Serdar Şenol

Serdar Şenol

SÜPER MARKETLER BİRBİRLERİYLE REKABET YARIŞINDA OLUNCA, KÜÇÜK ESNAFLAR DA KEPENK KAPATIYOR

Süper marketlerin mantar gibi her yerde şube açması küçük esnafların dayanma güçlerinin yok olmasına ve kepenk kapatmasına yol açıyor. Son 25 yılda ülkemizin kent, kasaba hatta beldelerinde bile şubeler açan isim yapmış süper marketler vatandaşlar için geniş seçenekler sunmayı sürdürüyor. Ürün çeşitliliği, uygun fiyatlar ile cazip koşullar sunarak, hatta son yıllarda sanal uygulama sistemiyle de evlere kadar hizmet götürüyor büyük marketler.

Rekabet ortamında seçenekler de neredeyse sınırsız. Süper marketler ilk yıllarında sadece gıda üzerine çeşitlilik sunarken geçen yıllarda, giyim, beyaz eşya, cep telefonu, mutfak ürünleri, zücaciye,küçük el aletleri

(matkap, ayaklı merdiven, odun kesme motoru) gibi bir çok ürünleri de satmaya başladı. Vatandaşlar ihtiyaçlarını kapı kapı dolaşmak yerine süper marketlere giderek karşılamaya başladı. Ulaşımı kolay, seçenekleri çok olunca tercihler her zaman süper marketler yönünde oluyor. Bu büyük süper marketlerin arasında gelişen rekabet sayesinde ürünlerin fiyatlarında da cazip fiyatlar oluşuyor. İndirime gidilen ürünlerin yanı sıra piyasa fiyatlarının az veya çok altında etiketlerin olması müşterileri cezbediyor. Televizyon kanallarının tamamında yayınlanan reklamların neredeyse yüzde 90'ı süper marketlerin ürünlerine yaptığı tanıtımlardan oluşuyor. Oluşturulan algı sistemi sayesinde halkın küçük esnaf dükkanları yerine süper marketlere gitmeleri sağlanıyor.

***

KÜÇÜK ESNAFIN REKABETE KARŞI DAYANACAK GÜCÜ KALMADI

Süper marketler, kazançlarına kazanç katarken küçük esnaflar da kepenk kapatmaya devam ediyor. Çünkü küçük esnafların süper marketlerle yarışacak maddi olanakları yok. Mal girdileri daha yüksek, konumlarına göre kira ödemeleri çok yüksek, mal kalemi stokları daha sınırlı. Durumlar böyle olunca üstüne üstlük bir de koronavirüs salgını patlak verince daha fazla dayanamayan küçük işletmeler bir bir kepenk kapatıyor. Büyük marketlerde yok yok a'dan z'ye her kalem mal ve ürün mevcut. Toplu yaptıkları ürün alımlarında aldıkları indirimler kar olarak ta ilave edilen meblağlar büyük kazançlar olarak kasalarına giriyor. Tüketicilerin buradaki avantajları da göz ardı edilemez o yüzden tercih edilen mekanlar oluyorlar. Öte yandan küçük esnaf artan maliyet kalemlerinin altında eziliyor ve işyerini kapatmak zorunda kalıyor. Serbest piyasa var evet iyi, güzel ama her şeyi büyük süpermarketlerden alırsak yakın gelecekte küçük esnaf işletmeleri mazide kalacak ve meydana çıkan tekelcilik ile büyük marketler daha da zengin olacak.