Kıvanç Uğur

Kıvanç Uğur

Tarih ve doğanın buluştuğu yer: Kavaklı

“Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü…”

Heredot’un Aydın’ı tarif etmek için kurduğu bir cümledir bu. Gerçekten de Aydın, bereketli topraklarıyla, deniziyle, ormanıyla, antik kentleriyle yurdumuzun cennet köşelerinden birisi. Geçtiğimiz Pazar günü rotamı Sultanhisar’ın Tarihi Kavaklı Köyü’ne çevirdim. Tarihi Kavaklı, Aydın’ın narenciye ve çilek diyarı şirin ilçesi Sultanhisar’ın kuzeyinde, dağın eteklerine kurulu bir köy.

Millî Mücadele kahramanlarından Yörük Ali Efe’nin köyü olarak adlandırılan Kavaklı, Nysa Antik Kenti’ne de yakın. Sultanhisar’dan kuzeye doğru ilerliyoruz. Köyün yolu Büyükşehir Belediyesi’nce yapılmış. Oldukça geniş ancak dönemeci bol bir yol. 7 kilometrelik yolculuğun ardından köye ulaşıyoruz. Yukarıda belirttiğim gibi dağın eteklerinde kurulduğu için köyde düzlük bir alan neredeyse yok. Köy meydanında 1700’lü yıllarda inşa edilen tarihi cami bulunuyor.

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Tarihi Köy Pazarları’ projesi kapsamında, 2017’nin Ekim ayında Kavaklı’da da köy pazarı kurulmaya başlandı. Kavaklı ve civar köylerde yaşayan üreticiler, Pazar günleri buraya gelerek birbirinden güzel doğal ürünleri satışa sunuyor. Bu sayede hem ev ekonomisine hem de turizme katkıda bulunuyorlar. Ben gittiğimde yaşanan son gelişmelerden (koronavirüs tehdidi) olsa gerek pazar fazla kalabalık değildi. Yine de tezgâh açan, gözlemeden ev baklavasına kadar birbirinden güzel yöresel lezzetleri konuklarla buluşturan pazarcı esnafı iş başındaydı. Gerek yöre halkı gerekse de pazarcılar oldukça konuksever ve güler yüzlü. Anadolu insanının karakteristiğini yansıtıyorlar.

Doğa ve tarihin iç içe geçtiği bir yerde çayınızı veya ayranınızı yudumlayıp, gözleme yemek istiyorsanız Kavaklı sizin için doğru adres.

Çayımı içtikten sonra tarihi köyün sokaklarını keşfe çıkıyorum. Omuzumda fotoğraf makinem, güzel enstantaneler yakalamak için uğraş veriyorum. Köyün üst yakasında Yörük Ali Efe Evi var. İlkbaharın gelişiyle birlikte zeytinliklerde papatyalar, laleler açmış, kelebekler uçuşuyor. Kış mevsiminin ardından doğanın uyanışına tanıklık etmek çok keyifli.

Kentlerin keşmekeşinden bunalanlar için Kavaklı, adeta biçilmiş kaftan. Köyün geçmişi bir hayli eskiye dayandığı için ev, ahır ve samanlık benzeri bazı yapılar yıkılmaya yüz tutmuş. Kavaklı’nın çekim gücünü artırmak için bu yapılar restore edilmeli diye aklımdan geçiriyorum.

Doğa harikası Kavaklı’da geçen bu güzel zamanın ardından Aydın’da dönmek üzere yola koyuluyorum. Gezinti için buraya gelenler rotalarına yakındaki Nysa Antik Kenti ile Eskihisar’daki tarihi köprüleri ekleyebilir.