Kıvanç Uğur

Kıvanç Uğur

İYİ BAYRAMLAR

Yarın mübarek Ramazan Bayramı.

Mart ayından beri mücadele ettiğimiz koronavirüs salgını nedeniyle bu bayram, alışılagelmişin dışında olacak. Bayram namazı, geniş ailelerin buluştuğu kahvaltılar, toplu yemekler, bayramın olmazsa olmazı bayram ziyaretlerini salgın nedeniyle gelecek bayramlara erteledik. 81 ilde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması nedeniyle vatandaşlar bu bayramı evlerinde geçirecek.

Salgınla mücadele döneminde toplumu bilgilendirmek için yoğun mesai harcayan biz basın mensupları da bayram vesilesiyle birkaç gün dinlenme olanağı bulacağız. Bayramın 3'üncü günü gazetemizi hazırlamak, haberlerimizi okurlarla buluşturmak için yeniden işbaşı yapacağız.

***

Koronavirüsle mücadeledeki gidişat umut verici. Vaka ve vefat sayısı her geçen gün düşüyor. Vaka sayısında binin altına inildi. Vefat sayısı da 20'li rakamlarda. Bayramda uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasıyla umarım, bu sayı daha da aşağıya düşer. Elbette ki bu süreçte rahatlığa kapılmamak, tedbiri elden bırakmamak olmazsa olmaz. Bu nedenle toplumun her bir ferdine önemli sorumluluklar düşüyor.

Bu süreçte 'kontrollü sosyal hayat' kavramıyla tanıştık. Salgınla mücadelede, virüse yenik düşmemek için sosyal hayatı kontrollü bir şekilde yaşamak durumundayız. Bunların başında da maske kullanımı ve temizliğe dikkat etmek geliyor. Kalabalık ortamlardan kaçınmak da en başta yaşama geçirmemiz gereken önlemler arasında. Sağlığımız için yeni yaşam biçimine alışmak tercih değil, zorunluluk. Bunun da lütfen farkında olalım.

Tüm okurlarımızın Ramazan Bayramı'nı en iyi dileklerimle kutluyorum. Koronasız, salgınsız günlerde buluşmak dileğiyle…