidi. Çok zaman birbirlerinden oy devşirdiler.

Fakat sayın Bahçeli, hikmetini bir kez daha ortaya koydu. KendisineBaşbakanlık makamını verecek CHP’ye rest çekti. Bu hareketi R. Tayyip Erdoğaniçin büyük bir fırsattı. Hemen “Erken seçim” dedi. Beş ay sonra 1 Kasım’daseçim yapıldı. Ama yapılan seçimde Bahçeli, 7 Haziran’da çıkardığı 80milletvekilinin 40’ını kaybetti. Yaptığı hatalar bu kadarla kalsa iyi dekalmadı. Ülkücü kesim daha iddialı şekilde teşkilatlandı ve Bahçeli’denkurultaya gidilmesini istediler.

Bahçeli hep “hayır” dedi. Kurultaya gitmemek için kendisiniiktidarın müşvik kollarına bıraktı. Bir buçuk yıl içinde yolu aralamaya çalışanülkücüler, tüzük kurultayının dışında başka bir yaptırım uygulayamadılar. Tüzükkurultayında alınan kararları, ise yetkisi olmadığı iddia edilen taşradaki birmahkeme geçersiz sayıp iptal etti.

Bahçeli, artık rahatlamıştı. İktidarın kendisine yaptığı iyiliğikarşılıksız bırakamazdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Başbakanlık sistemi için sizidestekliyorum” dedi.

O ana kadar kimsenin aklına gelmeyen bir konuydu. AKP mevcutmilletvekili sayısıyla referanduma gidemiyordu. Ama Bahçeli MHP’deki 40milletvekili ile referanduma giden yolu açtı. Ülkücüler, referandumda başarılışekilde kendilerini kanıtladılar ve hala mahkemeden iyi haberler geleceğiniumdular. Ama o mutlu haber bir türlü gelmedi. Beklemeye tahammülleri kalmayıncayeni bir siyasi parti kurmaya karar verdiler. Yeni partiye halkın teveccühüçoktu. Her gün gazetelerde yayınlanan haberlere bakılırsa, yeni partininsaflarına katılmak için MHP’den arka arkaya gelen istifalar birbirini izledi.Ne çare kaderin önüne geçilmiyor. Bahçeli yaptığı son hatasında Türkiye’yegüçlü ve geleceği parlak bir siyasi partinin kurulmasına vesile olacak. Ama bugirişimi, kendisini de Türk siyasi hayatından silerse, bu sürpiz bir sonuçolmayacak. Çünkü politika bu kadar çok hatayı hiç affetmez.