Kıvanç Uğur

Kıvanç Uğur

BU VAHŞETE DUR DENSİN

Gün geçmiyor ki, basın yayın organlarında hayvanlara yönelik şiddetle ilgili yüreğimizi yaralayan bir haber okumayalım.

Son haber Samsun'dan geldi. Arazide ağzı çelik telle bağlanıp ölüme terk

edilen bir eşek bulundu. Tunay Kurt isimli duyarlı vatandaş ve kızı tarafından ağzındaki tel fark edilen eşek, bulunduğu durumdan kurtarıldı. İnsan, iyi ki böyle vicdan sahibi güzel yürekler var demeden edemiyor.

Esas konu, bu ve benzeri vahşete kimin ne zaman dur diyeceğidir. İnsanlıktan, ahlâktan, vicdandan nasibini alamamış insan görünümlü yaratıklar elini kolunu sallayarak içimizde dolaştığı sürece bu ve benzeri şiddet olaylarına daha çok tanık oluruz.

Bu konuda yasal düzenleme, caydırıcı ceza vs. ne yapılması gerekiyorsa mutlaka yapılmalıdır. Aksi halde söylenenler, yazılanlar, çizilenler havanda su dövmekten öte bir anlam taşımaz.

***

Bu ülkede birileri, sokak hayvanları veya sahipli hayvanlar üzerinde dilediğini yapma hakkının olmadığını artık bilmeli. Öyle, komik para cezalarıyla falan bu sorunun çözümünü sağlamak mümkün değildir. Bir hayvanın canına karşı birkaç yüz veya birkaç bin liralarla ifade edilen para cezaları, asla ama asla vicdanları tatmin etmemektedir.

Bunun için caydırıcı cezaların uygulanması kaçınılmazdır. Allah'ın sessiz kulları olarak nitelendirilen hayvanların canını koruyamıyorsak bu toplum olarak hepimizin ayıbıdır.

Tekrar ediyorum, karar mercilerinde bulunanlar lütfen harekete geçsin. Hayvanları hedef tahtası gibi gören insan görünümlüler hak ettiği cezayı bulsun.

Cezalar da 'ibret – i âlem' cinsinden olsun ki, bir daha hiç kimse böylesi insanlık dışı eylemlerde bulunmaya kalkışmasın.