Serdar Şenol

Serdar Şenol

AVRUPA SALGIN İÇİN BEŞİNCİ DALGA DİYOR

Son birkaç günden bu yana peş peşe Avrupa ülkelerinden kapanma haberleri geliyor. 2019'un son aylarından itibaren çok hızlı bir şekilde yayılarak dünyanın tüm ülkelerini kasıp kavuran koronavirüs salgını tam manasıyla ortadan kalkmadı. Öyle ki başta Almanya, Avusturya, Belçika, Hollanda olmak üzere tam kapanmaya geçti. Zira Avrupa ülkelerinde hiç aşı olmayan aşı karşıtlarının sayısı yadsınmayacak kadar fazla, iki doz olup ta üçüncü doz hatırlatma aşılarını olmayanlarda çoğunlukta. Almanya Başbakanı Angela Merkel görev süresinin son günlerine gelmesine rağmen halkına etkin sözlerle seslenerek aşı olmaları çağrısını yineliyor. Hollanda'nın Rotterdam kentinde aşı ve kapanma karşıtlarının başlattığı sokak olaylarında polisler artık güç kullanmaya başladı. Bu kargaşa Hollanda'dan sonra Belçika'ya sıçradı.

Avrupa'da koronavirüs salgını uzun bir aradan sonra yeniden gündemin ilk konusu oldu. Geçtiğimiz yıl İspanya ve İtalya salgında çok fazla can kaybı yaşayan ülkeler olmuştu. Şimdi tüm kıtanın genelinde salgında büyük artış gözleniyor. Bilim insanlarına göre bu yaşanan salgın beşinci dalga olarak tanımlanıyor. Salgında yaşanan endişenin asıl nedeni hiç aşı olmayan aşı karşıtları kişilerin sayısının azımsanmayacak kadar fazla olması. Durunun vehameti ortaya çıkınca tüm ülke liderleri aşılanmayanların ikna edilerek bir an evvel aşı olmaları için ikna edilmeleri. Dünya tarihine bakıldığında veba, kolera, sıtma, çiçek, verem ve İspanyol gribi gibi hastalıklardan milyonlarca insan hayatını kaybetmişti. Zaman içinde aşılar bulundu ve toplu aşılanmalar ile insanların hayatları kurtarıldı. Aslında durum aynı değişen bir şey yok, sadece zaman değişti. Ancak insanlar aynı yani fikirler düşüncelerde değişen bir şey yok. İnatla aşı olmamayı seçenler o zamanda vardı şimdi de var. Aşı olmazsanız hastalığı çok ağır yaşarsınız ve sonucu ölümle sonuçlanır.

Avrupa'da günlük koronavirüs vaka sayılarında rakamlar durmadan yükseliyor, hastanelerin yoğun bakım servislerinde doluluk oranları artıyor. Aynı durum ülkemizde de baş gösteriyor, ancak henüz kapanma söz konusu değil. Belki de aşılanma oranlarımız o ülkelerden daha fazla olduğu içindir. Ülkemizde de bir kısım aşı karşıtları var, buna karşın bilinçli kişilerin sayısı da fazla yani aşının koruyucu şemsiyesi altında toplanmayı tercih edenler de çok. Önümüzde uzun bir kış mevsimi var, olağan mevsimsel hastalıkların yanı sıra koronavirüs salgınıyla da sınanacağız. Sağlık Bakanlığı yayınladığı kamu spotlarıyla aşı olmanın yaşamsal olduğunu anlatmayı sürdürüyor. Umarım ülkemizde salgının ilk aylarında yaşanan o kaos yaşanmaz, aşılar tamamlanır da sağlıklı günler yaşarız hep birlikte. 'Haydi Türkiye sağlığımız için kollarımızı sıvayalım aşılarımızı olalım''