Serdar Şenol

Serdar Şenol

YAŞA VAROL CUMHURİYET

Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta kutlanan bir millî bayramdır. Cumhuriyet Bayramı'nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatildir.

***

1.Dünya savaşından büyük bir zaferle çıkan Türk milleti her ne kadar ekonomik açıdan tükenmiş, kaybettiği canları için üzgün olsa da yeniden ulus olmanın bilinciyle geleceğe umutla bakıyordu. Başta ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ülkenin küllerinden yeniden doğması için gece gündüz demeden çalışıyordu. Türkiye Büyük Millet Meclisi 23 Nisan 1920'de kurulmuş Anadolu'nun her şehrinden mebuslar Ankara'da kurulması planlanan cumhuriyet için çalışmalar yapıyordu. Savaşın yaralarının bir an önce sarılması için yurttaşlarla birlikte tek yürek tek bilek olarak hareket ediyorlardı. Halk savaş nedeniyle ekonomik olarak elinde avucunda ne varsa son kuruşuna kadar harcamıştı. Zor yıllar yaşanıyordu ülkede, buna rağmen millet olma bilinciyle zorluklarla kararlılıkla mücadele ediliyordu.

***

Ankara hükümeti ve onun mebusları 29 Ekim 1923'te aldıkları kararla tüm dünyaya Türkiye Cumhuriyeti'ni ilan etti. Artık batılıların hasta adam Osmanlı dedikleri yıllar geride kalmış, saltanat hanedanlığı ortadan kalkmış yepyeni Türkiye Cumhuriyeti devleti yıldız gibi doğmuştu. Hiçbir şey kolay olmayacaktı ama Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde kurulan Cumhuriyet sayesinde ve yüce Türk halkının gayretleriyle kısa süre içinde dünya ülkelerine Türk halkının gücü ispat edilmişti.

Genç Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra ülkenin her bir köşesine yollar, binalar, fabrikalar, tren yolları, maden sahaları, kağıt fabrikaları, şeker fabrikaları, çimento fabrikaları, hava yolları, karayolları ve daha bir çok alanda atılımlar gerçekleştirildi. Batılılar bu durum karşısında adeta şok olmuştu, çünkü böyle bir değişimi ve yeniliği beklemiyorlardı. Düne kadar aşağıladıkları küçümsedikleri Türk halkının cumhuriyet sayesinde elde ettikleri güzellikleri görünce kıskanarak haset ediyorlardı, ki bu durum bugünde aynı yani değişen sadece zaman oldu. Dost ve müttefik olan bu ülkeler şimdi de tökezleyip düşmemizi bekliyorlar hatta iç ve dış terör örgütlerinin gizli ve zaman zaman aleni destekçileri olarak niyetlerinden vazgeçmediklerini gösteriyorlar. Neyse ki Türk halkı dünkü düşmanlarının bugün dost olamayacağının bilincinde.

***

Bugün cumhuriyet yönetimi altında yaşamanın rahatlığını yaşıyoruz. Sözüm ona İslam Devrimleriyle, kraliyet ve emir-lik hanedanlarının yönetimin-de olan halkları görüyoruz. Tebaları için yasak olan her şey yöneticileri için serbest hatta mübah. Türkiye'de yaşayan herkes bugün o ülkelerin halkları gibi değillerse bu cumhuriyet yönetiminin sayesindedir. Büyük lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve ilk meclisin mebuslarının girişimleriyle kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti bugün dünya ülkelerine eyvallah etmeyecek kadar güçlü konumda. Başta ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, vatan için canlarını ve mallarını düşünmeden veren Türk vatanseverlerine, şehit olmuş binlerce Mehmetciğimize rahmet diliyorum. Ruhları şad olsun. Büyük Türkiye Cumhuriyeti'nin 97. Kuruluş yıldönümü kutlu ve varlığı ebedi olsun… 'YAŞA VAR OL CUMHURİYET'