Mehmet Özçakır

Mehmet Özçakır

AYDIN DA BİR CUMHURREİSİ

Kurtuluş savaşından bu yana geçen onlarca yılda sadece 12 cumhurbaşkanı görev yapmış.

Ama aynı dönemde kurulan hükümetlerin sayısı ise 59,nerdeyse 4 katından fazla Cumhurreisi sayısından .

Aydın da ilk Cumhurreisi ni gördüğüm yıllarda 1967 yılları olsa gerek.

Rahmetli Cevdet Sunay görev yaptığı 1966-1973 yılları arasında bir kez Aydın’a gelmişti.

Adnan Menderes Bulvarı’nda gezinirken kendisini karşılamak üzere Yedieylül ilkokulu öğrencileri olarak alana gittiğimizi anımsıyorum. Yıllar sonra bulduğum bu fotoğrafta bu anımı hatırladım.

İkincisini 1980 askeri darbesinden sonra, Milli Güvenlik Konseyi başkanı Kenan Evren ile eski kent meydanında yaptığı konuşmayı hatırlıyorum. Askeri dönemde olduğumuzdan pek izleyenin olmadığı eski belediye meydanında konuşmasında nedense bir kare fotoğraf bulamadım. Özal ve Demirel ile Abdullah Gül ‘ün Aydın a geldiğine ilişkin bir anım yok ama, en son dün Aydın da siyasi miting için gelen Recep Tayyip Erdoğan’ın mitingini izledim. her yerde en üst düzey güvenlik ve kontrol, şehre gelen akrep denilen araçlar ile farklı bir gün yaşadı Aydın. Bugüne dek tarafsız bir Cumhurreisi izlemeye alıştığımızdan, aynı kişiyi hem siyasi genel başkanı , hem de Cumhur’un başkanı olan bir reis’i ilk kez izledik Aydın da.

Kent meydanının , çevresi demir korkuluklarla bölündüğünden ancak uzun yürüyüşten sonra girişine gelebildiğimiz üç noktadan kontrollü geçişle basın’a ayrılan platforma geçebildiğimiz meydan tamamı doluydu.Polis denetiminin en yoğun yaşandığı, ekonomik yaşamın durduğu kentte , Cumartesi günü , açıklanana saatten 2 saat sonra gelebilen Cumhurreisi’nden önce AKP İl başkanı Ömer Özmen,MHP İl başkanı Burak Pehlivan, Büyükşehir başkan adayı Mustafa Savaş konuşma yaptılar.

Bir bürokrat olarak tanıdığımız SAVAŞ, daha önce alıştığımızın aksine , konuşmasında yüksek vurgularla , kararlı ifadeleriyle , siyasete alıştığının tespiti yapıldı basın çalışanları arasında.

Reisicumur’a ancak AKP’nin A takımının ve ana kademe ‘nin yaklaşmasına izin verildiği miting bir saati biraz geçe sona erdiğinde meydan elinde bayrakları ile uzaklaşanlar, yerlerde çöpler, demir korkuluklar arasında yolunu bulmaya çalışan vatandaşların telaşıyla sona erdi.

Bugüne dek daha önce başvekil olarak gelen Erdoğan İstasyon meydanında konuşma yaparken , bu kez, Büyükşehir belediyesinin yaptırdığı Atatürk Kent meydanında konuştu.

Adnan Menderes, Aydın verimli toprakları ve Aydın Efesi , konuşmanın başlıklarıydı.Siyasi yorumların dışında, Jeotermal den Aydın’ın zenginliği olarak bahsedilmesi, ancak Aydın’ın hassasiyeti olan çevre kirliliğinden bahsedilmemesi, Aydın Çıldır havaalanının konu edilmemesi , eksiklikti.

Meydanın alanı 140 X 55 metre üzerinden hesaplama yapıldığında ve her m2 de 3- 4 kişinin olduğunu kabul etsek , tahminen 23.000 kişi ile 30.000 kişinin alanda olduğu anlaşılıyor. Ortalamasını alırsak 27.000 kişi düşünülebilir.Elbette meydanların kalabalığını çevre ilçelerden ve illerden gelenlerin katılımıyla değerlendirmek gerekir.Meydan’a bakan alanda apartmanlardan izleyenlerin astıkları , mizahi içeriğiyle çay içmeye davet eden pankartlar dikkatleri çekti.

Hatta Erdoğan konuşurken , kendisinin sigaraya olan savaşı bilindiği halde , bazı güvenlik görevlilerinin , keyiflerinden mi yoksa verilmeyen 3600 ek gösterge nedeniyle mi bilinmez, cigara tüttürmeleri dikkatlerden ve objektiflerden kaçmadı.

Velhasıl, Aydın kendi sorunlarının konu edilmediği , 17+1 kişinin neden seçilmesi gerektiği anlatılan , bir siyasi miting yaşadı geçtiğimiz Cumartesi günü.

****

Aydınspor 1923 , iki haftadır seri galibiyetle , hanesine yazdırdığı 6 puan dan sonra , daha üstlere tırmandığı BAL liginde, dün ilk yarıda deplasman da , 1-5 yendiği Denizli Kale belediyespor’u ağırladı Adnan Menderes’te.

………………….

SÖZÜN ÖZÜ :

POLİTİKACILAR GELECEK SEÇİMİ DÜŞÜNÜR,

DEVLET ADAMLARI İSE GELECEK KUŞAĞI.

JAMES FREEMAN CLARKE