Kıvanç Uğur

Kıvanç Uğur

AKCİĞERLERİMİZ KÜL OLMASIN

4 günlük Kurban Bayramı boyunca ilimiz Aydın ve komşu ilimiz İzmir'de meydana gelen orman yangınları hepimizi derinden üzdü. Bayramın ikinci günü Çine sınırlarında başlayan yangın, Muğla'nın Yatağan ilçesine kadar sirayet etti. Yangın, bayramın üçüncü günü akşam saatlerinde güçlükle kontrol altına alındı. Derken hemen ardından İzmir'in Menderes ilçesinde meydana gelen orman yangını haberiyle sarsıldık. Yine bayramın son günü Efeler'in kırsal mahallelerinden İmamköy'ün üst kısmında yer alan zirai alanda çıkan yangın sonrasında kent semalarını duman bürüdü. Gerek Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı ekipler, gerekse de itfaiye ekipleri, yangını kontrol altına alabilmek için canla başla seferber oldu. Ne yazık ki, İmamköy yangınında 15 hektar tarım arazisinin zarar gördüğü bilgisini aldık. Ayrıca Emirdoğan ve Pınardere civarında da zirai alanlarda yangın meydana geldi.

Hemen her yaz mevsiminde yurdumuzun değişik yörelerinde orman yangınları çıktığına tanıklık ediyoruz. Yangınların kimi ihmâl ve bilinçsizlikten kimi de kasti olarak çıkarılıyor. Sebebi her ne olursa olsun insanlığın “akciğeri” olan yeşil alanlarımızın küle dönmesi hepimizin vicdanını sızlatıyor. Yangın çıkan sahalarda sonrasında elbette ağaçlandırma yapılıyor ama fidanların büyüyerek eski haline gelmesi, yeniden ormana dönüşmesi hayli zaman alıyor.

***

Bu nedenle ülkemizin orman varlığının korunması konusunda devlet yetkilileri kadar toplumumuzun her bir ferdine önemli sorumluluk düşüyor. Mangal yakmanın yasak olduğu bölgelerde bu şekilde piknik yapılmaması, sigara izmaritlerinin gelişigüzel çevreye atılmaması ilk başta alınması gereken tedbirlerden. Yine kırsal bölgelerde tarla açmak amacıyla çıkarılan yangınlar da mutlaka ama mutlaka önlenmeli. Anız yakılmaması konusunda her fırsatta yapılan uyarılar kesinlikle dikkate alınmalı.

Ormanlar, yapısı gereği yalnızca ağaçlara değil, yaban hayatına da ev sahipliği yapmakta. Dolayısıyla hektarlarca alanın kül olmasının yaban hayatını da ne denli olumsuz etkileyeceğini, bunun da doğal dengeyi bozacağını akıllardan çıkarmayalım.

İmamköy'deki orman yangının ardından başta Vali Aksoy olmak üzere milletvekilleri ve yerel yöneticiler, bölgeye gitti. Yöre halkının isteklerini dinledi. Dileriz, talepler bir an önce karşılanır, yangından zarar gören bölgeyi yeniden ağaçlandırma çalışmaları ivedilikle başlar.

Doğaya, yeşile, orman varlığımıza sahip çıkmanın bir yurttaşlık görevi olduğunu akıllardan çıkarmayalım.

Hoşça ve dostça kalın.