Mehmet Özçakır

Mehmet Özçakır

GEZDİM , GÖRDÜM, YAZDIM

Geçen hafta sonu etkinlikleri bir hayli yoğundu.

Tamamını izlemeye gayret göstermek için , elimden geldiği kadarıyla davetlere icabet ediyorum.

Gezdiğim , gördüğüm yerleri sizler için yazıyorum.

TİYATRO SANATINA 60 YIL.

Tiyatro’ya adanmış bir ömre vefa için geçtiğimiz Cumartesi Sevgili Yalçın Dinçer’i anma gecesinde , ustaları Yıldız Kenter, Şükran Güngör sahnesinde bir araya geldik.

Çine de doğmuş, büyümüş ve babası Ali, Rıza Dinçer gibi Hidayet Sayın gibi sevgili Yalçın Dinçer , Aydın yerelinde Tiyatro sanatına gönül vermiş 74 yaşında profesyonel olmuş bir amatör.

Hem profesyonel hem de amatör nasıl olunuyor derseniz,

Mütevaziliğinden , yerelde Aydın için Belediyelerin Şehir Tiyatro’larının kurulması için amatör bir ruh ve heyecanla karşılıksız emeğini ortaya koyan, Çine ve Aydın’a tiyatroyu sevdiren profesyonelleşmiş bir usta.

Hem yöneten, hem oynayan , çok yönlü bir kültür adamı.

Tiyatro için asıl mesleği Eczacılığı 8 yıl okuyarak bitirebilen ve kendi gibi eczacı bir hanımefendi ile evlenerek , önce Çine’ye yerleşen ve ardından tekrar Tiyatro’ya dönen , çevresinin dahi ciddi bir meslek olarak görmediği Tiyatro ‘yu, işine tercih eden Dinçer, demini almış , çelebi bir Aydın beyefendisi.

Uzun bir sunumla anılarının anlatıldığı gece de , Şükran Güngör, Yüksel Yalova , gibi ünlü tiyatro oyuncularını yetiştiren Çine de bu yaygın Tiyatro tutkunluğunun nedenini çevresinde Alinda Alabanda, Gerga gibi antik kentler ve bu yerleşim yerlerindeki antik tiyatrolarda oynana oyunların genler yoluyla bugüne aktarılması olarak yorumluyorum.

Aydın’ın tiyatro geçmişini kaleme aldığı son ve 2. Kitabını imzaladığı gecede geliri tiyatro derneğine bağışlandı.

Cumhuriyetin ilk kazanımlarından , kültür ve aydınlanma merkezleri olarak görev yapan Aydın Halkevi’nin her şeyi Rahmetli Haydar Özde ile sevgili diş hekimi Zafer Galip Keçelioğlu’nunda tiyatro için sahnede beraber olduklarını ilk kez duydum.

Hidayet Sayın ile birlikte Yalçın Dinçer Aydın ‘ın yetiştirdiği , Aydın kişiler arasında yerini çoktan aldı.

TURİZM HAFTASINDA BİSİKLETLE TRALLES

Bu yıl Turizm şenlikleri kapsamında , Aydın Kültür ve Turizm Müdürlüğünce düzenlenen Bisiklet şenliğinde buluşan 30’a yakın bisikletli ile Tralles’e pedal çevirdik. Geçtiğimiz Pazar günü Turizm haftası etkinliğinin son gününde , sabah erkenden müdürlük bahçesinde toplanan Aydın Bisiklet Derneği ve halktan katılımlarla Tralles gezilerek rehber eşliğinde antik kentimizin ziyaretçilere tanıtımı yapıldı.

Tralles makus talihini yıllardır bir türlü yenemedi.

Hemen kentin altındaki Arsenal demir kapısı kilitli.

Her iki mirasımız için 12 ay kazı nın iklim olarak uygun olduğu kentimizde ne yeterli ödenek , ne de güçlü bir sponsor bulunabildi.

Oysa Şanlıurfa Göbeklitepe , Doğuş Holding sponsorluğunda 20 Milyon dolar destekle kentin tanıtımına ,çok ciddi bir katkı sunuyor.

Nerde bizim Aydın dan kazanan firmalar,

Hangi şirketimiz veriden düşebileceği destek ile sosyal sorumluluk projesine destek veriyor..?

Başta Aydın Valimiz Sayın KÖŞGER olmak üzere yakın himayeleri ile 12 ay kazı ve arsenal ile tralles için ciddi bir yol planı hazırlanıp uygulanmalıdır.

Çünkü tarih turizmi, salt akademik bir bilgi kaynağı değil, kentin ekonomisi, ziyaretçilerin konaklayacağı , kentte harcama yaparak , ekonominin döneceği yatırımlardır.

Gel gelelim ne Tralles’i ne de Arsenal’i bilen , çocuk yetişkin Aydınlı öyle az ki..!

En genç ve en kıdemli bisikletçilere ödüllerinde verildiği törende , Efeler belediyesinin soğuk sandwich ve meyve suyu ikramıyla sona eren gezide , en şaşırtan ve üzücü konu, geziye katılan genç öğrenci kardeşlerimizden bazılarının Tralleis’i ilk kez göreceklerini belirtmeleriydi.

Efeler ilçesinde , kent merkezine yürüme mesafesindeki bu Antik kent , maalesef ilkokul öğrencileri tarafından tanınmıyor, hiç gezilerek görülmemiş.

Suçlu hem biz aileler , hem de eğitimin her kademesindeki yetkililer.

Yerel değerlerimizi öğretememişiz.

Çevremizi tanıtamamışız.

Sonra bu gençleri ileride geleceğimizi yönetmek üzere, entelektüel bilgi sahibi olamadan bu ülkeyi, kentimizi teslim edeceğiz.

Geleceği bugünün eğitimi ve bilgisiyle yönetmek mümkün değildir.

Geleceği, başta eğitim olmak üzere, gelecekteki şartları öngörerek , ancak o günün birikim ve bilgisiyle yönetebiliriz.

Onun için çocuklarımıza bugünün eğitimini değil , geleceğin eğitimi vermeliyiz.

BUGÜN 23 NİSAN NEŞE DOLUYOR İNSAN.

Dünya ‘da çocuklara bir bayram armağan eden ilk ve tek ülkedir Türkiye ve önderi Atatürk 23 Nisan’ın 99. Yıldönümünü kutluyoruz bugün Seneye dalya diyeceğiz. Bugün sokak ta gördüğümüz her çocuğun başını okşayıp bahşiş verelim ,olmadı bir küçük balon hediye edelim, bayrak verelim. Bugünün ayrıcalığının farkına varalım.

Dün çocuk iken biz bugün de, siz Çocuklar çok şanslısınız.

Bize bir bayram armağan eden Atamıza hepimiz çok şey borçluyuz.

Bu borcumuzu ödemek için , onun manevi mirası “ akıl ve bilim “ den hiç ayrılmayalım.

SÖZÜN ÖZÜ :

KENDİNİ ULUSUNA HİZMET ETMEYE ADAYAN SİYASETÇİYE DEVLET ADAMI DENİR. ULUSUN KENDİSİNE HİZMET ETMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNEN DEVLET ADAMINA İSE SİYASETÇİ.

MEHMET ÖZÇAKIR

mehmetozcakir@hotmail.com

P.K:110 EFELER – AYDIN

GSM : 0.532.3722627