Serdar Şenol

Serdar Şenol

HİZMET FAKİRİ AYDIN

Batı Anadolu'nun en eski yerleşim alanlarından biri olan, antik Yunan şehirlerinden ve ticaret merkezlerinden Tralleis'e komşu olan Aydın bana göre yerel ve merkezi yönetimlerce görmezden geliniyor yada siyasetin cilveleri yüzünden hak ettiği hizmetleri alamıyor.

Denizli-İzmir, Muğla-İzmir karayollarının geçiş noktası olan Aydın, adeta kendi kabuğunun içine bırakılmış.

Tarihi, doğası ve sıcakkanlı insanlarıyla Ege Bölgesi'nin en batısında yer alan Aydın tarımsal ürünlerinin bol çeşitliliği, deniz turizminde lokomotif konumunda olmasıyla ülkemizin güzide illerinden biridir. Öyle ki ünlü tarih yazarı, seyyah ve bilim adamı Heredot “Gökyüzünün Altındaki En Güzel Yeryüzü” diyerek Aydın'a övgüler yağdırmış. Buraya kadar her şey çok güzel…

Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra Gazi Mustafa Kemal Atatürk yurt genelinde büyük yatırım hamleleri için komut vermiş ve ülkenin en küçük köylerinden en büyük şehirlerine kadar hizmet atağı başlatılmıştı. Geçen yıllar boyunca ülkemizin her bir köşesi yollar, fabrikalar, tersaneler, okullar ile atılımlarla kalkınmıştır. Aydın da kalkınmanın nimetlerinden faydalanmış, gelişmiş ve çağdaş bir şehir olarak büyümeye devam etmiş.

Merkezi ve yerel yönetimler halkın talepleri ve istekleri doğrultusunda hizmetler geliştirerek kentlerin gelişmesinde büyük katkılar sağlar. Bugün ülkenin en ücra köşelerinde yaşayan vatandaşların talepleri büyük ölçüde karşılık bularak hizmet ağından faydalanıyor. Aydın maalesef merkezi ve yerel yönetimler tarafından yeterli derecede hizmet alamıyor. Durum böyle olunca Aydınlılar başka şehirler, kasabalar ve kentleri ile ilgili kıyaslamalar yaparak yaşadıkları şehrin ne kadar gerilerde kaldığını konuşur oldu. Öyle ki Aydın'a başka şehirlerden ziyaret amacıyla gelenler, üniversite öğrencileri hatta başka illerden çalışmak için gelen memurlar bile ''bizim aklımızda hayal ettiğimiz Aydın bu değildi, çok daha gelişmiş bir şehir bekliyorduk'' diyorlar.

Aydın'ın sınırları içerisinde bulunan 21 antik kent ve ören yerleri sanıyorum ki, yeterince tanıtımı yapılmadığı için cılız bir turist kitlesi tarafından ziyaret ediliyor.

Aydın'da yaşayan vatandaşlar, yerel yönetimlerden ve merkezi yönetimden yeterince şehrin acil ve önemli ihtiyaçlarının karşılanmaması karşısında adeta isyan ediyor. Örneğin Efeler ilçesi Aydın'ın en büyük ve merkezi ilçesi olarak il nüfusunun çoğunluğunu barındırıyor. Kent içinde trafik keşmekeşliği, cadde ve sokakların adeta savaştan çıkmış gibi çökmüş olması, yeterince otopark olmayışı ilçede yaşayanları isyan ettiriyor. 2014 yılında büyükşehir statüsüne kavuşan Aydın, aynı zamanda büyükşehir olan illerden daha gerilerde kalmıştır. Örnek olarak komşu ilimiz Denizli sanayisi, kentsel dönüşümüyle, parkları, bahçeleri, havaalanıyla, turizmde yapılan atılımlarıyla adeta şahlanmış çağ atlamıştır. Denizli ve diğer şehirler iktidarın temsilcisi olan yerel yöneticiler tarafından hizmet sağanağı yaşamış ve yaşamaya devam ediyor. Bir şehrin yerel yöneticileri gerek iktidar temsilcisi gerekse muhalefet temsilcisi olsun siyasi görüşleri bir kenara bırakarak oy aldıkları vatandaşlara hizmet etmekle mükellef olmalı. “Orası bizden, şurası muhalefetten'' deme lüksleri olmamalı ve böyle bir bahaneyle vatandaşı kendilerine küstürmemeli.

Denizli komşumuz olduğu için bu örneği verdim, kendim bir Aydınlı olarak şehrime yeterince hizmet vermeyen gerek iktidar temsilcisi gerekse muhalefet temsilcisi milletvekilleri ve belediye başkanlarına ben de güceniyorum. Bu güzel şehir hepimizin, el ele verilerek ve güç birliği yapılarak üstesinden gelinemeyecek hiçbir şeyin olmadığına inananlardanım.

Aydın'ın bugünkü yerel yönetim tablosuna baktığımızda birçok ilçenin muhalefet partisini temsil eden belediyeler tarafından yönetildiğini görüyoruz. Halkın oyları ve tercihleri doğrultusunda seçimlerle gelen belediye başkanları seçimler öncesinde her yerde ballandıra ballandıra vaatlerde bulunup koltuklarına yerleştikten sonra ne hikmetse sözlerini ya unutuyorlar ya da ''elimiz kolumuz kısa, engelleniyoruz, merkezi yönetimden destek alamıyoruz ''vb. kelime oyunlarıyla ilimizin yıllarını heba ediyorlar. Oysa gerçekten vatandaşlarını ve kentlerini düşünseler aldıkları her bir oyun tabiri caizse diyetini verirler. Kimse kimseyi kandırmasın bu gibi durumlar bence sadece bizim ülkemizde yaşanıyor. Diğer dünya ülkelerinde de iktidarın ve muhalefetin temsilcileri uyum içinde çalışarak şehirlerinin refahı için her şeyi yapıyor. İktidar ve muhalefet temsilcileri bir olup Aydın için güzel ve kalıcı şeyler yapabilseler uzun yıllar boyunca isimleri minnetle anılmaz mı?

Gelin hepimiz kızgınlıkları, kırgınlıkları, 'bana ne yahu' tarzındaki düşünceleri bir kenara bırakalım Aydın'ın her bir köşesini adı gibi AYDIN hale getirelim.