Kıvanç Uğur

Kıvanç Uğur

SUYU İDARELİ KULLANALIM

Bilindiği üzere canlılarının yaşamını sürdürebilmesi için en temel gereksinimlerin başında su gelir. Canlılar açısından susuz bir yaşam düşlenemez.

2020 yılının sonbahar ayları, geçen yılların aynı mevsimine göre, bir hayli kurak geçti. Beklenen yağış gelmedi. Durum böyle olunca insanları kuraklık ve susuzluk endişesi sardı. Her gün yaygın medya organlarında İstanbul'un, Ankara'nın, İzmir'in şu kadar aylık suyu kaldı veya barajlarda sular çekildi benzeri haberler görmekteyiz. Bu gerçeklik de ister istemez endişeleri artırıyor.

***

Kentimiz Aydın'da şu an için içme suyu anlamında herhangi bir sorun gözükmese de bu, böylesi bir durumun hiç yaşanmayacağı anlamına gelmez. Aydın'a sonbahar aylarında yağmur düştü düşmesine ama çok yeterli olduğunu sanmıyorum. Geçen yıl Ocak sonu, Şubat başı Paşa Yaylası karla kaplıydı. Henüz o günlere gelmedik ama bu kış dağlarda, yaylalarda kardan eser yok.

Yine de umutsuz olmayalım. Meteoroloji'nin verileri, önümüzdeki günlerde hava sıcaklıklarının düşeceğini, yağış geleceğini aktarıyor. Umarım, beklenen yağışlar gelir. Aksi halde insanlığı çok zor günlerin beklediğini hepimiz biliyoruz.

***

Suyun özenli kullanımı konusunda toplumun her bir bireyine önemli sorumluluk düşüyor. Doğal kaynakların hoyratça kullanımının ne denli olumsuz sonuçlar doğurduğunun insanlık tarihinde pek çok örneği var. Dolayısıyla 'doğal kaynaklar nasılsa bitmez' mantığı içinde, elimizdeki nimetlerin değerini bilmezsek başka bir deyişle har vurup harman savurursak gelecekte çok büyük mağduriyetler yaşayacağımızı bugünden tahmin etmek zor olmaz.

Sözün özü, su başta olmak üzere doğal kaynaklarımızı idareli kullanalım, bunların bir gün bitme olasılığı olduğunu aklımızdan hiçbir zaman çıkarmayalım.

Sağlıklı, güzel günlere…