Hüsamettin Kaçar

Hüsamettin Kaçar

Her şeyin başı sağlık

Gündemimiz sağlık!

Covid-19 salgını ile yurtiçinde alınan önlemler yazılı ve görsel medyada gündem olmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın başarılı çalışmalarını vatandaşların çok yakından takip ettiğini görüyoruz. Salgının ilk zamanlarının aksine vatandaş daha çok bilinçlendi; o panik ve korkuyu atlattı. Tedbirleri elden bırakmadan, kurallara uyarak bu sendromdan kurtulmaya çalışıyoruz.

Bu arada sağlıkçılarımız, fedakar bir şekilde çalışmalarına devam etti ve ediyor; deyim yerindeyse yatağı yorganı sağlık birimlerine serdiler. Sağlıkçılarımızın hakkı ödenmez.

Bu çalışma esnasında vefat eden sağlıkçılarımız oldu. Mekanları cennet olsun. Bence onlar birer şehittir. Devletimiz de bu konuda gereğini yapar diye düşünüyorum.

Ben de 65 yaş üstü bir vatandaş olarak Covid-19 ile mücadelede bütün kurallara büyük ölçüde uydum. Fakat, kandil günü, tansiyonumun düşmesinden kaynaklı geçirdiğim rahatsızlıktan dolayı, ambulansla Ege Üniversitesi hastanesi acil travma bölümüne gitmek durumunda kaldım. Kontrol amaçlı bir gün hastanede yattım. Bu ortamda hastaneye gitmekten biraz tedirgindim ama içerideki ortamı görünce rahatladım. Travma merkezinde harika bir ortam, doktorların harika bir çalışma sistemi vardı. Covid-19 a karşı alınan önlemleri gözlemledim. Ateş ölçülmesi, akciğer filmi ilk başta alınan önlemlerdi. Ben de kontrol amaçlı yattığım yerden çalışan sağlıkçıları gözlemledim. Doktor Burhaneddin'in Doktor Uğur'un, Doktor Oğuzhan'ın, Doktor Özgür'ün, hemşire Eda'nın, Aysima'nın, bakı servisinden hemşire Ramazan'ın çalışmalarına hayran kaldım. Hele ortopedi doktoru Volga ve iki meslektaşıyla gurur duydum. Gelen hastalarla o kadar güzel bir sinerji oluşturdular ki, çocukla çocuk, yaşlıyla yaşlı, gençle genç oluyorlardı. Hastalarla olan diyaloglarıyla onların motivasyonlarını yüksek tutuyorlardı. Kısacası Ege Üniversite acil bölümü, hastane içinde hastane gibi çalışıyordu.

Ege Üniversitesi acil servisinin tüm çalışanlarına, ilgilerinden ve çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.

Atamız boşunu “Beni Türk Hekimlerine emanet ediniz” dememiş…

Güzel günlere, kalın sağlıcakla…