Semih Başkar

Semih Başkar

Bir dönemi daha geride bıraktınız

Aydın’da okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liselerde okuyan 179 bin 483 öğrenci karne heyecanı yaşayacak. Bugün karnelerini alacak olan öğrencilerle birlikte 14 bin 190 öğretmen de yaz tatiline girecek. Öğrenciler, yoğun geçen dönemin ardından yaz sonuna kadar dinlenme fırsatı yakalayacak.

***

Gelecek yılın yeni eğitim ve öğretim yılı ise 9 Eylül'de başlayacak. İlk ara tatil 18-22 Kasım tarihlerine denk gelecek. 1. dönem 17 Ocak 2020 tarihinde sona erecek. Sömestre tatili hafta sonlarıyla birlikte 16 gün olacak ve ikinci dönem 3 Şubat 2020 tarihinde başlayacak. İkinci ara tatil 6-10 Nisan 2020 arasında verilecek. 13 Nisan 2020'de başlayacak ikinci dönem, 19 Haziran 2020 tarihinde tamamlanarak 11 haftalık yaz tatili başlayacak.

***

Sözlüsüydü, yazılısıydı, performansıydı derken bir dönemi geride bıraktınız…

Elinize emeğinize ve yüreğinize sağlık. İyisiyle kötüsüyle notlar ortada. Başarılı olan çocuklarımıza başarılarının devamını derslerinde biraz daha gayret göstermek durumunda olan çocuklarımıza da daha gayret edin diyorum.

***

Aslında bu dönemde en çok tatili de veliler hak etti diyebilirim. Bir dönem boyunca çocuklarının özellikle ilkokul ödevlerini yapan ebeveynler biraz dinlenebilirler.

***

Öncelikle karne tek başına başarı göstergesi değildir. Çocuğun hayattaki başarısını sadece karne notu belirlemez. Bazı çocuklar eğitim sürecinde performansını ve yeteneğini tam anlamıyla ortaya koyamamış olabilir. Sadece ders notları değil, performans ve yeteneği de başarıya götürür. Bundan dolayı anne babalar karnedeki notların sadece okul başarısı ve yeteneğinin göstergesi olmadığını bilmelidirler. Bu durumda anne baba karneye çok büyük anlamlar yüklememeli ve olumsuz tepkiler vermemeliler. Aksi takdirde anne babaların olumsuz tepkiler vermesi çocuğun kendine olan özgüvenini zedeler. Hayat boyu başarılı olamayacağını düşünür. Kendine olan başarma inancını kaybeder. En önemlisi anne babası tarafından sevilmediğini ve önemsenmediğini düşünür.

***

Anne babalara birkaç tavsiyede bulunmak gerekirse;

Karne gününde çocuklara anlayışlı bir şekilde yaklaşılmalı, Karne notları beklendiği gibi olmasa da çocuğun gösterdiği çaba mutlaka dikkate alınmalı. ‘Bir sonraki dönem eksik olduğunu düşündüğün konularda daha çok çalışarak başarılı olacağına inanıyorum’ tarzında konuşmalar yapılmalı. Kesinlikle başka çocuklarla kıyaslama yapılmamalı. Çocuklarını sadece karne notu ile değerlendirmemeli, başka yeteneklerini de keşfetmeli ve ona göre yönlendirmelidirler.

Sevgili anne babalar en önemlisi de, çocuğunuza sarılın, onu çok sevdiğinizi ve güvendiğinizi mutlaka söyleyin.

***

Başta oğlumun öğretmeni Mehmet Aydoğdu olmak üzere, tüm öğretmenlerimizi kutluyorum. Yarınlarımızın daha güzel olmasını sağlayacak neslimizin yetişmesi için her daim emek verdiniz ve büyük fedakârlıklar ortaya koydunuz. Bir yıl boyunca çocuklarımızın eğitimine önemli katkılar sağladınız. Eğitilmiş bir toplumun mimarları olarak geleceğimizi imar ediyorsunuz. Sorumluluk bilinci ve büyük özveriyle gerçekleştirdiğiniz çalışmalar sebebiyle sizlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

***

Evet sevgili öğrencilerimiz, uzun bir eğitim maratonunun ardından en büyük hakkınız olan tatili sonuna kadar hak ettiniz. 2018-2019 eğitim-öğretim yılını tamamlarken, öncelikle anaokulundan üniversiteye kadar tüm kademelerde eğitim gören siz değerli öğrencilerimizi kutluyorum. Sizlerle birlikte karne heyecanını yaşadığımız bugünde, notlarınız ne olursa olsun; umudunuzu, cesaretinizi, inancınızı ve kendinize olan güveninizi diri tutarak iyi bir tatil geçirmenizi diliyorum. Bu duygularla yaz tatilini sağlıklı, huzurlu ve verimli bir şekilde geçirmenizi ümit ediyorum.

Kalın Sağlıcakla…