Mehmet Özçakır

Mehmet Özçakır

AYDIN 1. FOTOĞRAF MARATONU GÜZEL ANILARLA DOLU SONU

Geçen hafta ortasından başlayarak 4 gün süren etkinliklerle devam eden AYDIN 1. FOTOĞRAF MARATONU bir ilk olarak kentimizin tanıtımında ses getiren bir faaliyet olarak damgasını vurdu.

Aydın Valiliği AB ve Dış İlişkiler Bürosunun koordinatörlüğünde, Aydın İl Tanıtım Projesi kapsamında 11-14 Nisan 2019 tarihleri arasında düzenlenen etkinlik ana projenin on alt projesinden biriydi.

Daha önce AB Büyükelçilerinin Afrodisyas ve Çakırbeyli köylerini ziyaret programının ardından , Ekoturizm başlıklı tanıtımdan sonra 3. Ayağı olan AYDIN FOTOĞRAF MARATONU fotoğrafseverleri , Aydın da bir araya getirdi hafta sonu.

Aydın, Kuşadası ve Nazilli Fotoğraf derneklerinin desteklediği maratona Türkiye’nin dört bir köşesinden 195 yarışmacı katıldı. 153 katılımcının 759 adet eseri ile katıldığı yarışmaya ünlü isimler ve fotoğrafçılar jüride yer aldılar.

Geçtiğimiz hafta sonu ilimize gelen ünlü gazeteci ve Fotoğrafçı Coşkun Aral ‘ın da aralarında bulunduğu Jüri Pazar günü 5 saat fotoğraf seçiminde ter döktüler.

Hidayet Sayın sahnesinde ARA GÜLER anısına bir belgesel eşliğinde sunum yapan Coşkun ARAL, Ara Güler ile olan anılarını anlattı. Ara Güler’in vefatından sonra sayısı 1 milyon’u aşan fotoğraf arşivi Doğuş grubu tarafından koruma altına alınarak , Şişli Bomonti’deki eski Bira fabrikası binası BOMONTİA’da kurulan “ Ara Güler arşiv ve araştırma merkezinde “ AGAVAM , dijital ortama aktarılarak , müzede sergilenmeye başladı. Ara Güler’in sanatını, kimliğini ve ilham veren yaşamını gelecek nesillere aktarmak amacıyla kurulan AGM, Türkiye’nin uluslararası standartlara sahip ilk fotoğraf sanatçısı müzesi olma özelliği taşıyor.

Aydın da Karacasu da antik AFRODİSYAS kentini ilk kez Türkiye ye ve dünyaya duyuran adam Ara GÜLER, Aydın Fotoğraf maraton yarışmasında yakın arkadaşı Savaş fotoğrafçısı Coşkun ARAL tarafından uzun uzun anılarını aktardı. ARAL , Genel yayın Yönetmeliğini yaptığı belgesel kanalı İZTV’nin Katar’lılara satılan Digiturk nedeniyle ayrıldığı kanal için duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Ama belgesel hayranları için “ COŞKUN ARAL ANLATIYOR “ adlı youtube yayınlarını izlemek üzere açıklama yaptı.

Aydın’ın ARA GÜLER e bir borcu var.

Afrodisyas için dünyaya objektifini açan, Efes ‘e rakip bu antik kentimizin tanıtımını yaparak bir dünya markası haline getiren ARA GÜLER adının mutlaka bir binaya , müzeye, Karacasu da ana caddeye , hatta GEYRE köyüne adının verilmesi, bir anıt büstünün Afrodisyas’a yapılması bir ahde vefadır. Böylece bu büyük ismi görmek için dahi , Karacasu ya meraklıları akın akın gelecektir.

Programı baştan sona izlerken , katılımcı olarak 5 fotoğrafım ile destek verdim. Etkinliği izleyen tek gazeteci ve köşe yazarı olarak izlenimim , projenin adı gibi, Aydın’ın tanıtımı açısından büyük yararları oldu.

Geçen hafta İlk gün Perşembe günü Valilikte kurulan başvuru masasına Aydın dışından erkenden gelen fotoğrafseverler kayıt için yoğun ilgi gösterdiler. Aynı gün valilikte resepsiyon ve ardından gecesinde tanışma toplantısı ile bir araya gelen katılımcılar, sonrasında , resmi kurum araçlarıyla 2 gün Aydın ilini ören yerlerini gezerek görüntülediler.3. günü akşamında DSİ de Vali KÖŞGER’in katılımıyla akşam yemeğinde b.ir araya gelen fotoğrafçılar , aynı akşam FORUM AVM de düzenlenen söyleşi ve müzik sunumunun ardından , Pazar günü finalde Coşkun ARAL sunumu ve ödül dağıtım töreni ile etkinlik sona erdi.

Yarışmada, Fatma Demir Havva Alfahad ve Mehmet Aslan "başarı ödülü", Esmaeil Shahsavan, Özgür Köksal ve Havva Alfahad "mansiyon ödülü" Oğuz İpçi ise "Ara Güler özel ödülü" alırken, 40 katılımcıya da "sergileme ödülü" verildi.

Aslında diğer illerde FOTO MARATON adı altında, yıllardır süregelen bu etkinlik , Aydın da bir ilk.

Tek olumsuzluk havanın kapalı ve fotoğraf çekimi için bulutlu ve erken gün batımı nedeniyle uzun gün ışığından yararlanılamaması ve yaz ortamının olmayışı idi.

bu yarışmaların bir ikinci eksikliği ise , tek adımda ve tüm amatör profesyonel kişilere açık olmasıydı. Amatör ve profesyonel iki kategoride yapılması yeteneklerin , birikimlerin ve fotoğraf makine zenginliği ve teknoloji üstünlüğünün ayrı ayrı değerlendirilmesi daha yerinde olabilirdi.

Çünkü en usta ile en genç ve amatörlerin bir arada aynı potada yarışması baştan malumun ilanı gibiydi.

Açıkça bu işi meslek edinmiş profesyonel utalar ile amatörlerin aynı potada yarışması demek, amatörlerin 1-0 yenik başlaması demektir.

MAFOD ( Manisa Fotoğraf derneği ) gibi bazı grupların kendi arabalarıyla grup olarak gelmeleri , kendi ceplerinden konaklama giderlerini karşılamaları bu hobiye duyulan sevgiden başka bir gerekçe motive edemezdi.

Bir çok yeni arkadaşlıkların edinildiği, telefonların alınıp verildiği , sohbetlerde bir araya gelindiği bu MARATON buluşmasında, konu AYDIN ve tanıtımı açısından büyük kazançtı.

Bu tür organizasyonların Valilik desteğiyle nasıl başarılı oldukları ve kamu gücünün olmazsa olmazı olduğu bir kez daha anlaşıldı.

Her zaman yazar çizerim, projeler Sivil Toplum ve bizlerden , gerçekleştirilmesi ise Devletten olduğunda ancak başarıya ulaşılabilir.

Resmi araçlar ile ulaşımlar, resepsiyonlar, yemekler, ikramlar, tahsis edilen salonlar, görevli kamu kurumlarından elemanlar, işte sonuç ve BAŞARI..!

Aydın’ın tanıtımı , marka değerlerinin öne çıkarılması, akıllarda kalan ürünleri, yılda dört mevsim turizm destinasyonu , tarih dostu kent ve tarım merkezi olarak bilinmesi, ekonomisinde gelir ivmesine ve artışına neden olacaktır.

Bunun için ses getirecek SEIKILOS MÜZİK FETİVALİ için kollarımızı sıvamalıyız şimdiden .

2019 yılı 7 Eylül Aydın’ın kurtuluşunun 97.yıldönümünde , TRALLES ‘te dünyanın ilk notalı müzik taşın adına neden bir SEIKILOS müzik festivali düzenlemeyelim..? Maraton Fotoğrafçıları gibi, Aydın’ın tanıtımı adına tüm sanatçılar ve ana medya Aydın’dan canlı yayın yaptığını düşünsenize..?

Bu tanıtımı dünya para dökseniz gerçekleştiremezsiniz..!

Bu etkinlik için irade göstererek böylesi güzel bir etkinliğe imza atan başta Aydın Valisi Sayın Yavuz Selim KÖŞGER’e, AB bürosu’ndan sorumlu Vali Yardımcısı sayın Hulusi ARAT ,İl Kültür ve Turizm Müdürü Murat YILMAZ, AB Bürosu görevlileri Koordinatör Reyhan TÜRKMEN , Proje sorumluları Emre KÖKSAL KÜÇÜK , Ebru SERTER ,İlknur BÖĞREKÇİ, Meliha DOĞAN ,Yaşar YILMAZ ,Emre ÖZCEYLAN , Fethi ATALAR AYFOD derneğinin başkanı kardeşim sevgili Onur DEMİRKAPI ve yönetim kurulu üyeleri ile derneğin tüm üyelerine, Aydın’ın tanıtımı için görev alan diğer isimsiz kahramanlara, bir Aydın Sevdalısı olarak teşekkürlerimi sunuyorum.

Gelecek yıllarda ,

AYDIN FOTOĞRAF MARATON ‘unun 2. Sinde,

SEIKILOS Müzik festivalinin 1. Sinde buluşmak üzere..!

SÖZÜN ÖZÜ :

İNSANLAR DA FOTOĞRAF GİBİDİR BAZEN

ÇOK BÜYÜTÜRSEN, DÜŞER KALİTESİ ,HEMEN.