Semih Başkar

Semih Başkar

“Lakin halkımız şunu da biliyor, Meyve veren ağaç taşlanır”

Seçimler yaklaştı. Şurada 106 gün gibi kısa bir süre kaldı denebilir. Aşağı yukarı adayların bir kısmı netlik kazandı. Her zaman söylediğimiz gibi CHP’nin büyükşehir adayı Özlem Çerçioğlu demiştik. Resmi olarak o da açıklandı. Hayırlı uğurlu olsun.

***

Daha düne kadar boş versenize Özlem’i hayatta aday göstermezler bakın daha resmi bir açıklama bile yapılmadı diyenler bugün hepsi avuçlarını yaladı. Bir diğer taraftan ise AK Parti MHP Cumhur İttifakı ha Ümmet’ti ha Savaş’tı ha Erdem’di derken daha aday bile çıkaramadılar desek olur. Ama öyle ama böyle baştan şunu söyleyeyim Aydın için sonuç hiçbir zaman değişmeyecek. Neye göre değişmeyecek onu da anlatacağım size.

***

Seçimler yaklaştıkça baskılar artıyor, baskılar arttıkça bizim oğlanlar ver yansın Özlem çalışmıyor, Özlem yönetemiyor. Bugüne kadar alt yapıdan başka ne yaptı. Öyle ki daha geçtiğimiz aylara kadar ne alt yapı var ne hizmet var diye veryansın yapanlar, bugün ortalıkta algı peşinde koşuyorlar.

***

Siz hiç Aydın Büyükşehir Belediyesi'nin yatırımlarına dikkat ettiniz mi?

Genelde ASKİ ve Fen İşleri yatırımları…

Bu ne demek?

Büyükşehir yasasıyla özellikle köyden mahalleye dönüşen yerleşim yerlerinde altyapı neredeyse yok demek. Büyükşehrin bu iki birimi, vatandaşların yılların birikimi sorunlarını çözmek için harıl harıl hem de planlı bir şekilde çalışıyor. O köyleri bırakın Davutlar, Güzelçamlı, Kuşadası gibi turistik bölgelerde bile altyapı yok denecek kadardı. Ama bugün gelinen nokta bam başka.

***

Her gelen Bakan'ın, “Aydın zengin bir il” dediği şehrimizin yıllardır ihmal edilen altyapısının sorumlusu acaba kimlerdi? Geçmiş dönem siyasetçileri ve şehri yönetenlerdi. Siz yönetmediniz mi zamanında Aydın’ı. Niye yapmadınız?

Bu da şu demektir, Aydın, altyapıda siyasetçilerin vatandaşı “kandırdığı” bir şehir.

***

Bunun sebebi neydi?

Aydın'da siyasetin “seçim dönemi köylere git, meydanda bir konuşma yap ve oyları al” mantığından kaynaklanıyordu. Bu zihniyet artık değişti. Kim değiştirdi?

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu.

Nasıl değiştirdi, onu da anlatayım size;

***

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu her fırsatta köyleri gezer vatandaşlarla birlikte sohbet ederdi. Bir çok toplantıya çalışma arkadaşım Eray Ekşi ile birlikte tanık olurdum. Genelde vatandaşlar Çerçioğlu’ndan “Yol, su sorunu çözülsün, kanalizasyon yapılsın, hatta yağmur suyu giderleri yapılsın” diye istekte bulunuyorlardı.

Şöyle geriye doğru baktığımızda yolu olmadık alt yapısı yapılmadık yarım asırdır suyu bile akmayan köylerin suyu olduğunu görebiliyoruz. Sözüm ona bilmeyenler için söylüyorum, siz sanıyorsunuz ki sadece Aydın’ın alt yapısı değişti. Öyle değil işte.

***

Böylelikle benim gördüğüm kadarıyla kırsal bölgelerde vatandaşta “hizmete göre oy verme” bilinci oluştu. Aslında konuyu bir diğer açıdan bakmak istersem;

Başkan Çerçioğlu kırsal bölgelerdeki temel atma ve açılış törenlerinde hiç ülke siyaseti yapmadı. Hep o yerleşim yerine bugüne kadar yaptıkları ve yapacakları yatırımlardan bahsetti. Çünkü vatandaşlarımız bunu duymak ve bu yatırımları görmek istiyordu. Kırsalda sağlıklı ve yeterli suya bile anca ulaşan benim Aydınlı vatandaşım için TV'de gördükleri havalimanları, köprüler, oto yollar gerçekten bir şey ifade etmiyordu.

***

Topuklu Efe, Aydın'da özellikle kırsaldan tutun da bölgelere kadar yılların altyapı sorunlarını bütçe imkanları ölçüsünde bir bir çözdü. Doğal olarak bunları bilmeye bilirsiniz. Çünkü bunlar olurken sizler tebrik peşinde koşuşturuyordunuz. Sünnet cemiyetlerinde fotoğraf çektiriyordunuz. Meclis sıralarında selfi yapıyordunuz.

***

Kızmayın bunlar gerçekler. Sayın Çerçioğlu, Aydın halkının menfaatleri doğrultusunda her zaman elini taşın altına koydu. Daha ne bekleyebiliriz ki yetmez mi? Ama siz ne yapıyorsunuz, destek olunacak yerde, meyveyi veren ağacı taşlıyorsunuz, ya da taşlatıyorsunuz. Biz şimdi bunları konuşurken bile, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Buharkent'in dağ köyünden, Didim'de sahil kenarındaki bir siteye kadar kanalizasyon ve su gibi altyapı hizmeti götürme derdinde.

***

Öyle kolay değil Büyükşehir Belediyesini almak. Öyle kolay değil halkı ile Çeçioğlu’nun arasındaki bağı koparabilmek. Topuklu Efe, halkla iç içe her yerde tokalaşırken, sanal ortamda kendini halkın içinde gösterenler bu açığı nasıl kapatacaksınız, ne diyeceksiniz halka siz onu düşünün önce.

1 Nisan 2019 Pazartesi sabahı eminim sizlerde bana hak vereceksiniz.

Eleştiri, eleştiri, eleştiriyle olmuyor bu işler…

Lakin halkımız şunu da biliyor.

Meyve veren ağaç taşlanır.

Kalın Sağlıcakla…