Mehmet Özçakır

Mehmet Özçakır

2020 PATARA YILI

Büyükşehir demek “büyük imkan “ demektir.

büyük bir kent tümüyle bir idarecinin elinde, büyük bütçe ile yönetmek ve yönetilmek çok büyük bir yetkidir.

Elbette akılcı ve yerinde kullanılırsa..!

Hele bir de yerel siyasette tercih ile genel ülke siyaseti ile örtüşüyorsa, kamu desteği ile büyük hizmetler' e kapı açılıyor demektir.

Bu hafta içinde bunun güzel bir örneğini yerinde inceledik.

Muğla İletişim başkanlığı ' nın nazik daveti ve girişimiyle Aydın ve Denizli illerinden basın çalışanları Muğla da Seydikemer ilçesinde bir gün geçirdik.

Dolu dolu geçen 8 saat içinde SEYDİKEMER ilçemizi yakından tanıdık.Öncelikle bu organizasyonu düzenleyen MUĞLA İLETİŞİM BAŞKANLIĞI BÖLGE MÜDÜRÜ Sayın SEZGİN SAĞUN 'a teşekkürlerimizi iletelim. Sonrasında da bize iyi bir ev sahipliği yapan Seydikemer belediyesine .

Seydikemer, Muğla’nın 13 ilçesinden birisidir.

12 Kasım 2012'de TBMM'de kabul edilen 6360 sayılı kanun ile Fethiye ilçesinde yer alan Kemer ve Seydiler beldelerinin birleşerek ilçeye dönüşmesi ve adının Seydikemer olarak değişmesi sonucu oluşmuş şirin bir yeşillik ilçe.

Torosların başladığı en batıdaki Akdağlar'ın eşiğinde tarih, su ve yeşil zengini hem tarım ham de hayvancılık merkezi.

Akdağlar 3015 metre yüksekliğinde bir yayla ve batı Torosların başlangıcı doğal güzelliği ile korunmuş ve saklı kent'in su kaynağı .

İlçede yer alan ve bir kısmı Kaş bir kısmı Seydikemer de yer alan PATARA adını taşıyan 18 km uzunluğunda doğal sit alanı deniz sahilinde ve aynı adlı PATARA antik kentin tanıtımı için Cumhurbaşkanın ve eşinin himayesinde 2020 yılı PATARA YILI olarak ilan edilmiş.

Ancak 2020 yılının Şubat ayında alınan bu karardan sonra mart başında başlayan salgın nedeniyle sadece Bisiklet yarışlarına izin verilen tanıtım programında irili ufaklı tam 195 antik kentin yer aldığı Muğla ilinde tarih Turizmi işle enfes sahillerinin deniz kum güneş turizmi boşuna ünlenmemiş.Aydının nerdeyse 8 katı kadar antik yerleşimini bulunduğu Muğla ilimiz içindeki ören yerlerinden Patara , Pınara , Sydima, Tlos letoon , Xantos gibi kült merkezler birer şaheser. Likya Birliği'nin oy hakkına sahip 16 şehrinden biri olan Patara, Büyük İskender'in kuşattığı kentler arasında yer alıyor. Mitolojik öykülerde Patara'yı su perisi Lykia ile birlikte Apollon'un oğlu Paturus'un kurduğu belirtiliyor.

Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas'ın da Pataralı olduğu söyleniyor.

Romalılar döneminde önemli bir ticaret merkezi olan Patara, Bizanslılar döneminde de bu önemini sürdürmüş.

Hititçe'de Patar, Likya dilinde Pttara olarak anılan kentin MÖ 8. yüzyılda var olduğu yapılan kazılar sonucu ele geçen somut verilerle kesinleşmiştir ve İskender'in kuşattığı kentler arasında yer aldığı bilinir. Patara, Roma döneminde de çok önemli bir kent olmuş ve Likya-Pamphilya eyaletlerinin başkentliğini yapmıştır. Patara limanı, hububat deposu ve sevki açısından önem taşımıştır, bu nedenle doğu Akdenizde bulunan 3 hububat deposundan biri (Granarium) Patara'da bulunmaktadır. Bizans döneminde de gelişmesini sürdüren kent, Hristiyanlarca da önemli sayılmış. Noel Baba olarak bilinen Saint Nicholas'ın da Pataralı olduğu söylenir

Likya bölgesinde yer alan Seydikemer hem bir tarih ve hem de deniz ilçesi.

Likya adı IŞIK ÜLKESİ demek.

Gerçekten de yaz ve kış güneşin yüzünü esirgemediği bu bölge adı gibi ışığın aydınlattığı bir bölge.

Hem Antalya ile sınır olması Kaş ilçesiyle kapı komşusu olması Turizm alanında da önemli bir varış merkezi.

2020 yılı PATARA yılı olarak ilan edilmesiyle düzenlenen bir çok etkinlikler salgın sonrası iptal edilmek zorunda kalınmış.

Ancak BİSİKLET YARIŞLARI en az riskli spor olduğundan , PATARA 2020 yılı etkinliği Yurtdışından katılımlar 300 ' e yakın bisikletçinin katılı ile Seydikemer Belediyesi , Kültüğr ve Turizm bakanlığı , Spor bakanlığı ve Bisiklet Federasyonunun desteğiyle yarın iki gün sürecek bisiklet yarışı yapılacak .

İlk gün Kaş Patara , sonrasında Seydikemer'e kadar olan güzergahtaki yarışları bazı ulusal kanalar da canlı yayınlayacak.

Bu hafta sonu nereye gidelim derseniz, sabah erken kalkıp Seydikemer'e giderek , hem bu yarışları izlemek , hem de belli başlı ören yerlerini gezmenizi öneririm.

Doğa eseverler için hem deniz, hem sulak alanlar, hem de yaylalarıyla aslında ancak bir ayda tamamen görülebilecek , doğal güzellikler sizleri bekliyor.

Haydi yarın iki günlük tatil'e ,

Muğla şirin ilçesi Seydikemer'e ..!

***

ŞEHİTLERİMİZE DEVLET MADALYASI

Dün Aydın Ticaret Odasında düzenlenen Şehit ve Gazilere devlet madalyası töreninde Vali Aksoy , Diyarbakır da görev yaptığı 2014-2017 yılları arasında anıları duygu dolu dakikalar yaşattı.

Terör e şehit verdiğimiz 3 asker ile 7 gazi için dün Aydın Ticaret Odası Konferans salonunda Millet vekilleri Bekir Kuvvet Erim ile Rıza Posacı' nında katıldığı tören e şehit aileleri yakınları ve çocukları katıldılar.

İki şehidin anası , bir şehidin ise babasının teslim aldığı , evlatlarının devlet madalyası takdim töreninde yaşanan burukluk , buna rağmen ailelerindeki kararlı ve onurlu duruş salondakileri de duygulandırdı.

Şehitlerimiz asla unutulmasın , çünkü onlar unutulduğunda ölürler.

Ruhları şad olsun.

***

BOŞ SOKAKLARDA EKONOMİ OLMASA DA, MASKESİZ HİÇ OLMAZ ,

Devler artık maskeye iyice kafaya taktı..! haksız mı..?

Elbette hayır..! sonuna dek haklı.

Hala tehlikenin farkında olmayanlar, özellikle de gençler ve işyeri sahipleri maskesiz gezmeye devam ediyorlar.

Aydın Valisi Hüseyin AKSOY , Şehitlere verilen madalya töreninden sonra , beraberinde Sağlık Müdürü ile beraber önceden haber verildiği üzere , Efeler ilçesinde Ramazanpaşa mahallesindeki tarihi Ayakkabıcılar çarşısında denetime çıktı. Yaklaşık 15 dakika arasta içinde gezen Vali AKSOY, açıklamasında “ artık tahlilleri pozitif sonucu çıkan hastaların evlerinde zorunlu olarak karantina da kalmadıkları tespit edilirse, Yurtlarda misafir edileceklerini “ açıkladı. Bu uygulamanın Aydın da da başladığı haberini verdi.

Çarşı esnafı ise maskeleri soran Vali ye işlerin kesat olduğundan ve müşteri gelmediğinden yakındı.

Gerçekten de sokaklar bomboş, dükkanlar ıssız ve işyeri sahipleri sessizdi..!

Maske kontrolüne çıkan heyete , bir de Ekonomiden uzman yetkilyi de dahil etmeli mi acaba ..?

haftaya pazartesine kadar , hoşçakalın .

SÖZÜN ÖZÜ :

ANCAK BAŞKALARI İÇİN YAŞANAN BİR HAYAT,

YAŞAMAYA DEĞER BİR HAYATTIR.

Mehmet ÖZÇAKIR

mehmetozcakir@hotmail .com

P:K:110 EFELER – AYDIN

GSM : 0.505.8077828