Serdar Şenol

Serdar Şenol

DÜNYA SAĞLIK GÜNÜ VE SAĞLIK HAFTASI

Dünya Sağlık Örgütü Anayasası 7 Nisan 1948 tarihinde yürürlüğe girmiş ve bu nedenle her yıl 7 Nisan Dünya Sağlık Günü olarak, 7-14 Nisan tarihleri arası da Sağlık Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu tarihlerde halk sağlığı ile ilgili bir konu seçilerek, bu konu çerçevesinde tüm dünyada çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Dünya sağlığı maalesef çetin günler geçiriyor. 2019'un son aylarında Çin'de ortaya çıkan ve kısa süre içerisinde tüm dünya ülkelerine hızla yayılan koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle milyarlarca insan enfekte olurken 2 milyon 500 bin den fazla insanda hayatını kaybetti. Zorlu bir süreç ile mücadele ediyoruz, ülkemizde de son günlerde artan vakalarda özellikle mutasyona uğramış koronavirüs görülüyor. Afrika, İngiltere ve Brezilya mutant virüsleri ülkemizde de çok fazla görülüyor bu nedenlerden ötürü hafta sonları sokağa çıkma kısıtlama uygulaması neredeyse tüm illerde uygulanıyor.

Dünya sağlık günü ve haftası pandeminin gölgesinde kutlanıyor tıpkı geçen yıl da olduğu gibi. Sağlık çalışanları bir yılı aşkın süredir canla başla savaşıyor, evlerinin yollarını unutmuşlar adeta, eşlerinden, çocuklarından, aile büyüklerinden, akraba ve arkadaşlarından uzak kaldılar. İnsanların hayatını kurtarmak için verdikleri mücadele için onlara ne kadar çok minnettarlık göstersek az kalır.

Onlar insanüstü çabalarıyla salgının seyrini tersine çevirmek için çalışırlarken, kendini bilmezler, aklı evveller, tabir-i caizse geri zekalılar hala kurallara ve tedbirlere uymamak için direniyorlar. Maske, sosyal mesafe ve temizlik kurallarını hiçe sayan bu insan denilen embesiller kul hakkına girdiklerinin bile farkında değil. Böyle kişileri Allah'a havale etmekten başka çare yok…

Sağlık çalışanlarının koronavirüssüz sağlıklı günlere en kısa zamanda ulaşmaları dileğiyle sağlıklı günler herkese…