Kıvanç Uğur

Kıvanç Uğur

ADNAN MENDERES DEMOKRASİ MÜZESİ

Merhum Başbakan Adnan Menderes'in anısına Aydın Muğla Karayolu, Çakırbeyli kavşağında inşa edilen Adnan Menderes Demokrasi Müzesi'nin inşaatında sona gelindi. Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger, geçtiğimiz günlerde, Anadolu Ajansı'na verdiği röportajda müzenin açılışının 15 Mayıs'ta yapılmasının planlandığını ancak koronavirüs kaynaklı gelişmeler nedeniyle açılış tarihinin ötelendiğini söyledi.

Müzeler, kentlerin ve milletlerin belleğinin korunması, kültürel ve tarihsel mirasın gelecek kuşaklara aktarılması adına son derece önemli. Kendimi bildim bileli, Aydın'da Adnan Menderes'le ilgili bir müze kurulması fikri hep dillendirilir. Hatta Çakırbeyli'deki Adnan Menderes Çiftliği'nin içinde bulunan yapının müze haline getirilmesi de pek çok kez gündeme getirildi. Ancak bu düşünce, şimdiye kadar ne yazık ki, tasarıdan öteye gitmemişti. Birkaç yıl önce bu fikir nihayet somutlaştı ve Çine Çayı kenarındaki, karayoluna hâkim tepeye müze inşaatına başlandı.

***

İnşaatın bir hayli hızlı ilerlediğini söyleyebiliriz. Ortaya çıkan yapı, estetik açıdan son derece zevkli diye düşünüyorum. Müzenin Aydın – Muğla karayolu üzerinde konumlandırılması da kentimizin turizm potansiyelini olumlu anlamda etkileyecektir. Yine Adnan Menderes'in Başbakanlığı döneminde kullandığı makam otomobili ve Menderes'le ilgili vatandaşların bağışladığı eşyaların müzede gösterime sunulacağını biliyoruz. Sözün özü, müze, ziyarete açılmasının ardından gerek kentimizin kültürel ve ekonomik yaşantısına katkı sağlayacaktır.

9'uncu Cumhurbaşkanı merhum Süleyman Demirel'in mezarının da bulunduğu İslamköy'deki külliyeyi gezme şansım oldu. Orayı gezerken tarihin zaman tünelinde yolculuğa çıkmak mümkün. Çakırbeyli'deki Menderes Müzesi de tıpkı İslamköy'deki gibi ziyaretçileri geçmiş dönemlere götürecek ve tarih bilincinin pekişmesine hizmet edecektir diye düşünüyorum. Ayrıca müze yerleşesindeki sosyal tesislerle, Aydınlıların ve yerli – yabancı turistlerin vakit geçirebileceği sosyal alanlara bir yenisi daha eklenecektir.

Kültüre katkı sunacak bu gibi çalışmaların artması ve Adnan Menderes Demokrasi Müzesi'nin bir an önce ziyarete açılması dileklerimle tüm okurlarımıza güzel günler diliyorum.