Mehmet Özçakır

Mehmet Özçakır

RAMAZAN DAVULCUSU YÜRÜME YORGUNU

Ramazan ‘ın bugün tam 10. Günü.

Dün gece davulcular bahşiş turlarına başladılar ,iftardan sonra.

Çocukluğumun gençliğimin geçtiği,Efeler ilçesi Cuma mahallesinde gece sahura kalkan anam babam ile beraber sokak kapısının ardından davulcuya bahşiş uzatırken , gördüğüm iri kıyım göbekli adamlar gözüme gulyabani gibi görünürlerdi.

Şimdilerde yaşadığım Girne ve Mimar Sinan Mahalleleri bölgesinde sokağa açılan kapılı ev kalmadı. Hepsi bahçeli, bahçe içinden geçişle şifreli açılan apartman kapıları , ardından asansörle çıkılan daire kapıları.

Davulcular bahşişlerini nasıl alabilecekler , merak ediyorum doğrusu .

Gerçi onlarda sokaklarda gece yürümeden iftardan bir buçuk iki saat önce arkası açık kasalı araçlarla arz_ı endam ederek , seri hizmet yapıyorlar.

Anlayacağınız her şeyin tadı kaçtı.

Benim önerim , davulculara ramazan boyunca asgari ücretten bir aylık maaşlarını belediyeler ödesin , davulcular da , bahşiş toplamak için iftardan sonra fazla mesaiye kalmasın…!

****

YAPRAK DÖKÜMÜ

Mayıs ayı adeta yaprak dökümü yaşanıyor doğrusu.

Aydın ‘ın güzel insanları birer birer aramızdan ayrılıyor.

Nil Çetin , Dr.Etem Ayhan dün de Aydın belediyesini kadrolu avukatlığını yıllarca yürüten ve emekli olan sevgili ablamız , büyüğümüz, Figen Aykutlu ‘yu da hakka uğurladık.

Güleryüzlü , tam bir hanımefendi rahmetli Figen hanım, eşi Kemal Aykutlu ve kızı Bahar gibi hukukçuydu.

beycami dün sevenleri ile doldu taştı.

Tellidede aile kabristanlığında son uykusuna uğurladığımız Figen hanım’a Allah’tan rahmet ,evlatlarına başsağlığı diliyorum.Eşi Kemal bey ile inşallah huzur içinde yan yana sonsuza dek kavuşmuşlardır.

****

BU SOSYAL PROJE, SİZE TOPUKLU EFE

Aydın Büyükşehir “büyük” olmanın keyfini çıkarıyor.

Aydın’ın tüm belediyelerinin, ana caddeleri, ulaşımı , garajları ve daha bir çoğu kendisine bağlı.

Günlerdir yollarda Büyükşehir’in sarışın belediye binası renginde sarı civcivleri lakaplı ulaşım araçları toz attırıyor yollara .

Bir giriyor Nazilli’den çıkıyor Kuşadası’ndan ,oradan Güzelçam’lıya yazın vapurla denizden.

Valla iyi de yapıyor.Ticari minibüsler ilçeler arasında kısa mesafelerde fahiş kazanıyorlar. Bir de şehir içinde haklı olarak 65 yaş üstüne ücretsiz yolculuğa , özel minibüsler tarafından pek sıcak bakılmıyor.

Büyükşehir’in 65 yaş üstü ücretsiz seferleri ile Aydın’da iç turizm baya canlandı..!

“Şefaat ya resüllullah” diyeceği yerde dili sürçüp yüce tanrıya ” “seyahat ya resülullah “ diyen Evliya Çelebi misali Aydın’lılar canı sıkıldıkça sarı civcivlerle bedavaya dört bir yana geziyor , tozuyor günlerdir..!

her geçen gün kalabalıklaşan sarı dolmuşlarda iğne atsan düşecek yer yok.

Geçenlerde Zafer meydanında kulak seğirttiğim kadınlar , nereye gidelim diye kendi kendilerine konuşup , sonunda Kuşadası’na gitmekte karar kıldırlar. Nazilliden çıkmışlar sabah yola..!

Nasıl olsa bedava,düşmüş yollara , gelmişler Aydın’a , ver elini Kuşadası’na.

Akşam olunca da dönecekler son arabayla sabah başladıkları noktaya.

Öte yandan her nasılsa Büyükşehir’e devredilen Çine Ege Et nerdeyse artık her ilçede Aydınlılarla tanıştı.

Et satış mağazalarında ayrıca ,Kuyucak Ör-Koop peynir ve süt ürünleri de satılıyor.Bu arada sosyal belediyeci Topuklu Efemiz, bir ara portakal ve patates alımlarına girişip , dar gelirli AYBA ya kayıtlı vatandaşlara bedavaya dağıtmağa başladı.

Birer kez yapılan bu dağıtım sürdürülebilir değil, maalesef.

Oysa devamlılığı sağlamak lazım.

İşte tam burada , bir sosyal proje de ben önermek istiyorum.

Aydın tarım topraklarının bize sunduğu onca nimet arasında , Zeytin İncir Üzüm,Ceviz ,Zeytinyağı, Çilek , şeftali, Mandalina , kavun karpuz Portakal, Süt ve ürünleri,Mısır, Enginar, lahana, domates , biber sayamadığımız onlarca ürün , köylümüzün elinde para etmediği zamanlar oluyor.

Hatta uzak illerdeki tarlada ağaçta kalan meyvelerin değerlendirilmediği , Turunç ağaçlarımızın sokakta meyvelerinin toplanmadığı , yer dökülüp çevre kirliliği yarattığı da biliniyor.

Belediyelerin onca iktisadi teşekkülleri var.

Bir şirket eliyle bu ürünlerin değerlendirmek üzere , üreticiden tüketiciye intikalini sağlayacak , TANZİM SATIŞ MAĞAZALARI açarak , başta Büyüşehirin ürettiği ekmek , Ege et, ve yukarıda sayılan tarım ürünleri üreticiden veya kooperatiflerden toptan satın alınıp, merkez ve ilçelerde kurulacak tanzim satış mağazalarında satıldığı takdirde , büyük ilgi görecektir.

Eskiden İzmir de var olan Tanzim satış mağazası, TANSAŞ adıyla özelleştirildikten sonra , bu alanda bir boşluk doğmuştur.

Büyükşehir ve ilçe belediyelerince Tanzim satış mağazalarının yeniden açılmasıyla,üç olumlu hizmeti olacaktır.

İlki üreticinin para etmediği gıda ürünleri tarlasından satın alınarak mağdur olması önlenecek, tüketici çok daha ucuza sebze ve meyve tüketebilecek , bu zincir içinde kurulacak şirket ve satış mağazalarında çalışanlar için istihdam yaratılarak , işsizliğin önüne geçilecek , böylece bir taşla üç kuş vurularak ,ekonomiye canlılık getirilecektir.

İşte sosyal belediyecilik bu demektir.

Köylüyü , üreticiyi vatandaşı,

Bir defa değil , her gün yaşatmaktır.

Milli Aydın bankasını önerimle Aydın’a kazandıran Topuklu Efe,

Mutlaka hemen geçecektir harekete..!

Hayırlı olsun vatana Millete ,

BÜYÜKŞEHİR TANZİM SATIŞ MAĞAZALARI herkese.

(Yazarın notu :Bu yazı 3 yıl önce bugün kaleme alınmıştır. Günümüzde patates ve soğan ile başlayan fiyat artışları sonucu büyük kentlerde açılan tanzim satış mağazaları açılması için 3 yıl önceden bu önerimin ne kadar yerinde ve doğru olduğu ortada değil mi..?)

SÖZÜN ÖZÜ:

BİR İNSAN ACI DUYABİLİYORSA CANLIDIR.

BİR BAŞKASININ ACISINI DUYABİLİYORSA İNSANDIR

MEHMET ÖZÇAKIR

mehmetozcakir@hotmail.com

P.K:110 EFELER AYDIN

GSM : 0.532.3722627