Kıvanç Uğur

Kıvanç Uğur

SOKAKTAKİ DOSTLARIMIZI İHMAL ETMEYELİM

Bugün 1 Aralık. Kış mevsiminin ilk günü. Kentimizin Akdeniz iklim kuşağında konumlanmasından kaynaklı olmalı ki, henüz kışın çetinliğini tam anlamıyla hissetmedik. Önümüzdeki günler daha soğuk geçeceğe benziyor.

Soğuk kış mevsiminde göz ardı etmememiz gereken bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim. Sokakta yaşayan hayvanlar konusu… Onlar en klasik ifadeyle “can dostlarımız.” Bizlerden çok şey beklemiyorlar: Bir kap su bir kap yiyecek.

Bu konuda duyarlı davranan insanların hakkını teslim edelim. Yeryüzünde yalnızca insanların yaşamadığı, bu dünyanın yalnızca bizlere ait olmadığı düşüncesinden hareketle Allah'ın sessiz kullarını doyuranlara, onlara şefkatle yaklaşanlara selam olsun.

***

Gerek yazılı gerekse görsel basında hayvanları hedef alan şiddet olayları karşısında hepimizin vicdanı sızlıyor. Hayvanlara işkence eden insanlıktan bihaber kimselerin en ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalması gerektiği konusunda sanıyorum hepimiz hemfikiriz.

Bu üzücü tabloların yanı sıra, yaşamını sokak hayvanlarına adayan, onların beslenmesi, mutlu bir yaşam sürmesi için adeta tüm olanaklarını seferber eden “iyilik melekleri” de var. Onları görünce, olumsuzlukları unutup, bir nebze olsun teselli buluyoruz. İyiliği ve sevgiyi esas alan insanlar güzel bir geleceğe dair umutlarımızı yeşertiyor.

Sokaktaki dostlarımızın temel gereksinimi su ve yiyecek olmakla birlikte, soğuğun da azizliğine uğruyorlar çoğu zaman.

***

Bazen medyada görüyoruz. Kimi işyerlerinde ve alışveriş merkezlerinde kapılar, can dostları için açılıyor. Aşırı soğuklarda sıcak – kapalı mekânlarda barınmalarına olanak sağlanıyor. Bu da çok güzel bir davranış. Bireyciliğin ve çıkarların ön plana çıktığı günümüzde başka insanları, canlıları, varlıkları düşünmek neredeyse iltifat sebebi haline geldi. Can dostlarına özveriyle sahip çıkan insanlar takdiri sonuna kadar hak ediyor.

Bu konuda sergilenen duyarlı tavırların artması dileğiyle…