Hüsamettin Kaçar

Hüsamettin Kaçar

CUMHUR İTTİFAKI İL VE OY KAYBETTİ

CHP ve İYİ Parti’nin oluşturduğu Millet İttifakı yerel seçimlerde başta İstanbul ve Ankara olmak üzere İzmir, Adana, Mersin ve Antalya gibi en önemli büyükşehirleri kazanarak AK Parti’yi uyardı. İYİ Parti Millet İttifakında çarpan etksi yaptı. CHP ise İstanbul, Ankara, Antalya,Ardahan, Artvin, Bilecik, Bolu ve Kırşehir’i AK Parti’den , Adana ve Mersin’i ise MHP’den aldı.

CHP 11 Büyükşehir, 10 il, İYİ Parti ise 2 ili kılpayı kaybederken 18 ilçede başarılı oldu. İYİ Parti’nin ittifaka katkısı büyükşehirlerin AK Parti’den alınmasında önemli rol oynadı. Sandığa ağır ekonomik kriz şartlarının gölgesinde giden AK Parti 2014’de 48 belediye başkanlığını alırken bu seçimde 5’i büyükşehir 24 ilde birinci parti çıktı. Devlet Bahçeli’nin beka söylemi ise MHP’ye yaradı. Cumhur İttifakı’nın ortağı MHP, Amasya, Bayburt, Çankırı, Karabük, Erzincan, Karaman, Kastamonu, Kütahya, Manisa ve Osmaniye’de başkanlık kazandı.

Yerel seçimlere ilkkez giren İYİ Parti ise 18 ilçe ve 1 beldeyi alırken, Balıkesir ve Uşak’ta seçimi çok az farkla kaybetti. Kesin olmayan sonuçlara göre , AK Parti yüzde 44,32, CHP yüzde 30,1, İYİ Parti yüzde 7,45, MHP yüzde 7,31, HDP yüzde 4,24, Saadet Partisi yüzde 2,71 oy aldı. 2014 yerel seçimlerinde AK Parti Türkiye genelinde yüzde 45,67 oranında oy alarak birinci parti olmuştu. İkinci CHP yüzde 27,7 oy alırken, 3. MHP yüzde 15,05, HDP yüzde 4,23 oranında oy aldı. Oyların yüzde 7,31’i ise diğer partilere gitti.

Seçimde Millet İttifakı, İç Anadolu’da Bilecik, Kırşehir ve Bolu’yu alarak bir ilke imza attı. İktidar partisi Ankara, İstanbul, Antalya, Artvin, Ardahan, Bilecik ,Bolu, Erzincan, Kırşehir ve Kütahya’yı rakiplerine kaptırdı. Tunceli’de ise TKP adayı Fatih Mehmet Maçoğlu kazanırken Kırklareli’ndeki seçimi de CHP’den istifa ederek bağımsız aday olan Mehmet Siyam Kesimoğlu aldı. Bu seçimde Adana, MHP’den CHP’ye, Amasya AKP’den MHP’ye, Ankara AKP’den CHP’ye, Antalya AKP’den CHP’ye, Kırşehir AKP’den CHP’ye, Kütahya AKP’den MHP’ye, Mersin MHP’den CHP’ye, Bolu AKP’den CHP’ye, Ardahan AKP’den CHP’ye, Bilecik AKP’den CHP’ye, Erzincan AKP’den MHP’ye, Giresun CHP’den AKP’ye, Isparta MHP’den AKP’ye, geçti. Bu arada seçimlerde HDP’de il kaybetti, Şırnak, Tunceli, Ağrı, Bitlis HDP’den AKP’ye, Kars’ta MHP’den HDP’ye geçti.

Erzincan da MHP 15 yıl aradan sonra belediye başkanlığını kazandı. Erzincan da MHP’li Bekir Aksun kullanılan oyların yüzde 42,36’sını alarak kentin yeni belediye başkanı oldu. 1999-2004 dönemlerinde Erzincan belediyesini yöneten MHP 15 yıl aradan sonra seçimi kazanmayı başardı. Erzincan da AK Parti adayı oyların yüzde 33’ünü alabildi.

Aydın da da 2014 yılındaki seçimde büyükşehir belediyesi ve 9 ilçede seçimi kazanan CHP bu seçimde 8 ilçeye düştü. Ancak CHP ile İYİ Parti’nin yer aldığı Millet ittifakı, Aydın daki toplam 10 ilçede belediye başkanlığı kazanarak seçimden zaferle ayrıldı. Aydın da millet ittifakının büyükşehir belediye başkan adayı Özlem Çerçioğlu seçildi. 17 ilçenin 8’ini CHP, 5’ini AK Parti, 2’sini de MHP ve 2 adet İYİ Parti kazandı.

İYİ Parti Genel Başkan Vekili Yavuz Ağıralioğlu 31 Mart yerel idareler seçimlerinde alın teri döktüklerini ifade ederek sonuçların hayırlı olmasını diledi. İktidarın da muhalefetin de kendi hissesine düşeni alabileceği sonuçların ortaya çıktığını vurgulayan Ağıralioğlu: ‘’ Türkiye de korku dili kaybetti, kendi milletini korkutarak iktidar imkanlarını elinde tutabilmesi iradesini kaybetti. Beklediğimizi alamazsak memlekette ciddi güvenlik endişeleri olacak propagandası kaybetti. Memlekette ümidi yönetmek isteyen taraf kazandı.’’

Ağıralioğlu: ‘’ Cumhur İttifakı nın seçim meydanlarında kullandığı propaganda dilini de eleştirerek ,seçim sonuçları itibarıyla millet korkuya itibar etmemiş ümide cümle kuranlara kuvvet vermiştir ‘’ (AA)

CHP’de 31 Mart mahalli idareler genel seçimleri öncesi aday gösterilmeyen ve parti görevlerinden istifa eden veya başka partiden aday olan siyasilerden ülke genelinde sadece 2 aday kazandı.

İstanbul Şişli’de adaylık bekleyen Mustafa Sarıgül ile Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak Benli aday gösterilmeyince partilerinden istifa edip DSP’ye geçerek aday oldular. Eski bir CHP’li olan Celal Doğan da 3 dönem belediye başkanlığı yaptığı Gaziantep’te millet ittifakı tarafından aday gösterilmeyince DSP’den seçime girme kararını aldı. CHP’nin güçlü olduğu Ege de istifalar da peş peşe geldi. İzmir de Tire belediye başkan adayı Tayfur Çiçek ve Kiraz da CHP’nin tek aday adayı Salim Özkarakaş ve Muğla nın Marmaris ilçesi belediye başkanı Ali Acar yerel seçimlerde DSP’den aday oldu. Aday gösterilmeyince CHP’den istifa eden Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon ise DP’den Muğla büyükşehir’e aday gösterildi. Aydın Efeler Belediye BaşkanI Mesut Özakcan, Söke Belediye Başkanı Süleyman Toyra, Denizli Buldan Belediye Başkanı Mustafa Gülbay, Muğla Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik ile Bursa Orhangazi belediye başkan adayı gösterilen ancak ilçede millet ittifakı kapsamında İYİ Parti adayında karar kılınınca adaylığı geri çekilen Çetin Çoklar da DP’ye geçti. Antalya’nın Aksu ilçesinden adaylık bekleyen İsa Yıldırım Kemer de Necati Topaloğlu ve Konyaaltı ilçesinden Buket Dağlı da aday olmayınca CHP’den istifa ederek DSP’den aday oldu. Pazar günü yapılan yerel seçimlerde bu adaylardan sadece ikisi kazandı. Kırklareli belediye başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu bağımsız olarak girdiği seçimlerde belediye başkanı seçildi.