Kerim Yalçınkaya

Kerim Yalçınkaya

SEBZE – MEYVEDE FİYAT ARTIŞLARI

Mutfaktaki alev sönmüyor. Taze sebze meyvenin yanı sıra, kuru gıda fiyatları da zamlandı.

Merkez Bankası, taze sebze meyvede yıllık enflasyonu yüzde 70.69 açıklarken, tarımdaki çöküşten dolayı yerli kuru gıda ürününde arz sıkıntısı da fiyatları artırdı. Toptan fiyatlarda yerli üründe 20-60 kuruş, ithal üründe ise 1 liraya kadar fiyat artışı oldu. İthal üründeki fiyat artışı döviz kurundaki oynaklıktan kaynaklandı. Asgari ücretli ve emekliler için, pazara çıkmak, markete gitmek zulme dönüştü.

Alman bilgiye göre, pirinçte fiyat artışı 20-30 kuruş, fasulyede ise 40- 50 kuruş arasında görülürken, nohut ve mercimekte ise toptan fiyat geriledi.

Buna göre, nohudun fiyatında 30, mercimekte ise 10 kuruş gerileme oldu.

TÜİK önceki yıl gıdada fiyatı en çok artan ürünün yüzde 58 ile nohut olduğunu açıklamış, bunun üzerine çiftçi, ekim alanlarında nohuta yönelmişti.

Nohutta fiyat gerilemesinin arz kaynaklı olduğunu vurgulayan Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, pirincin ise çeltik fiyatıyla paralel arttığını söyledi.

Geçen yıl nohut perakende fiyatının 9-10 liraya kadar çıkmasının üreticiyi cezbederek ekimini artırdığını kaydeden Reis, şöyle konuştu: “Ekim alanı artışı rekolteyi de artırdı. Bu da fiyatların düşmesine neden oldu. Geçen yıl yüksek fiyat nedeniyle ramazan kumanyasına giremeyen nohut, bu yıl yerini alacak. Fasulyede fiyat artışı devam ederse, ne yazık ki kumanyada yer alamayacak.” Fiyat artışının fasulye ve barbunyayı spesiyal ürün kategorisine soktuğunu vurgulayan Reis, toptanda fiyat artışının raf fiyatlarına da yansıyacağını söyledi. (Kaynak: Yeniçağ Gazetesi)

Çiftçinin borç batağına saplanması, tarım sektörünün çökmesi nedeniyle üretimin hızla gerilemesinden dolayı, bahar mevsiminin gelmesine rağmen, Türk mutfağının vazgeçilmezleri, soğan ve patates başta olmak üzere, sebze meyve fiyatları cep yakmaya devam ediyor. Soğan ve Patates fiyatlarının düşme ihtimali çok zor. Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Özden Güngör, şu anda patates ve soğan fiyatlarının düşmesinin aksine artmasının ihtimal dahilinde olduğunu belirterek, "Nisan ayına girdik İran hariç başka ülkelerde para verseniz de soğan yok ki soğanı da pahalı aldılar. Soğanın fiyatı pahalı yani yaklaşık 1 lira 50 kuruş. Türkiye şu ana kadar soğana 6 milyon 660 bin dolar döviz ödedik. Bu ay içinde. Peki bu paraya yazık değil mi? Soğan fiyatlarını düşme ihtimali yok" dedi.Patates ve soğanın fiyatının düşmesinin özellikle de bir lira gibi fiyatlara düşme ihtimalinin hiç olmadığını belirten Güngör, şunları söyledi: " Tohum ekimleri mayıs ayında yapılıyor. 4-5 ay sonra hasat ediliyor. Peki Türkiye'ye soğan nereden gelecek. Ya depolarda soğan stoklamış olacaksınız, oradan gelecek soğanlar. Patatesler, soğan depolarda bekletilir dar zamanlarda parça parça çıkarsınız, tüketiciye bir şekilde sunarsınız. İçinden geçtiğimiz süreçte ise yetkililer patates, soğan depolayanlara baskın yapıyor. Patates, soğan, narenciye stoklanır oysa. Hasadın olmadığı dönemlerde depolardan çıkarılıp satılır. Elimizde patates, soğan yok şu anda. Zaten bitmeseydi soğan ve patates ithalatı yapılmazdı. Patates, soğan ithalatı yapıldı. Söylediklerimizin tersi olur ama patates ve soğan fiyatları daha da yükselecek gibi duruyor. Soğan fiyatları 10 liraya kadar çıkar demiştik. Ocak ayında soğanı söylemek gerekirse, İran'dan getirdik, 19 ton, Azerbaycan'dan getirdik 922 ton, Suriye'den getirdik 100 ton. Yaklaşık bin 50 ton soğan getirdik Ocak ayında. Şubat ayında Özbekistan'dan 8 bin 100 ton soğan getirdik, Mısır'dan 6 bin 900 ton, İran'dan 6 bin 300 ton, Azerbaycan'dan 4 bin 700 ton, Kazakistan'dan 775 ton, Rusya'dan 480 ton. Toplamda 27 bin 100 ton soğan getirdik." Mart ayında zaten gümrüksüz ithalat uygulandığını ifade eden ZMO Başkanı Güngör, şunları söyledi:" Soğan ve patates ithal ediliyor şu anda. Soğan getirdiğimiz ülkeler ekim zamanları Türkiye ile aynı anda olan ülkeler. Türkiye'de soğan yoksa onlarda da soğan yok. Nisan ayına girdik İran hariç başka ülkelerde para verseniz de soğan yok ki soğanı da pahalı aldılar. Soğan fiyatlarını düşme ihtimali yok. Patateste yazlık soğanlar var, şuanda sökülüyor. Onda da rekolte beklenildiği gibi değil, düşük. Dekardan 2 bin 500- 3 bin ton almışlar. Dönümde 4-5 bin ton civarında olması gerekiyor. Maliyeti de yüksek. Bunlara rağmen patatesi kısa sürede idare edebilir Türkiye. İthal edilen patatesin maliyeti de yüksek. Patates ve soğanın normal olarak fiyatı 9-10 liradan aşağıya düşmez maalesef, artar, düşmez, ortada patates soğan yok. İran dışında başka ülkelerde de yok." (Kaynak: Yeniçağ)