Serdar Şenol

Serdar Şenol

PAZAR YERLERİ NE KADAR GÜVENLİ?

Koronavirüs salgını hız kesmeden yayılmaya ve can almaya devam ediyor.

Dünyayı etkisini altına alan koronavirüs salgını nedeniyle yetkililerin aldığı önlemler can güvenliği açısından hayat kurtarıcı olmasına rağmen, acaba ne kadar insan bu ölümcül salgından sağ çıkabilecek? Kurallara sıkı sıkıya uyarsak hepimiz kurtulabileceğiz…

İnsanların ortaklaşa kullandığı okul, sinema, cafe, tren,otobüs, metro, gemi, AVM, market, giyim mağazaları, stadyum ve bilimum mekan ve yerlerin sayısını arttırmak mümkün. Koronavirüs salgınının başladığı günlerden itibaren her ülkenin yöneticileri tedbirler almaya, kurallar belirlemeye başladı. En kolayı maske, mesafe ve temizlikten oluşan altın kurallar. İnsanlar kişisel ve aile olarak bu kuralları uyguluyor ve salgından korunmak için çaba gösteriyor.

Ortak kullanım alanlarından en önemlisi ve yaşamsal olanı da pazar yerleri. Salgının başladığı ilk aylarda sokağa çıkma kısıtlamaları uygulandı. Ama Haziran ayında başlayan yeni normalleşme dönemi ile Pazar yerleri yeniden kurulmaya başladı. Belediyeler kendi çabalarıyla Pazar yerlerinin giriş çıkışlarına hijyen tünelleri kurdu. Bu sayede insanlara biraz daha güven geldi. Fakat şöyle bir durum var ki düşündürüyor herkesi. Pazar yerleri genellikle mahallelerin sokakları arasında kuruluyor, alışverişe çıkan vatandaşlar hijyen tünellerini kullanarak sağlıklarını korumak için gayret gösteriyor.

Ancak pazar yerlerinin bir girişi var gibi görünüyorsa da ara sokakların her yeri giriş – çıkış kapısı gibi işlev görüyor. Hal böyle olunca akıllara Pazar yerleri ne kadar güvenli? Sorusu geliyor. Hijyen noktalarında belediye ekipleri ateş ölçüyor, dezenfektanlar ile koruma sağlıyor.

Ara sokaklardan Pazar yerlerine girişler maalesef denetlenemiyor. Bu nedenle salgına dur demek mümkün olamıyor. Burada kişisel koruma kalkanımızı oluşturmak ve önce kendi sağlığımızı sonra da toplum sağlığını düşünerek hareket etme bilincine ulaşmamız gerekiyor. Koronavirüs salgınının en kısa sürede dünyamızdan yok olup gitmesi dileğiyle kalın sağlıcakla.