Başkanları zor günler bekliyor!

Kimse alınmasın arkadaş, gücenmesin kusura bakmayın ama seçimlerin biteli neredeyse iki ay oldu. Bakıyorum belediyelerin makam odalarının kapısı ziyaretçi dolu. Kimisi işini gördürme telaşında kimisi hayırlı olsun tebrik sırasında. Bırakın artık da başkanlar işini yapsın. Ya da şu ziyaret işi mesaiden sonraya bırakılsın.

***

Gelelim asıl konumuza. Bugün bakıyoruz belediyelerin nerdeyse tamamı borç içinde yüzüyor. Gerçekten yeni başkanların işi çok zor, Allah yardımcıları olsun, diyerek hepsine görevlerinde üstün başarılar diliyorum.

***

Şimdi önlerinde vaatlerini yerine getirmek için 5 kısa yıl var. Kısa diyorum çünkü, 5 yılı uzun zanneden tüm başkanların kaderi başarısızlık oldu. Bu nedenle zamanı uzun görmek yerine, daha hızlı hareket etmek zorunda olduklarını bildikleri kısa bir dönem olarak görmeliler.

***

Belediye başkanlarının görevlerini ifada, en çok şikayet ettikleri konu mali sıkıntılar ve idari yapılanmada yaşadıkları sorunlardır. Geçmiş dönemin hatalı mali yönetimleri nedeniyle oluşmuş ağır borç yükü, atıl personel sayısındaki fazlalık, yasal mevzuattaki zorluklar, yerel yönetimlerin merkezi hükümete göbekten bağı, merkezi hükümetin sorunu olan işsizlik ve fakirlik gibi temel sorunların çözüm merkezi olarak yerel yönetimlerin görülmesi başkanların işini daha da zorlaştırmaktadır.

Belediye başkanları eğer başarılı bir 5 yıl geçirmek istiyorsa iyi işleyen bir idari yapı kurarak belediyede ciddi bir mali disiplin oluşturmalıdır. Çünkü iyi işleyen bir idari yapı mali disiplini de beraberinde getirir.

***

İdari yapılanmanın (görevlendirme) temel öznesi, yetkin, yetenekli, liyakatlı kişileri görevlendirmekle başlar. Bununla birlikte, hızlı işleyen emir komuta zinciri, geri bildirimin sağlıklı işlemesini sağlayan yönetim şeması ve hızlı çalışan karar alma mekanizması başarıyı mutlak kılar.

***

Mali disiplinin temel öznesi ise, gider azaltıcı çözümler ve gelir artırıcı çalışmalar yapmaktır.

Şu an göreve gelen başkanlar, mutlaka dışarıdan ve uzman bir ekibe hızla mevcut durum analizini yaptırmalı ve özellikle tasarruf alanlarını belirlemelidir.

***

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntıyı göz önünde bulundurursak, bence yeni dönemin en önemli gelir kaynağı tasarruf olacaktır. Başkanlar yönettiği ilçeye sunacağı hizmet ve yatırımlarda, nicelik ve nitelik açıdan değerlendirme yaptırıp öncelikleri belirlemelidir. Projeler doğru bütçelendirilmeli, başlama bitirme süreleri iyi hesaplanmalıdır. Hizmet ve projeler planlanırken belediyenin borç yükü, bütçesi ve ihtiyacı iyi etüd edilmez, yatırımların maliyetleri doğru hesaplanmaz ise sonuç inanın hüsran olur.

***

Genel olarak şöyle Belediyelerin 2018 yılı gelir - gider raporlarını incelediğimizde üç şey dikkatimizi çekiyor.

1- Gelir hedeflerini tutturamıyorlar.

2- SGK pirim ödemelerini yapamıyorlar. Dolayısıyla teşvik indiriminden yararlanamıyorlar.

3- Borçlanarak borç ödüyorlar. Faiz de işin bonusu...

***

Dolayısıyla yeni başkanların en çok önem vermesi gereken bir diğer konu gelir - gider dengesi. Başkanlar yeni dönemde özellikle gelir hedeflerini reele göre belirlemeli, gelir getirecek projeler geliştirmeli ve mutlaka hedefinde başarılı olmalıdır.

***

Şimdi önlerinde milyonlarca borç dururken, eğer başkanlar önceki başkanların kendilerine bıraktığı yükün sebebini görmezlerse geleceğe daha büyük bir yük bırakmak durumunda olacaklarını görmeliler.

KALIN SAĞLICAKLA…