Serdar Şenol

Serdar Şenol

MASKE TAKMAYANLARIN VEBALİ ÇOK BÜYÜK

İnsanoğlu yaşadığı sürece neler görecek, neler yaşayacak, nasıl bir gelecek bizleri bekliyor bilinmez. 2019'un son aylarında dünyayı kasıp kavuran şimdilik 1 milyon kişinin ölümüne neden olan koronavirüsle tanıştık. Ülkemizde de ilk vaka Mart ayında görüldü bugün kaybettiğimiz canlar 8 bin kişiye ulaştı. Salgının ilk günlerinde daha nasıl bir virüsle karşı karşıya kalındığı tam olarak anlaşılamamıştı, öyle ki tıbbi maske kullanılmasına gerek bile yok denilmişti. Koronavirüs ile ilgili yapılan araştırmalar sonucunda sadece temas yoluyla değil, insandan insana hapşırıkla, öksürükle de bulaştığı açıklaması yapıldı. Havada uçuşan parteküller bir şekilde karşı tarafa ulaşıyor ve sağlıklı kişiyi de koronavirüs mikrobu bulaşıyor.

Bilim dünyası koronavirüsün çaresini bulmak için tüm imkanlarını kullanarak gece gündüz çalışıyor, yapılan ilk açıklamalara göre aşı bulunsa bile tam bir koruma sağlamıyor. Etkisinin yüzde 40/60 arası bir koruma olacağı ifade ediliyor. Açıkçası henüz bu illetten kurtulmak çok kolay olmayacak gibi görülüyor.

Dünya Sağlık Örgütü ve dünyaca ünlü bilim adamları, doktorlar tıbbi maske kullanımının yaşamsal önemini vurguluyor olmasına rağmen hem ülkemizde hem de diğer ülkelerde bu durumu kavramayan belki de anlama güçlüğü çeken insanlar dolu. Resim her yerde aynı ya hiç maske taşımayanlar, ya koluna, başına, orasına burasına takarak gezenler ve benzeri .

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu Üyelerimiz 7/24 tıbbi maske kullanımının, sosyal mesafenin, su ve sabun kullanımının önemini vurgulamakta devam ediyorlar. Bunun yanı sıra belediyeler, polis ekipleri, sağlık görevlileri anonslar yapıyor, broşürler dağıtıyorlar öyle ki alınan karar gereği cezai işlemler uygulanıyor. Hala evet hala vurdumduymaz, saygısız, bencil kişiler maske takmamak için inatlaşıyor. Her gün televizyon haber programları bu kişilerin bazılarını ifşa ediyor, pişkin pişkin cevap verenler, bana bir şey olmaz diyenler, koronavirüs diye bir şey yok diyenler daha neler neler…

Tıbbi maskeyi takmayanlara söylenecek çok söz, edilecek çok küfürler var tabi ki. Ama biz yine de onları yüce yaratana havale edelim, Allah en iyi gören, her şeyi bilen kudret sahibidir. Eskilerin bir sözü vardır, kimine göre hadislerden bir söz; '' Allah'ın huzuruna çıkacağın gün, dünyada yaptığın her şey gözlerinin önüne getirilecek. Kul hakkı diye bir şey var, kul hakkı ile Allah'ın karşısına çıkma'' diye.

Evet, kul hakkı sadece maddi şeylerle değil, manevi olarak da Allah'ın gözünden kaçmayan bir durumdur biz insanlar adına. Diyelim ki yaşam içerisinde birilerinin haklarını gasp ettiniz, maddesel olarak o kişileri mağdur ettiniz, aradan yıllar geçti aklınız başınıza geldi o kişi ya da kişileri bulabiliyorsanız para ve yahut başka şeylerle haklarınızı karşılıklı helal etme fırsatı yakalayabilirsiniz. Ancak küresel salgının binlerce kişinin canını almaya devam ettiği bu günlerde bizlerden toplum ve bireysel sağlığımız için istenilen en basit şey olan tıbbi maske kullanımını göz ardı ediyorsak, işte bu da kul hakkına girer ki bu manevi bir haktır. Karşılığını dünyanın servetlerini versek ödeyemeyiz. Vicdan sahibi olan, Allah'tan korkan ve kuldan utanan biriysek ne ala değilsek vay halimize. Başkasının sağlığını hiçe saymak demek çok vahim bir durum, böyle kişileri Allah ıslah etsin diyelim, vebali çok büyük.

Maskeni tak, sosyal mesafeni koru, su ve sabunu sık sık kullan hijyenden vaz geçme, hem sen, hem aile bireylerin, hem arkadaşların, hem komşuların, hem de yaşadığın şehir halkı sağlıklı olabilsin. Allah katında vebali büyük olan cinayete eş olan kul hakkından sakın, sakın ki insan olmanın erdemini görebil. Tüm dünyada çalışan sağlık çalışanlarına ne kadar çok teşekkür etsek, minnet duysak azdır, onların haklarını asla ödeyemeyiz. Sağlık çalışanlarına küfür edenleri, darp edenleri hatta öldürenleri insanlar unutsa da Allah affetmez.