Kıvanç Uğur

Kıvanç Uğur

ADNAN MENDERES MÜZESİ İZLENİMLERİ

Geçtiğimiz Cuma günü İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Aydın temasları kapsamında Çakırbeyli'de inşasında son aşamaya gelinen Adnan Menderes Demokrasi Müzesi'ni ziyaret etti. Ben de gazeteci olarak Bakan Soylu'nun müze incelemelerini baştan sona takip ettim.

Daha önce müzeyle ilgili yazmıştım. Ancak Süleyman Soylu'nun ziyaretinin ardından yeniden bir yazı kaleme almak istedim.

Doğma büyüme Aydınlı olan bir kimse olarak kentimizde Adnan Menderes'le ilgili bir müzenin eksikliği kendimi bildim bileli dillendirildi. Ancak uzun süre, bu konuda somut bir adım atılmadı. Ta ki önceki Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger dönemine kadar…

O dönemde ilk olarak Çakırbeyli'de bugün müze binasının yükseldiği arazi tespit edildi. Daha sonra çalışmalara başlandı. Temeli 2019'un Mart ayında atılan Adnan Menderes Demokrasi Müzesi'nde şu sıralarda son aşamaya gelinmek üzere.

Bakan Soylu, 3 – 4 ay içinde istenilen noktaya gelineceğini açıklayarak, açılışın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenecek bir programla yapılacağını duyurdu.

Önceki yazımda da ifade etmiştim. Müzeler, bir kentin, bir toplumun kültürel belleğinin korunarak, gelecek kuşaklara aktarılmasında önemli işleve sahiptir. Sanatsal ve kültürel boyutun yanı sıra vatandaşlara yeni yaşam alanları sunulması da müzelerin başka bir güzelliğidir.

2014 yılında 9'uncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için Isparta İslamköy'de inşa edilen külliyenin açılış törenine katılma şansı bulmuştum. O dönemde merhum Demirel hayattaydı ve açılış törenine bizzat katılarak, konuklara seslendi. İş ve siyaset dünyasından çok sayıda isim de törendeydi. Benim için unutulmaz bir gün olmuştu. Süleyman Demirel, müzenin açılışından yaklaşık bir yıl sonra, 2015'in Haziran ayında yaşama veda etti. ancak sağlığında külliyenin açılışını görmek kısmet oldu. Şimdilerde İslamköy'deki Demirel Külliyesi ve Anıt Mezar, her mevsim ziyaretçi akınına uğruyor. Gerek ülkenin siyasal ve kültürel hafızasının yaşatılmasına katkı sunuyor gerekse de turizm anlamında Isparta'nın gelişiminde rol oynuyor.

Dileğimiz, Çakırbeyli'de inşa edilen Adnan Menderes Demokrasi Müzesi'nin Aydın'ın kültür turizmine katkı sağlamasıdır. Müzenin konum itibarıyla çok isabetli bir yere inşa edildiğini söylemek mümkün. İzmir – Aydın – Muğla güzergahı üzerinde bulunan müze, yılın her mevsimi yerli ve yabancı gezginler tarafından ziyaret edilecektir inancındayım. Yine söz konusu mekânın bir rekreasyon alanı olarak tasarlanması da buranın değerini daha da artıracaktır.

Hangi siyasi görüşte olursak olalım şu bir gerçektir ki, topluma mâl olmuş siyasi kişilikler vardır. Merhum Adnan Menderes de bunların başında gelmektedir. Gerek tek partili dönemde CHP içerisinde aldığı görevlerle gerekse de çok partili demokratik yaşamla birlikte Demokrat Parti saflarında sürdürdüğü ve başbakanlık makamına kadar yükseldiği siyasi yaşantısıyla merhum Menderes, tarihimizin unutulmaz simaları arasında yerini almıştır.

27 Mayıs 1960'taki askeri müdahalesiyle birlikte iktidardan alaşağı edilen merhum Menderes'in 17 Eylül 1961'de iki kabine üyesi arkadaşıyla beraber idam edilmesi, siyasi düşüncesi ne olursa olsun demokrasiye inanan, yönetenlerin seçimle işbaşına gelip seçimle görevden gitmesi gerektiği inancını taşıyan herkesin yüreğinde kapanmayan bir yaradır.

Bugün bizlere düşen, demokrasinin ekmek kadar su kadar hava kadar gerekli bir olgu olduğunu unutmamak ve demokrasiye var gücümüzle sahip çıkmaktır.

Demokrasinin bütün kurum ve kurallarıyla yaşama geçirildiği toplumda daha müreffeh günleri yaşamak mümkün olacaktır.

Adnan Menderes Demokrasi Müzesi'nin bir an önce kapılarını ziyaretçilerine açması dileğiyle…