Kıvanç Uğur

Kıvanç Uğur

SOKAKTAKİ DOSTLARIMIZI UNUTMAYALIM

Meteorolojinin verilerine göre hava sıcaklıkları artıyor. Hafta sonu 39 – 40 derece bandından seyretmesi beklenen sıcaklığın önümüzdeki Salı 43 dereceye kadar çıkması tahmin ediliyor.

Kentimiz Akdeniz ikliminin etkisi altında olmakla birlikte Türkiye'nin en sıcak birkaç şehrinden biri.

Hal böyle olunca kavurucu sıcakların etkisini derinden hissediyoruz. Ofis ortamında çalışanlar bir nebze daha şanslıyken tarım işçileri, fırıncılar, dışarıda çalışması gerekenler çöl sıcaklıklarına çok daha fazla maruz kalıyor. Sıcaklardan etkilenen sadece insanlar değil.

Hayvanlar da aşırı sıcaklardan ciddi bir şekilde etkileniyor. Öyle ki, sokakta yaşayan can dostlarımızın bu sıcak günlerde daha büyük zorluklar yaşadıkları aşikâr. Hava sıcak olmadığında bile su ve yiyecek bulmak için enerji harcayan sokak hayvanlarının işi hava sıcaklığının 40 dereceleri aştığı günlerde daha da zorlaşıyor.

Bu durum karşısında topluma önemli görevler düşüyor. Kalıplaşmış bir söz vardır, 'Herkes evinin önünü süpürse bütün şehir temiz olur' diye. Bu sözü sokak hayvanlarının yaşamlarını sağlıklı bir şekilde idame ettirebilmesi meselesine uyarlarsak, her vatandaş evinin önüne bir kap su, bir kap mama bıraksa hiçbir can dostumuz aç kalmaz. Böylelikle toplum olarak insanlık görevimizi yerine getirmiş olabilmenin manevi huzurunu yaşarız.

***

Gerek yazılı ve görsel medyada gerekse de sosyal medyada hayvanları hedef alan birtakım insanlık dışı davranışları üzüntüyle izliyoruz. Vicdan sahibi her bireyin o görüntüleri izlerken tüyleri diken diken oluyor. Olmaması mümkün değil zaten.

Bir yandan hayvanlara kötü muamele görüntülerini izleyip insanlığın geldiği noktayı sorgularken diğer yandan yaşamını sokakta yaşayan hayvanlara adayan, onlar için tüm olanaklarını seferber edenleri görünce üzüntümüz bir nebze olsun hafifliyor. Can dostlarına şefkatli ellerin uzandığını görünce 'insanlık hala ölmemiş' düşüncesi zihinlerde yerini buluyor.

İnsanoğlu olarak bu dünyada yalnızca bizlerin yaşamadığını tüm canlıların yaşam hakkının olduğunu unutmamamız lazım. Hayvanların 'Allah'ın sessiz kulları' olduğu düşüncesini aklımızdan çıkarmayalım. Şu sıcak günlerde can dostları için kapımızın önüne bir kap su, bir kap yemek koymayı ihmal etmeyelim.

Sağlıklı, güzel günlere…