Kıvanç Uğur

Kıvanç Uğur

BAKAMAYACAKSANIZ SAHİPLENMEYİN

Her gün sosyal ağlarda sokağa terk edilen köpek – kedilerin yuvalandırılmalarına ilişkin ilanlar görüyoruz.

İnsanlar geçici hevesler için köpek veya kedi alıyor. Bir süre besledikten sonra sözüm ona “hevesleri geçince” can dostlarını sokağa atmaktan, terk etmekten hiç ama hiç çekinmiyor. Bu ve benzeri olayları görünce buna vicdanları nasıl elveriyor diye düşünmeden edemiyorum. Bu davranış, vicdan sahibi bir bireyin yapamayacağı cinsten çünkü.

Evet, elinizde olan veya olmayan sebeplerden dolayı can dostlarına bakamayacak noktaya gelebilirsiniz. Ama bundan dolayı hayvanları sokağa terk etmeniz gerekmiyor. Evcil hayvan besleme konusunda talepkâr olan çok sayıda insan var. En azından onlarla iletişime geçilerek bizlere alışan can dostlarının güvenli bir şekilde yaşamını sürdürmesi sağlanabilir. Eğer bu yapılmadan hayvanlar sokağa terk ediliyorsa bunun adı vurdumduymazlık hatta vicdansızlıktır.

Medyaya sıklıkla yansıyan hayvana şiddet olaylarına bir de bu terk edişler eklenince insan 'Nasıl bir dünyada yaşıyoruz?', 'İnsanlık bu noktaya nasıl geldi?' sorularını sormadan edemiyor.

Kuşkusuz ki, bu ve benzeri eylemlerin temelinde sevgisizlik yatıyor. İnsanoğlu yalnızca kendisi için yaşarsa insanlığa zerre kadar faydalı olamayacağı apaçık bir gerçek. O yüzden yalnızca kendimiz için yaşamayalım. Yalnızca insanları değil, hayvanları, doğayı, yeşili sevelim, koruyalım. Hayvanların Allah'ın sessiz kulları olduğu gerçeğini aklımızdan çıkarmayalım. Onlara birer kap su ve yiyecek vermeyi ihmal etmeyelim. Bunun da ötesinde bakamayacağımız hayvanı sahiplenmeyelim.

Kalın sağlıcakla…