Mehmet Özçakır

Mehmet Özçakır

YARIM ASIR SONRA AYDIN İNCİR GÜZELİ İLE BERABER

Her şey sosyal medyada eski Aydın fotoğraflarını paylaşan bir arkadaşımın sararmış Hayat dergisindeki Aydın 1971 yılı İncir güzeli seçilen haberi ile başladı. İncir kraliçesinin , arkadaşım , Yıldırım Demirel ile yıllar önce 1973 yılında evlendiğini öğrenince sizinle tanıştırmak istedim.

Aydın da ilki 1969 yılında yapılan ve 7 Eylül Aydın’ın düşman işgalinden kurtuluşu ile sona eren , AYDIN FESTİVALİ VE İNCİR BAYRAMI kapsamında İNCİR GÜZELİ seçimi de yapılırdı. Hem incir festivali ardından Aydın’ın Kurtuluş bayramı incir zamanına denk geldiğinden, o dönem Aydın Turizm ve Tanıtma Derneği başkanı rahmetli Şehir Kebap salonu sahibi Rüştü Şensoy başkanlığında 4 günlük kutlama programı düzenlenirdi.

Siyah beyaz televizyonların ilk çıktığı yıllarda, , halkın tek eğlencesi bu festival ve konserlerdi. Bugün Kent meydanı içinde yer alan eski belediye meydanı önünde develerle festival kervanı gösteri yapar, Valilik önünde temsili Türk ve Yunan kuvvetleri Aydın’ın kurtuluşunu canlandırır , geceleri de kapalı Spor salonunda konserler ve İncir Güzeli yarışması yapılırdı.

1969 yılında yapılan ilk İncir güzeli yarışmasında Naciye Benli Böcekli kraliçe tacını giymişti.

1971 yılına gelindiğinde Kraliçe seçilen İsmet ÜLGÜL ,Efeler Ortaokulu’nu yeni bitirmiş ,Aydın’ın İNCİR GÜZELİ olarak 1971 yılındaki Hayat dergisine haber olmuştu.

İzmir den Aydın’a taşınan ailenin 4 çocuğundan 2. Çocuğu olan ve Aydın tekstil de çalışan baba ve maharetli bir Terzi olan ev hanımı annenin kızı, 14 yaşındaki İsmet ‘i bugün yaşadığı Efeler deki Zafer mahallesinde hakimevleri olarak bilinen semtteki bahçeli evinde misafir ettiler.

48 yıl önceki Hayat dergisindeki haberi ve eski siyah beyaz fotoğraflarını görünce zaman tüneli içinde bir yolculuğa çıktık. Aslında o yıllarda kızların böylesine yarışmalara katılmalarına, ailelerin taassubu engel olurdu. Evlenecek kızın geleceği için toplum baskısı ve eleştiri konusu olması açısından , kimbilir nice güzeller evlerinden izin çıkmadığı için ,yarışmaya katılamamıştı.

Doğduğu ay Balık burcunun sıcaklığında ve sempatisi içinde karşılayan İsmet ÜLGÜL DEMİREL ile eşi Aydın da 70’ lerin Yüzme ve futbol dallarında kralı Yıldırım DEMİREL bugün evlatlarını evlendirip, başbaşa mutlu bir evlilik sürüyorlar.

İsmet ÜLGÜL 1971 yılındaki yarışmaya yapılan bir duyuru ile arkadaşlarının teşviki ile katıldığını belirterek 48 yıl önceki anılarını bizimle paylaştı.

“1971 yılı yaz ayı , okullar kapanınca, evde anneme yardımcı olmaya çalışıyor, özellikle merakım olan ve sonradan Kız sanat olarak bilinen Kız Enstitüsüne kaydımı yaptıracağım ,dikiş nakış işlerini becerikli annemden öğreniyordum. Festival komitesine yaptığım başvuru sonrasında 10 kadar genç kız ile bir öğleden sonra Aydın kapalı Spor salonunda seçmelere çağrıldım. Birbirimizi tanımayan 10 genç kız önce grup halinde ve sonra tekere teker salonu dolaşarak ,seyirci ve Jüri önünden geçerek sahneye dizildik.

Elbisemi kendim diktim ve hiç unutmam, festivale bir renk katmak ve farklılık yaratmak için üzerine gerçek incir yaprakları ile süsledim. Jüride hatırladığım ve Aydın belediye tabibi olduğu öğrendiğim Aliye Derebay adında bir kadın , benimle çok igilendi. Sanıyorum Jüri , İncir Kraliçesi seçiminde iki aday üzerinde çekişme yaşıyordu. Günümüzde ses sanatçısı Hülya Süer’in ablası Nurten Süer ile ben yaşanan çekişme ve oylama sonucunda beni kraliçe seçtiler. Jüri başkanı Aliye hanım tarafından bir şık altın bilezik, Tariş ürünü zeytin ve zeytinyağı ile yerli firmaların ürünleri ödül olarak verildi.O akşam Aydın tekstil bahçesinde yarışma jürisi , yarışmacılar ve protokol için yemek verildi.Ev’e geldiğimde tüm arkadaşlarım ailem ve mahalle tebrik ettiler.

Ertesi gün yapılan 7 Eylül kutlamalarında beni büyük bir albayrağımıza sararak, temsili kurtuluş törenlerinde Yunan kuvvetlerinden, Aydın’ı kurtaran Efeler , bayrağa sarılı kraliçe olarak beni düşmandan kurtardılar. Tören alanı bu sahnede alkış ve tezahürattan inliyor, alkışlar alanı inletiyordu. Ertesi gün yapılan Aydınspor maçının santra vuruşunu bana yaptırdılar.

Festival’e İstanbul dan gelen ,Hayat dergisi muhabiri sinema ve ses sanatçısı olarak tekliflere ne diyeceğimi sorunca, henüz 14 yaşında öğrenci olduğumu belirterek okumak istediğimi söyledim.

Ama yıllar sonra kız Enstitüsünde okurken ,Aydın’lı Zeki Triko nun sahibi Zeki Başeskioğlu’nun Aydın da düzenlediği defilelerde kapalı spor salonunda mankenlik yaptım.

O günlerde benimle tanışan ve açıkça ısrarına karşı çıkamadığım Aydın spor dünyasının kralı Yıldırım Demirel ile Kız Enstitüsü son sınıfında , 1973 yılında evlendik. “

Demirel çiftinin , “Erkek gibi adamın ve kocanın evinde tek erkek yeter “ özdeyişindeki gibi , 3 kız çocuğu ve 2 torunları ile geleceğin kraliçelerini ve torunlarını hayata hazırlarlar.

İşte 1971 yılında ,bundan tam 48 yıl önce Aydın İncir Kraliçesi seçilen İsmet ÜLGÜN ve aynı yıllarda Aydın spor camiasının yüzme ve futbol kralı Yıldırım DEMİREL ‘in öyküsü .

Ne diyelim, dile kolay 50 yıl sonra , mutlu sonla biten öykülerin sonundaki gibi kapatalım , onlar ermiş muradına , biz çıkalım kerevetine ..!

MEHMET ÖZÇAKIR

mehmetozcakir@hotmail.com

P.K:110 EFELER – AYDIN

GSM : 0.505.8077828