Serdar Şenol

Serdar Şenol

OTOPARK SORUNU HAD SAFHADA

Aydın otomobil ve hususi araç sayısı bakımından Türkiye'nin ilk şehirlerinin başında geliyor.

Başta Efeler, Nazilli, Kuşadası ve Söke gibi ilçelerde nüfus yoğunluğunun çok olması nedeniyle otopark sıkıntısı had safhalarda.

Belediyelerin asli görevlerinden biri olan otoparklar kentlerin trafik akışını rahatlatmak, araç sahiplerinin araçlarının güvende olduğunu bilmek açısından çok önemli yapılardır. Aydın'da bu sıkıntı gün geçtikçe daha da büyüyor. Öyle ki insanlar evlerinin ve işyerlerinin önünde araçlarını park etmek için yer bulamamaktan şikayetçi. Otomobili olan biri park edecek yer bulabilmek için cadde ve sokakların arasında mekik dokuyor, yer bulursa sanki hazine bulmuş kadar seviniyor. Efeler'in merkez kesimlerinde maalesef cadde ve sokaklar o kadar dar ki sağlı sollu park edilemiyor çoğu yerler tek şerit olmuş. Kaldırımlara bile araç park ediliyor, ne kadar kızarsak kızalım bu görüntülere ama şöyle diyoruz: 'Adam da haklı nereye park edecek ki'. Evet, asıl kızılması gerekenler şehri yönetenler bence. Bir de yeni yapılan binalara otopark şartı koşulmuş, zemin katlar en az 2/3 aracın sığacağı kadar dar ve ufak parklar, ama bina 6 katlı geri kalanlar nereye park edecek araçlarını?

Oysa Efeler'de bazı bölgelerde açık ve kapalı otopark yapılabilecek alanlar var. Belediyeler o alanlara otopark yapsa, giriş çıkış ücretlerini makul fiyatlarda tutsa ne kadar iyi olurdu değil mi?

Kar amacı düşük ama sirkülasyon nedeniyle çok iyi gelir getiren işletmeler belediyelere de kazanç kapısı olur. Şehir içinde yaşanan trafik yoğunluğu ve park yeri sıkıntısı kronik bir hal aldı. Yaşanan kavgalar, sürtüşmeler de cabası. Acilen açık ve kapalı, katlı katsız otoparklara ihtiyaç değil zorunluluk var. Yetkililer bu konuya el atmalı bu sıkıntıyı bertaraf etmenin yollarını bulmalı. Bir de bazı kendini bilmez sürücüler de var araçlarını yaya geçitlerine ya da engelli sürücülerin park yerlerine göz koyanlar. Onlar ayrı bir vaka o kişilere söylenecek çok şeyler var; ne diyelim kendi ayıbından utanmayanları Allah ıslah etsin.