Mehmet Özçakır

Mehmet Özçakır

OKULLAR KAPANDI, TATİL BAŞLADI

Bu Cumartesi hafta sonu yine geldi işte. Yaz’a doğru bir adım daha yaklaşırken , bulutlu ve yağışlı serin havalar eşlik ediyor yazın ilk günlerine. Bu Cumartesi için hafta sonunda sizlere keyifli bir yazı yazmak isterdim. Ama ülkemizin gündeminde pek de çok keyifli yazı yazılacak konu bulamadığımdan, gelin bu tatil gününde benim çok sevdiğim özlü ve güzel sözlerle düşünürken hem öğrenelim hem de eğlenelim..!

Her biri düşünce imbiğinden süzülmüş , demini almış sözler, kitap değerindeler.

Köşe yazılarımın sonunda “ sözün özü “ başlığında verdiğim anlamlı deyişleri , bugün sizlerle toplu paylaşalım.

*****

"Fikirlerini ve söylediklerini asla kabul edemem..Ama onları söyleme hakkını ölünceye kadar savunurum.."

Voltaire Açlıktan ölmek üzere bulunan bir köpeği kurtarınız, sizi ısırmayacaktır. İnsan ile köpek arasındaki başlıca fark budur" Mark Twain Adalet topaldır, ağır ağır yürür, fakat gideceği yere er geç varır.

Mirabeau Akıllı adam aklını kullanır. Daha akıllı adam başkalarının da aklını kullanır.

Bernard Shaw Akıllı görünme çabası, çoğu zaman akıllı olmayı engeller. La Rochefoucauld Akıllı kimsenin lisanı kalbindedir. Düşünerek söyler. Hz.Ali Akıllı konuşur, çünkü onun söylemek istedikleri var; aptal konuşur, zira kendinin bir şeyler söylemek mecburiyetinde olduğunu sanır. Plato Aklın güzelliği dil ile, dilin güzelliği söz ile, kişinin güzelliği yüz ile, yüzün güzelliği göz ile belli olur.

Yusuf Has Hacip Alkışı en sessiz karşılayan ,alkışı hak etmiş demektir. Emerson Anı yazmak, ölümün elinden bir şey kurtarmaktır. Andre Gide Aptalın sevgisi, ayının sevgisidir; kini sevgidir, sevgisi kindir. Mevlana Ayakta ölmek, diz üstü yaşamaktan daha iyidir. G.Washington Bana "Seni anlamıyorum" demen hak etmediğim bir övgü, fakat senin de hak etmediğin bir sövgüdür. Halil Cibran Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim. Cervantes Başarılarını gizlemek, en büyük başarıdır. La Rochefoucauld Başarının sırrı , uğraşılan konuya hakim olmaktır. Benjamin Disraeli Başkalarını hep bağışla, kendini ise asla. Syrus Başkalarının bilgisi ile bilgin olsak bile , ancak kendi aklımızla akıllı olabiliriz. Montaigne Başkalarının kusurlarını tartarken, parmağıyla terazinin kefesine bastırmayan insan pek enderdir. Baron Langenfauld Başkası düştü mü "çürük tahtaya basmasaydı" deriz.Kendimiz düşünce, bastığımız tahtanın çürük olmasından şikayet ederiz. Cenab Şahabettin Başkasından üstün olmamız önemli değildir. Asıl önemli olan şey, dünkü halimizden üstün olmamızdır. Hint Atasözü Bende 1 yumurta var, sende 1 yumurta var. Ben sana 1 yumurta versem, sen bana bir yumurta versen, bende 1 yumurta sende 1 yumurta olur.Bende 1 bilgi var, sende 1 bilgi var. Ben sana 1 bilgi versem, sen bana 1 bilgi versen, bende 2 bilgi, sende de 2 bilgi olur.

Konfüçyus

SÖZÜN ÖZÜ :

MUM BİR BAŞKA MUM’U TUTUŞTURMAKLA ATEŞİNDEN BİR ŞEY KAYBETMEZ.

MEHMET ÖZÇAKIR

mehmetozcakir@hotmail.com

P.K:110 EFELER – AYDIN

GSM : 0.532.3722627