Semih Başkar

Semih Başkar

“Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can!”

Artık Ramazan Bayramı’nın ardından yaklaşan Kurban Bayramı için şimdiden herkeste bir telaş var.

Maddi durumu yerinde olan her Müslüman için emredilmiş olan en eski ibadeti yerine getirmek isteyenleri şimdiden bir telaş kapladı. Aile ve iş toplantılarının konusu kurban fiyatları olmaya devam ediyor. Bu konu bayram gününe kadar da devam edecek gibi. Kurban, emek verilerek yetiştirilen veya para verilerek satın alınan bir hayvanın, Allah için feda edilmesidir. Allahın rızası için kesilen kurbanın kanı daha yere düşmeden, sahibinin günahları dökülmektedir. Ayrıca kesilen kurbanımız, tüyleri, boynuzları ve ayaklarıyla mahşer yerine gelip, bizlere şahitlik edecektir.

***

Kurban’ın ne denli etkili ve manevi bir ibadet olduğunu hepimiz biliriz. Anadolu’da pek çok aile, oğlunu askere gönderirken, bir parmağına ya da bir tutam saçına kına yakarlar. Dine, vatana, millete feda olsun, kurban olsun diye. Bizim örfümüzde de “Kurbanın olayım” dendi mi, her türlü kötülüğe son verilir. İşte kurban, böylesine etkili ve kıymetli bir isimdir.

***

Kurban da asıl olan en hayırlı iş ise bağıştır. Yazımın başlığında dediğim gibi “Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can!” LÖSEV yıllardır kurban ve adakları dini usullere uygun, vekâleten kesiyor! Dini vecibeler yerine getirilerek kurbanlar kesilirken, lösemili ve kanserli çocukların da hayatları kurtarılıyor. Kurban kesmek, yüce Allah’a yakınlaşmak, inançları güçlendirmek, bu vesileyle yoksul ve yoksunun yanında olmaktır. Kurbanın rüknü, kurbanlık hayvanın kesilip kanının akıtılmasıdır. Kurban ibadeti hem bireyler, hem de toplum açısından yararlar sağlayan mali bir ibadettir. Kurban, toplumda kardeşlik ve dayanışma ruhunu canlı tutar ve sosyal adaletin gelişmesine katkıda bulunur.

***

LÖSEV, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın icazet ve kurban esasları doğrultusunda kurban bağışlarınızla binlerce lösemili ve kanserli çocuğu iyileştiriyor. Çocuklar ve ailelerinin 12 ay boyunca taze et ve et ürünleriyle beslenmelerini sağlıyor. Bağışlarınız sayesinde, Lösemi hastası olan fakir, fukara ve yoksul insanların et yemesini, hasta çocukların en iyi koşullarda tek kuruş harcamadan iyileşmesini ve hayat bulmalarını sağlayarak kurbanın gereğini yerine getiriyor.

***

Siz de bu Kurban Bayramı’nda LÖSEV’e vekâlet vererek hem kurbanlarınızı dini usullerle kestirebilir, hem de bu bağışlarınızla hasta çocuklarımızın hayatını kurtarabilirsiniz. Ayrıca LÖSEV kapı kapı dolaşarak nakdi yardım veya bağış toplamamaktadır. Bu şekilde kapınıza gelip LÖSEV’ in adını kullanıp duygu sömürüsü yaparak nakdi yardım veya bağış talep edenlere kesinlikle itibar etmeyiniz. Eğer sizlerde LÖSEV’ e nakdi yardım veya Kurban bağışı yapmak istiyorsanız İnternet adreslerinden LÖSEV’ e ulaşarak Banka hesap numaralarını alıp verilen hesaplara yardım veya bağışlarını yapabilirsiniz.

***

İnteraktif bankacılık kullanıyorsanız, "Bağış" bölümünde "Lösev"i tıklarsanız da olur. Banka şubelerine giderseniz, hangisi olsa olur. Banka çalışanları size yardımcı olacaktır. Büyük şehirlerde Lösev Ofisleri var. Google'dan bakabilirsiniz. Oralara uğrayıp elden verebilirsiniz. Yurt dışından Ziraat Bankası size yardımcı olacaktır.

“Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can!” diyen LÖSEV, bu yıl kurban bedelini 1040 TL, 185 dolar veya 160 avro olarak belirledi.

***

Haydi dostlarım!. Haydi okurlarım!. Başkalarını mutlu etmek, en büyük mutluluğu verir insana.. Bir çocuğun, hiç tanımadığınız bir çocuğun hayatını kurtarmak nasıl bir mutluluktur, bakın tadına…

KALIN SAĞLICAKLA…