Serdar Şenol

Serdar Şenol

ESKİ SANAYİ; BAŞKA BİR YERDE YENİ SANAYİ OLAMAZ MI?

Trenyolu geçidinin altından başlayarak, Tabakhane Deresi'ne paralel ve Tepecik Bulvarı boyunca sağlı sollu dükkanlarla yaklaşık 50 yıldır hizmet veren eski sanayi (1. Sanayi) sitesinin emekli olma vakti geldi de geçti bile.

Uzun yıllar boyunca Aydın'a marangozundan, oto boyacısına, kaportacısından, demir doğramacısına, oto tamircisinden, nalburuna, mermercisinden, pimapencisine, tornacısından,motor bisiklet tamircisine ve daha bir çok esnafın birlikte çalıştığı, esnaf olma bilincini yaşayan ve yaşatan sanayi sitesi artık yaşlandı. Eski yıllarda Aydın daha küçük bir şehirdi bu sanayi sitesi gerekli hizmete cevap verir kapasitedeydi.

Sanayi sitesinin kuruculuğunu yapan pek çok usta esnaflarımız yıllar içerisinde birer birer hayatlarını kaybedip gitti. İsimleri unutulmayacak ustalar arasında yakınen tanıma fırsatını yakaladığım Allah mekanını cennet eylesin tornacı Hilmi Uçmaklı var. Sert yüz ifadesinin ardında babacan bir kişiliğe sahip tonton sevimli bir ustaydı. O sanayide yetişip bugün belli yerlere gelmiş hatta isimlerini markalaştırmış kişileri Hilmi Uçmaklı ve onun jenerasyondan ustaların emekleri çok olmuştur. Bu dünyadan göç edip gitmiş tüm ustalarımıza Allah'tan rahmet dilerim.

Konumuza geri gelirsek, eski sanayi sitesi artık adı gibi eski ve karmaşa içinde yani organize değil. Farklı esnaf grubuna sahip işletmeler yan yana hatta iç içeler konum olarak. Şehir her geçen yıl büyümeye devam ediyor. Büyüme devam ettikçe sanayi sitesi kentin içinde adeta hapis olmuş durumuna geldi. Artan trafik sıkışıklığı yüzünden bir çok kişi eski sanayiye gitmektense işlerini diğer sanayi sitelerinden hatta diğer şehirlerden görmek zorunda kalıyor.

Şehri yönetenlerin bu sanayide faaliyet gösteren esnafları daha rahat ve daha işlek olabilecek bir bölgede gösterecekleri yer ile sıkıntıların çözüm noktasında parmak basmaları mümkün olacaktır. Tabiki yeni mekan yeni bölge ekonomik açıdan bu şartlarda esnaflarımızı bir hayli zorlayabilir. Ancak böyle bir yeni site bölgesinin inşaası (TOKİ) Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nın güvencesinde ve ön ayak olma girişimiyle hesaplı maliyet ile olasıdır.

Eski sanayi sitemiz adına yapılabilecek böyle girişim için, parti göz ardı edilmeden 8 milletvekilinin işbirliği çalışmasıyla bence mümkündür. Öyle ki yeni ve organize edilmiş esnaf sitesi kent halkına ve esnafımıza yararlar sağlayacaktır. Eski sanayi sitesinden boşa çıkacak olan bu büyük alan parklarla ve yeni konutlarla süslenebilecektir. Hal böyleyken sevinen esnafımız ve kent halkımız olacaktır. Yapılacak girişimlerin neticesinde ''Eski sanayi; başka bir yerde yeni sanayi olamaz mı?''