Mehmet Özçakır

Mehmet Özçakır

KİMSESİZ MEYVE TURUNÇ

Yıllar önce sokaklarda turunç ağaçlarını gören bir misafirimiz, bir hevesle uzandığı dallardaki meyveyi ağzına attığında yüzünü ekşitip , hayal kırıklığına uğramıştı. Dallardaki Portakal sandığı Turunç meyvesini ilk kez görmüş , şaşırmıştı. Yüce yaradan her mevsime göre meyve sunmuş bizlere, Yazın sıcağında susuzluğa kavun karpuz,üzüm şeftali, Kışın ortasında soğuk algınlığa vitamin mandalin portakal, Aydın sokaklarında ,kaldırımlarında, mis kokulu Turunçlar, Pidenin üzerine sıkılarak lezzet katan bu güzelim meyve , Nedense pek üvey evlat muamelesi görüyor döküldüğü yerlerde..! Her şeyin insan için yaratıldığı bu şifalı meyve pek lezzetli olmasa da, Hiç hak etmediği yerde..! Sokaklarda, ayaklar altında. Her yıl yazarım, bu yılda kaleme aldım. Akdeniz iklimine uygun ve bu bölgenin adıyla anılan, Turunç ağaçlarının meyvelerini neden belediye toplamaz ..? Hem gıda israfı hem de çevre kirliliği..! Oysa, İçerdiği “C “ vitamini kış mevsimi hastalığının en doğal panzehiri. Yüzlerce kilo Turunç meyvesinin mutfağımıza ve sağlığımıza bir Katkısı olmaksızın,çöpe gitmesi, ayaklar araçlar altında ezilmesi, İçimiz sızlatıyor. Oysa baharda mis gibi kokan çiçeği sokaklarımızdan ,Bir parfüm gibi pencerelerimizden evimize süzülürken , Taşıyamadığı meyveleri sokaklarda sahipsiz..! Geçen sene Efeler belediyesi bu meyveleri değerlendirmek üzere, Park ve bahçeler Müdürlüğüyle bir çalışma yaparak reçel üretimine geçmişti. Ama bu yıl da gene aynı fotoğraf karelerde. Artık tüm meyvelerinin olgunlaştığı bugünlerde, Toplanarak , bir hayır kurumu, askeriye, ya da yemek fabrikalarına

Verilemez mi.? hatta sıkılarak turunç suyu satılamaz mı ? Hem milli servet değerlendirilmiş, hem de çevre kirliliği önlenmiş Olmaz mı::? Belediyenin ekmek büfelerinde suyu isteyene dağıtılmaz mı::? Aklıma gelebilen bunlar, ama işin uzmanları daha iyi nasıl tüketilir araştırmalıdırlar. Oda olmazsa , tüm Turunç ağaçları , aşılanıp, Limon veya mandalin veya Portakal2a dönüştürülemez mi..? Öyle veya böyle ama bir şekilde,

Büyük ve küçük şehir belediyelerinin sorumluluğundaki bu çirkin görüntülere Son verilmelidir.

Bu köşeyi okuyanlar , İşlerinin yoğunluğundan, makamından kalkıp gezemeyen, ve bu görüntülerden habersiz , Sevgili Çerçioğlu’na mutlaka aktarmalıdır, Turunçlar sokaklardaki bu günahtan kurtarılmalıdır…!

****

Yerel seçimlerde artık son dönemeçlere girdik sayılır. Her aday kendi penceresinden baktığında sonucu pembe gözlükle görüyor. Dile kolay , Büyükşehir de iki büyük ittifak adayı , diğerleri ise oy pusulasında birer anı. Diğer ilçelerin aksine , diğer partilerden katılan olsa da, Efeler de üç güçlü aday baş başa. Ya Mesut abi alıp götürecek , ya da Fatih Atay , Çerçioğlu rüzgari ile ipi göğüsleyecek, kendinden pek emin görünen Ümmet Akın , ise Mesut , Fatih çekişmesinden , bölünen oyların akabinde , aldığı oylarla ümit besleyecek.

İttifak yerelde ilk kez denenecek. Pusulayı alıp perdelerin arasında vicdanı ve siyasi tercihi ile zarfı kapatıp atacak sandığa. Her partinin kemikleşmiş oylarına sözüm yok, ama ödünç alınan , yüzer gezer oyların dağılımı sürprizlere neden olacak. Aradan bir aday Efeler de koltuğa oturacak, diğer ikisi hatta üç’ü beş’i sokaklardaki turunçlar gibi tercih edilmeyenler , 5 seneliğine unutulup gidecek..!

SÖZÜN ÖZÜ:

İSRAFTA “HAYIR” OLMADIĞI GİBİ ,

YAPILAN HAYIRDA İSRAF OLMAZ..!