Kıvanç Uğur

Kıvanç Uğur

TERMAL TURİZMİ

Aydın, jeotermal kaynakların zenginliği bakımından Türkiye'de öncü şehirlerden birisi. Yakın geçmişe kadar bu kaynakların yeterince değerlendirildiği söylenemez. 2007 yılında çıkarılan yasayla birlikte il genelindeki jeotermal enerji santrallerinin (JES) sayısı hızla arttı. JES'lerin bu denli hızlı artışı, çevre sorunlarına ilişkin tartışmaları da beraberinde getirdi. Öyle ki, JES'lere yakın olan kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşlar, tarım arazilerinin zarar gördüğü gerekçesiyle çok sayıda eylem yaptı. Bazı sivil toplum ve meslek kuruluşları ile çevre dernekleri de bu eylemlerde boy gösterdi. Başka bir görüş ise, JES'lerin çevreye olumsuz etkisinin olmadığı iddiasında.

Bazen öyle anlar geldi ki, valiliğin açıkladığı çevre kalitesi sonuçlarıyla yerel yönetimin açıkladıkları taban tabana zıtlık oluşturdu. Ancak geniş kitlelerin üzerinde mutabık kaldığı bir görüş var. O da jeotermal enerjinin yenilenebilir ve kendi öz enerji kaynağımız olduğudur.

***

JES'lerin ilgili mevzuata uygun çalışması, elektrik üretimi gerçekleştirilirken çevreye zarar verici uygulamalardan kaçınılması son derece önemli. Birinci sınıf tarım arazileri, jeotermal şirketlerinin para kazanması uğruna tehdit altında bırakılırsa bunun kabul edilemez olduğu apaçık bir gerçek.

Bu tartışmalarla beraber, 'Aydın, jeotermalin nimetlerinden yeterince yararlanabiliyor mu?' sorusu da kamuoyunda sıklıkla gündeme geliyor. Aydın'ın şimdiye kadar jeotermalden yeterince yararlandığını söylemek mümkün değil. Yanı başımızdaki Denizli, onun az ilerisindeki Afyonkarahisar, termal turizminde oldukça ileri gitmiş ve marka haline gelmişken Aydın'da bu konuda dişe dokunur bir ilerleme sağlanamadı. On yıllardır birkaç termal tesisten ileri gidilemedi.

***

Tam da bu konuda Ilıcabaşı'ndaki AYTER alanına termal otel inşa edilmesi projesi oldukça önem kazandı. Termal otelle birlikte kentin termal turizminde de ivme kazanması muhtemel sonuç olacaktı. Ancak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Aydın ziyaretinde, AYTER alanına Millet Bahçesi inşa edileceğini duyurdu.

Bakan Kurum'un bu açıklaması, 'Termal otel umutları suya mı düştü?' sorusunu zihinlere getirdi. Ta ki Aydın Valisi Hüseyin Aksoy'un geçtiğimiz günlerde yapacağı açıklamaya kadar…

Bir TV programında konuşan Vali Aksoy, Bakan Kurum'dan termal otel için AYTER alanından 15 dönümlük yer ayrılmasını istediklerini, bu istemin olumlu karşılandığını duyurdu. Bu, elbette ki önemli bir gelişme.

***

Termal otel meselesi yıllardan beri dillendiriliyor. Kentin merkezinde, ulaşımı kolay, çevre illerden konukların da gelebileceği konforlu bir termal otel, turizmin 4 mevsime yayılması adına anlamlı olacaktır. Belki bu termal otel projesi bir başlangıç olacak, ardından yeni tesislerin kurulması da gündeme gelecektir.

Umarım, Aydın'ın 'termal otel' hayali bir an önce gerçekleşir. Aydın bu ve benzeri yatırımları fazlasıyla hak ediyor. Yeter ki, kenti yönetenler bu konuda ısrarcı ve takipçi olsun.

Kalın sağlıcakla…