Menderes Akdağ

Menderes Akdağ

FİLMLERİN EN ETKİLİ SÖZÜ-11

“İnsanlar şiddete bayılır. Trafik Kazası gördüklerinde enkazdaki cesetleri görmek için dururlar. Ama aynı insanlar boksun sevilmesinden şikâyet ederler. Boksun ne olduğu hakkında fikirleri yoktur. Boks saygıyla alakalıdır. Boks, öyle bir şeydir ki ona kendin sahip ol, ama onu başkalarından uzak tut.”

“Bazen yumruk atmanın en iyi yolu geriye doğru adım atmaktır. Ama fazla da geri adım atarsan dövüşemezsin.”

“Bazıları bir dövüşçünün sahip olduğu en önemli şeyin bir yürek olduğunu söyler. Oysaki yüreğinden başka bir şeyi olmayan (tekniği olmayan) bir dövüşçü göster sana dayak isteyen birini göstereyim”

“Eğer boksta bir sihir varsa dayanıklılığın ötesinde bir dövüşün sihridir. Kırık kaburgaların, parçalanmış böbreklerin ve yırtılmış retinaların ötesinde senden başka kimsenin görmediği bir rüya için her şeyi tehlikeye atmanın sihridir.”

Film Adı: Million Dollars Baby

Yönetmen: Eastwood

**

“İstanbul’dan bir yumurta mı aldın kır bak sarısı içinde mi diye…”

“İş bilenin kılıç kuşananın; devir sürenin… Gözünü açmayana, aklını kullanmayana ekmek yok bu devirde.”

“Rahat yaşamak, daha iyi bir hayatı özlemek herkesin hakkı değil mi? Evet, yalnız bunu hak etmek için çalışmak ve verimli olmak gerekir. İnsanlar birbirini boğazlamayı bırakıp birlikte yaşamayı öğrendikleri gün dünya büyük bir şehir olacaktır. Ama bizler şimdilik kendi küçük evimizi onarmak zorundayız.”

“Aç karnına aşk olmaz.”

“Burası İstanbul oğlum Allah’ın arka cebinden Peygamberi alırlar insanın haberi bile olmaz”

(Teyit Et)

Film Adı: Gurbet Kuşları

Yapım Yılı: 1964

Yönetmen: Halit Refiğ

**

“Nezaket ve soğukkanlılık bir kraliçenin erdemlerindendir.”

Film Adı: Run Lola Run