Semih Başkar

Semih Başkar

“AYDIN SİZİNLE GURUR DUYUYOR”

Geçtiğimiz günlerde, Aydın’da Şehiriçi Halk Otobüsü Şoförü Okan Can, yolun ortasında yaralı halde yatmakta olan köpeği alıp yolcularla birlikte ADÜ Veterinerlik Fakültesi Hastanesine yetiştirmişti. Güzel kalpli Hayvan sever halk otobüsü şoförünün davranışı, hem yolcuların takdirini toplamış hem de bizlere gerçekten insanlık dersi vermişti.

***

Okan Can olayı şöyle anlatmıştı; “Adnan Menderes Üniversitesinden yolcularla birlikte hareket ettim. Kuyulu mahallesine gidiyordum. Aydın-İzmir karayolu üzerinde bir köpeğin çarpıldığını gördüm ve durdum. Baktım can çekişiyordu hemen arabaya aldım. Aldım Veteriner Fakültesine götürdüm. Tedavisi için oraya bıraktım. Şoförlüğe başladığımda kooperatif Başkanı Okan Yalçın Başkanım bize her zaman yardıma muhtaç kim olursa olsun elinizi uzatın. Yardımlarınızı esirgemeyin demişti. Aklımda o kalmıştı. Bir de hayvanları sevdiğimiz için kıyamadım. Can çekişiyordu. İnsanlık vazifemizi yaptık. Hayvan hastanede ölmüş çok üzüldüm. İç kanama geçirmiş. Aşağı yukarı 45 dakika müdahale yapmışlar. Bıraktığım arkadaşla telefonla görüştük. Kaybettiğini söyledi. Hayvan sever olarak üzüldüm.”

***

Bugünün anlamı bence daha anlamlıydı. Bizlere insanlık dersi veren Okan Can bu ayın Şoförü seçildi. Ödülünü de Hayvan dostu Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve Aydın Hayvanları Koruma Derneği Başkanı Şenay Tekinbaş’ın elinden aldı. O kadar duygulandım ki. Başkan Çerçioğlu’da zaten Okan Can’ı ayrı ödüllendirecekmiş ama Ayın Şoförü Ödülü seçilince kendisi programa katılarak her iki ödülünü de kendisi verdi.

***

Başkan Çerçioğlu duyarlı davranışından dolayı Can’ı kutlayarak, bu davranışın bütün vatandaşlara örnek olmasını diledi. Geçen aylarda kooperatife bağlı çalışan Mehmet Beşparmak’ın da yerdeki Türk bayrağını aracına alarak muhafaza ettiğini hatırlatan Çerçioğlu, “Türk bayrağının yerden alınması da beni çok duygulandırdı. Arkadaşımız aslında olması gerekeni yaptı. Gayet normal ve doğal bir davranışta bulundu. Okan kardeşimiz de olması gerekeni yaptı. Biz çok mutlu olduk” dedi.

***

Aydın’da 1999 yılında beş şehiriçi minibüs kooperatifinin birleşmesiyle kurulan 133 Nolu Aydın Şehiriçi Motorlu Taşıma Kooperatifi, bugün 160 aracıyla yılın 365 günü Efeler İlçesi halkına hizmet veriyor. Bu Kooperatifin başkanı da Aydın’ın en sevilen başkanları arasında parmakla gösterilen Okan Yalçın’dır. Kendisini uzun yıllardır tanırım. Başarılı bir kariyeri vardır. Hiçbir zaman ben değil biz mantığıyla hareket etmiş, şoför ve Aydınlı vatandaşlar tarafından sevilen saygı duyulan bir kişidir. Başkan Yalçın bundan tam 3.5 yıl önce şöyle bir proje yaptı. Her ay başarılı olan şoförlerimizi ödüllendirelim. Bunu geleneksel hale getirelim. Her ay farklı bir kurum gelip ödüllerini şoför arkadaşlarımıza versin. Bugün yıl 2019 Nisan Ayı, tam 3,5 yıl oldu. Ve bu projeler bugün meyvesini vermeye başladı.

***

Yukarıda meyvesini verdi den kastım bu projelerin yararlılığı; onu da size Okan Başkanım anlatsın; Efeler Şehiriçi Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Okan Yalçın, geleneksel hale getirmiş oldukları ayın şoförü ödülünü başlatmadan önce bütün şoförlere yardıma muhtaç herkese el uzatmaları gerektiğini söylediklerini belirterek, “Tabi bu şoförümüzle gurur duyduk. Bizler bu ödül törenine başlarken şoförlerimizin hizmet kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalar başlattık. Bu hizmet kalitesini arttırırken sadece yolcu kapma yarışı değil de örnek şoför olaraktan örnek insan olma yarışına girmelerini istedik. Bu da tabi en son gördüğümüz olay yansımış. Muhtemelen bütün şoförlerimiz aynı olaya aynı davranış şeklini gösterecekti. Bu şoförümüzün bu hareketinden dolayı kendisini tebrik ediyorum. Ayrıca yolcuların duyarlılığı için de teşekkür ediyorum. İnşallah tüm insanlara örnek olur. Yolda böyle bir hayvan gören olursa alıp da bir hastaneye götürebilirler. Bu anlamda şoförümüzü tekrar tebrik ediyorum” dedi.

***

İşte meyvesi dediğim bu hizmetin kalitesi. Şoförün insanlara örnek olmasıydı. Bu proje gerçekten başarılı olmuş. Okan Yalçın başkanıma, yönetim kurulu üyelerine ve gece gündüz yağmur çamur demeden Aydın Halkına hizmet eden, vefalı, güzel yürekli şoförlere teşekkür ederiz.

***

Biz unutmadık!

Otobüse bindikten sonra fenalaşan hastayı hastaneye yetiştirmek için güzergâhtan çıkıp zamanla yarışan Hüseyin Öngören’i, Sebahattin Akın’ı, Cengiz Çoban’ı, Ahmet Atabey’i, Mehmet Özkan’ı, Şenol Beşparmak’ı unutmadık. Aracında 30 bin TL unutan vatandaşın parasına dokunmayarak sahibine teslim eden Ufuk Türkeş seni de unutmadık. Siz isimsiz kahramanlar aracınızda bulduğunuz değerli eşyaları sahibine teslim eden değerli şoförlerimiz sizi de unutmadık. Yolda giderken yerde gördüğü Türk bayrağını aracına alarak muhafaza eden Mehmet Beşparmak’ı ve son olarak yaralı köpeği hastaneye yetiştiren Okan Can’ı da unutmadık. Sizler sayesinde Aydınlılar ve tüm Türkiye güzel örnekler gördü. Sizi yürekten tebrik ediyorum, sağ olun var olun. Koca yürekli insanlar Aydın sizinle gurur duyuyor.

Kalın sağlıcakla…