Mehmet Özçakır

Mehmet Özçakır

KORONADA SONA DOĞRU, KIDEMLİLER DOKUZ DOĞURDU

Korona da sona doğru gelinirken, artık 65 üzeri ve 20 yaş altı için sokağa çıkma yasağı ciddi olarak tartışılır hale geldi.

“Kıdemli “ hemşehrilerimiz bu yasağın insan hakları ile bağdaşmadığını yaygın TV kanallarında dile getirmeye başladılar açıkça.

Korona sonrası evde kalanların bu kez psikolojik rahatsızlıklarla karşı karşıya kalacağı görünüyor.

Sosyal medyada dışarıya çıkanlarla , çıkamayanların eşitsizliğini anlamak güç.

Bu pandemi yani salgın , tepe noktası aşıldığı açıkça belli, iken yasakların ülkenin her yerinde uygulanmaya devam etmesi tartışılarak masaya yatırılmalıdır.

Türkiye nin en doğusundaki Van da taziye çadırı kurarak , hayır yemeği veren kişilerin tedbirsizliğini Aydın da çekiyor.

Oysa Aydın da vaka sayısı 150 civarında , vefat eden sayısı ise 5 kişi.

Her önlemi uygulayan Aydın ile , diğer kentlerdeki tedbirsizliği aynı kefeye koyup , yaptırım uygulamasına son verilmelidir.

Geleneklerin , alınması gereken önlemlerin önünde geçtiği , toplumlarda bilincin her konuda yaygınlaşmaması nedeniyle , “ bize bir şey olmaz “ genlerimiz yine hareketlendi anlaşılan.

Bu nedenle bir düşüncesizliğin cezasının tüm ülkeye mal edilerek , 65 üzeri kıdemlilerimize sokağa çıkma yasağının kaldırılma yetkisi yerel karar mercilerine bırakılmalıdır.

AYDIN VALİSİ SAYIN YAVUZ SELİM KÖŞGER ' e bir önerim,

YEREL PANDEMİ KURULLARI oluşturularak her il için esnek kararlar alınmalı ve artık insan haklarına el atıldığından yakınılan ve adeta evde elektronik pranga mahkumiyeti ile eşdeğer zorunlu hapislik ve sokağa çıkma yasağına son verilmelidir.

Bu nedenle Aydın kentimiz gibi bilinçli ve önce kendi sağlığına , sonrada toplumsal yaşama dikkat eden insanlarımız için , 65 yaş üzeri yasağı mutlaka gözden geçirilerek , kimlik numaralarının son rakamlarının ilk 5 tanesi için bir gün diğerleri için ertesi gün olmak üzere her gün öğleden sonra 13.00- 17.00 arasında sokağa çıkıp özel işlerini yapmaya izin verilmelidir.

Bu kısa izin ile Aydın da vaka sayıları izlenmeli ve eğer artış yoksa 65 yaş üzerine her gün kimlik numaralarına göre öğleden önce ve öğleden sonra olmak üzere yarım gün izin verilmelidir.

Kıdemlilerin ihtiyaçları için alış veriş imkanları sağlanmalı, bankalara , resmi kurumlara gidip gelmesinin , emlak vergilerinin ödeneceği bu ay içinde belediyelere işlemler için izin verilmesi sağlanmalıdır.

PANDEMİ KADAR ÖNEM VERİLMESİ GEREKEN bir özel konu da AYDIN'ın DEPREMSELLİĞİ dir.

Belirtilerini güncel olarak yaşadığımız , virüs salgının etkilerini bire bir gördüğümüzden , SAĞLIK AFETİ pandemi için devletler ve ülkemiz hemen acil önlemler alınarak , doğrusu ve gereği yapıldı.

Bundan çıkarılacak bir başka ders , şu an virüs gibi görünmeyen , ancak geleceği belli olan DEPREM AFETİ İÇİN , korona için yapılan gibi hazırlıklara ve önlemlere bir an önce başlanmalıdır.

Aydın da en fazla 5-10 kişinin hayatını kaybetmesine üzüldüğümüz korona virüsünün neden olduğu afet ' ten çok daha fazla can kaybına neden olacağı açık olan , DEPREM AFETİ nin , en az SAĞLIK AFETİ kadar ciddiye alınarak , eski bina ve apartmanlarda riskli yapılar gözden geçirilmelidir.

Bu yapıların sahiplerinin isteği ve talebi beklenilmeden , idareler tarafından , nasıl resen sokağa çıkma yasağı ilan edildiyse , deprem de olmadan önce bu yapıların dayanımları mutlaka tetkik edilmelidir.

Bu salgın günlerinde Aydın valisinden ve Aydın Pandemi kurulundan bir ricamı tekrarlamak istiyorum

Artık kütüphaneleri açın.

İnsanların okuma ve araştırma yapma kısıtlılığına son verin.

Ödünç kitap servisi bir an önce hizmete alınmalıdır.

Okuma odalarında gerekli önlemler alınarak maskeyle ve mesafeli olarak okuma hizmeti sağlanmalıdır kitapseverlere.

Aydın , adı gibi ilime ve bilime inanan, devletine güvenen, önce kendi öz sağlığına sonra da, çevresine ve toplumsal duyarlılığı olan kentimizin adıyla özdeş ,Aydın insanlardır.

Ne dersiniz sayın Vali Yavuz Selim KÖŞGER,

Aydınlılar bu taleplerinde haksız mı ..?

Sizin de, bu taleplere sessiz kalmayacağınıza inancım tamdır.

Sağlıklı günlere .

SÖZÜN ÖZÜ :

YANLIŞI ALKIŞLIYORSAN , FİKRİN YOKTUR,

EĞRİ İLE DOĞRUYU AYIRAMIYORSAN , AKLIN YOKTUR.

YALANA SAHİP ÇIKIYORSAN , AHLAKIN YOKTUR.

MEHMET ÖZÇAKIR

mehmetozcakir@hotmail.com

GSM: 0.505.8077828

P.k:110 EFELER – AYDIN