Kıvanç Uğur

Kıvanç Uğur

AŞI KARŞITLIĞININ DAYANILMAZ HAFİFLİĞİ

Geçtiğimiz hafta sonu İstanbul Maltepe'de aşı karşıtlarının mitingi vardı. Görsel ve yazılı medyadan takip ettiğim kadarıyla miting, beklenen ilgiyi görmemiş. Aşı karşıtları da benim oğlum bina okur, döner döner bir daha okur misali, bilindik komplo teorilerini tekrarlamayı sürdürmüşler.

Hayatta en gerçek yol göstericinin bilim olduğuna inanırım. Bilimle çelişen, birtakım komplo teorilerine dayanan tezlere asla ama asla itibar etmem. Tıpkı aşı karşıtlığı meselesi gibi. Aşı çalışmalarında yıllarını bu işe adayan hekimler, bilim insanları çalıştı. İnsanlığın düzlüğe çıkması, koronavirüs belasının son bulması için gecelerini gündüzlerine kattılar. Özveri ve sabır dolu çalışmaların ardından geliştirdikleri aşıyı insanlığın hizmetine sundular. Türkiye Cumhuriyeti Devleti de sosyal bir devlet olmanın gerekliliğini yerine getirerek, sırası gelen tüm yurttaşları ücretsiz bir şekilde aşılamaya başladı. Aşıyla birlikte toplumsal bağışıklık da her geçen gün artıyor. Hastaneye düşen, yoğun bakımlık olan koronavirüs hastalarının büyük bölümünün aşısızlardan oluştuğu her fırsatta ifade ediliyor.

***

Durum böyleyken, 'aşı olmayın' yaygarası koparıp, komplo teorileriyle insanlığın zihnini bulandırmaya çalışanlara hiç mi hiç anlam veremiyorum. Bunun da ötesinde onlara öfkelenmemek elde değil diye düşünüyorum. Her gün ajanslarda bir sürü haber görüyorlar. Aşı olmayan insanların hastalığı çok ağır geçirdiği hatta bazılarının yaşamını kaybettiği bilgileri yansıyor. Bundan da mı ders çıkarmıyorsunuz? İhmalkârlık ve komplo teorileri yüzünden bir can yitip gittiğinde – bu siz de olabilirsiniz – muradınıza erecek misiniz?

***

Aşı karşıtlığı yapmakla yalnızca siz ve sizin gibi düşünenleri değil, toplumun genelinin sağlığını tehlike altına alıyor, salgının kontrol altına alınmasını geciktiriyorsunuz. Bu da içinde bulunduğunuz topluma yapılabilecek en büyük kötülüklerden biridir.

O yüzden aşı karşıtlığı yapanlar ve bundan beslenenler, bir an önce aklını başına devşirmeli, hayattaki en gerçek yol gösterici bilimin sesine kulak vermelidir. Gerisi lafı güzaftır…