Menderes Akdağ

Menderes Akdağ

FİLMLERİN EN ETKİLİ SÖZÜ-10

“Üniforma her tür sosyal farklılığı kaldırır fakat birey olma olgusunu da bertaraf eder.”

“En iyi güç gösterme aracı eylemdir. Tüm o güzel fikirler eyleme dönüşmedikçe ne işe yarar ki?”

“Sürekli emre amade olursan tüm gizemini kaybedersin.”

“Siyasetçiler ekonomik sistemin sadece kuklalarıdır. İşsizlik oranı düşecekmiş, ihracat artacakmış… Ancak gerçek durum şöyle: Fakir gittikçe fakirleşirken zengin gittikçe zenginleşiyor.”

“En büyük tehdit terör… Kendi yarattığımız yapılan haksızlıklara göz yumduğumuz için doğan bir terör… Yavaş ama emin adımlarla dünyamızı mahvederken batılı multimilyonerler oturmuş ellerini ovuşturuyor. Kendilerine uzak mekiği yapıp yukarıdan olup biteni seyrediyor.”

“Hepimiz kendimizi en iyi hissederiz, diğerlerinden daha iyiyizdir. Daha da kötüsü bizimle aynı fikirde olmayanı toplumdan dışlarız, onları incitiriz, daha neler yaparız neler…”

“Günümüzde neye kime karşı çıkacağız? Hem bunun ne önemi var. Herkes kendi zevkine düşmüş. Neslimizin en büyük eksiği bizi bir araya getirecek bir amacı olmayışıdır.”

“Enflasyon, politik bıkkınlık, aşırı milliyetçilik, sosyal adaletsizlik ve işsizlik diktatörlüğün oluşmasına etki eder.”

Film Adı: Die Welle

Yönetmen: Dennis Gansel

**

“Bir katil hakkında çoğu zaman karar verilemez. Onlara kimi zaman yakınlık duyulur. Çünkü onlar çocukken ihmal edilmiştir. Bazen onların işlediği gerçek bir cinayet dahi sayılmaz, değil mi? Sadece koşullar suçlanır. Buna göre tecavüzcüler, katiller suçludan daha ziyade kurbandırlar. Bence onlar birer köpek ve kendi kusmuklarını yalıyorlarsa onları durdurmanın tek yolu kamçılamaktır. Buna karşı belki şu söylenebilir: Köpekler doğaları ne emrediyorsa onu yaparlar. Neden onları affetmiyoruz ki? Evet, köpeklere pek çok şey öğretilebilir. Ama doğalarına her uyduklarında onları affederek değil. İnsanları affetmek kimi zaman kibrin bir ifadesidir. İnsan bazen hiç kimsenin kendisinin yüksek ahlaki değerlerine erişemeyeceğinden o kadar emin olur ki herkesi bağışlar. Bundan daha kibirli davranış olamaz. Oysaki başkalarını affetmek için bulduğu bahaneleri kendisi için asla kabullenmez. Merhamete karşı olduğumuz buradan çıkmamalıdır. Merhamet etmeliyiz. Merhamet yerine göre yapılmalıdır. Aynı zamanda bunun bir ölçüsü olmalıdır. Sen kendi günahların için hangi cezayı çekiyorsan onlar da aynı cezayı çekmelidir. Her insan yaptıklarından sorumlu tutulmak ister. Kişi, onlara bu şansı dahi vermiyorsa bu kibir dolu bir davranıştır.”

“İnsanlar her yerde aynıdır. Hayvanlar gibi açgözlüdür. Küçük yerdekiler daha az başarılıdır. Oysa ki yemek versen patlayıncaya kadar tıkınırlar.”

Film Adı: Dogville

Yönetmen: Lars Von Tirer