Kıvanç Uğur

Kıvanç Uğur

YÖRÜK ALİ EFE VE YENİPAZAR

Önceki gün Yenipazar Belediyesi'nce düzenlenen Yörük Ali Efe'yi anma törenini haberleştirmek üzere oradaydım. Yörük Ali Efe Müzesi'nin bahçesinde düzenlenen tören, Millî Mücadele'ye dair bilgilerimizi tazeleme olanağı sundu.

Yörük Ali Efe, Millî Mücadele'nin Aydın'daki simge ismi olarak her Aydınlının tanıması, bilmesi gereken önemli bir kişilik.

Etkinlikte Belediye Başkanı Mehmet Yüsran Erden'in verdiği, 'Hangi partiden olursak olalım mesele memleket olduğu zaman birlik ve beraberlik içinde olmalıyız' mesajı son derece anlamlıydı. Evet, siyasi görüşlerimiz, yaşam tarzlarımız ne olursa olsun ulus olarak Kuvayı Milliye ruhuna ve onun kazanımlarına sahip çıkmak öncelikli görevimizdir.

***

Yörük Ali Efe'nin torunu, eski Uşak şimdiki Merkez Valisi Kayhan Kavas da Atatürk'ün 'Geçmişini bilmeyen milletler, geleceğine yön veremez' sözünü anımsatarak, “Kendilerine örnek olarak başka ülkelerin milli kahramanlarını alan insanlar, aslında kendi topraklarında nelerin yetiştiğini bilememektedir” ifadesini kullandı. Sayın Vali'nin bu sözüne bütünüyle katılıyorum. Bu toprakların Mustafa Kemalleri, Yörük Ali Efeleri, Şerife Bacıları, Nene Hatunları, Çete Ayşeleri varken başka ülkelerin ve ulusların kahramanlarını örnek alan, onlara öykünen kişi ve kesimler kendine gelmelidir.

Programda konuşan ADÜ Öğretim Üyesi Dr. Günver Güneş de Yörük Ali Efe hakkında akademik bakış açısıyla güzel bir anlatımda bulundu. Yörük Ali Efe'nin ne denli bir büyük kahraman olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

***

Sözün özü, böylesi anlamlı bir etkinlikle Millî Mücadele'nin Aydın'daki simge ismi Yörük Ali Efe'ye ahde vefa örneği gösteren Yenipazar Belediyesi'ne ve Belediye Başkanı Mehmet Yüsran Erden, yürekten bir teşekkürü fazlasıyla hak ediyor.

Bu vesileyle Türkiye'de bulunan 'yavaş şehirler' listesinde yer alan Yenipazar hakkında da birkaç şey yazmak isterim. Kanımca bu şirin ilçe, sakinliğiyle, doğal dokusuyla, pidesiyle, sıcakkanlı insanlarıyla dört dörtlük bir yerleşim yeri. Kentlerin beton yığınlarına, AVM'lere, rezidanslara, gürültü ve görüntü kirliliğine boğulduğu bir ortamda Yenipazar, yıllar geçse de doğal dokusunu özenle koruyor. İlçede trafik ışığı ve AVM yok. Hatta zincir marketlere bile rastlamıyorsunuz. Bu şirin ilçede herkes birbirini tanıyor, selam alıp selam veriyor. Asayiş yönünden de son derece olumlu bir duruma sahip. Dolayısıyla koşullarım elverse işte burada yaşarım diyeceğim ilçelerin başında geliyor Yenipazar. Hâlihazırda bu ilçede yaşayan insanların çok şanslı olduğunu sanırım söylememe gerek yok.

İyi hafta sonları…