Serdar Şenol

Serdar Şenol

MUTASYONLU VİRÜSTE HIZLA YAYILIYOR

Holywood filmlerinde defalarca izledik virüslerin dünyaya yayılışlarını, kimi zaman insanlar zombilere dönüşüyor sadece kafalarına silahla ateş edilince ölebiliyorlardı. Ayrıca zombiler sadece taze insan beyni yiyerek besleniyorlardı. Başka virüsler ise koskoca şehirlerde ışık hızıyla yayılıyor insanlar aniden kan kusmaya başlıyor ve yerde çırpınarak dakikalar içinde ölüyordu.

Görsel sanatların en önemlisi olan sinemanın beyaz perdesinde yıllardır virüslerin insanlara verdiği kitlesel zararları, ölümleri, mutanta (değişime) uğramış nice insanların akibetlerini seyrettik bazen irkildik bazen de tiksindik virüslerin insanlar üzerinde yaptığı değişiklikler karşısında.

Son bir yıldır dünyanın her ülkesinde görülen koronavirüs Covid-19 virüsüyle tanıştık. Bu kez sinema filmlerinde değil gerçek hayatlarımızda bir salgın virüsünü tanıdık ve onunla mücadele etmeye başladık. Çin'de ilk olarak görülmeye başlayan ve kısa bir zaman süresi içinde dünyanın 198 ülkesine sıçrayarak hızla yayılan bu koronavirüs milyarlarca insanın enfekte olmasına ve milyonlarcasının da ölmesine sebep oldu. Hızla yayılan bir ölümcül virüs ile ilk defa karşılaşan ülkeler şaşkınlık ve endişeyi aynı anda yaşadı. Ülkeler birbirlerine olan hava ve kara sınırlarını kapattı, iş yerleri, AVM'ler, okullar, sinemalar, tiyatrolar, müzik yapan barlar, gazinolar, konser salonları kısacası insanların topluca sosyalleştikleri her yer aylarca kapalı kaldı. Ülkeler kendilerince aldıkları önlemlerle koronavirüsle aylardır sıkı bir mücadele veriyor. Salgının başlamasından itibaren her yerde aşı için çalışmalar başladı ve son 2,5 aydan beri koruma oranları yüksek birkaç aşı genel kabul gördü ve hızlı bir şekilde insanlar aşılanıyor artık. Tam her şey yoluna girecek koronavirüs salgınından aşılarla kurtulacağız derken bu seferde İngiltere, Brezilya ve Güney Afrika'da tespit edilen farklı mutasyonlara uğramış koronavirüslere rastlandığını öğrendik. İlk akıllara gelen sorular peki mutasyon virüs ile nasıl bir mücadele olacak? Mevcut aşılar bu mutasyonlardan korur mu? Yoksa çabalar boşa mı gidiyor? Gibi daha pek çok soru zihinlerimizi yoruyor. Kimi bilim insanlarına göre evet var olan aşılar mutasyona uğramış koronavirüslere de karşı etkin, kimilerine göre de kesinlikle bu aşılar etkisiz kalır…. Gibi söylemler açıklanıyor.'' Korkunun ecele faydası yok'' der ata sözlerimiz salgın alınan önlemlere, tedbirlere, konulan kurallara ve yaptırımlara rağmen devam ediyor. Artık virüs salgını ne demek ve nasıl bulaşıyor öğrendik, kişisel ve toplumsal korunmanın yollarını biliyoruz. Şimdi ise yeni düşmanlarımız koronavirüsün mutasyona uğramış versiyonları. Dünya ülkeleri ne olursa olsun vatandaşlarının tamamını aşılayarak bu gidişata dur demeleri gerek. Bencillikten uzak durulmalı zira zengin ülkeler ve orta halli ülkeler aşılara parasını verip ulaşabiliyorlarken, Günde bir doların bile altında ücretlerle yaşamaya çalışan ülkelerin vatandaşlarını göz ardı etmemeleri lazım. O insanlarında eşit olarak aşıya ulaşmaları için herkes elini taşın altına koymalı ve herkesin biran evvel bağışıklık kazanması sağlanmalı.