Kerim Yalçınkaya

Kerim Yalçınkaya

YÜREĞİMİZ BUZ KESTİ

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Cihan Paçacı, İYİ Parti Başkan Vekili Lütfü Türkan’ın Nazmiye’de 2 askerimizin donarak şehit olmasıyla ilgili verdiği meclis araştırma önergesinin AKP’nin ret, MHP ve HDP’nin ise oylarıyla reddedilmesine sert tepki gösterdi. İYİ Parti Başkanlık divanı toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Paçacı, şunları söyledi: “Geçtiğimiz hafta içerisinde Tunceli kırsalında iki Mehmetçiğin donarak şehit olmasından dolayı, Türkiye büyük bir hüzne büründü ve tarifsiz bir travma yaşadı. Terörle mücadelede bugüne kadar bir çok şehidimiz, gazimiz oldu. Ateş düştüğü yeri yakmasına rağmen gözü yaşlı analar, babalar, eşler, yavrular hep vatan sağ olsun dedi. Ama iki Mehmetçiğimizin akıbetini milletimiz kabullenemedi. İYİ Parti olarak, 21. Yüzyılda vuku bulan bu ihmali kabullenemiyoruz. Ülkemizin gücü ve imkanları, askerlerini o coğrafyada ve o iklim şartlarında koruyacak güçtedir. Bu olayda çıkan ihmal ya da ihmaller zincirinin tespiti ve sorumluların kimler olduğunun bir an önce belirlenmesini ve cezalandırılmasını bekliyoruz. İYİ Parti konunun bütün yönleriyle ortaya konması için meclis araştırma önergesi vermiştir. Genel Kurulda yapılan görüşmeler sonunda yapılan oylamada AKP, MHP, ve HDP bir araya gelerek kullandığı oylarla önergemizin reddedilmesini sağladı. Bu önergenin reddedilmesiyle yüreklerimiz bir kez daha buz kesmiştir. Bu sonucun vebalinin kimlere ait olduğunun, kimlerle aynı düzlemde buluşulduğunun taktirini yüce milletimizin ferasetine havale ediyoruz.”

2019 Bütçesi

İYİ Parti Genel Sekreteri Cihan Paçacı, AKP’nin 16 yıllık iktidarda kullandığı kamu kaynaklarının hesabını vermekten kaçtığını belirterek, “Bu 3 trilyon dolar buhar olup uçmadıysa nereye gitmiştir?” dedi. 2019 yılı bütçe teklifine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Paçacı, “Bütçe büyüklüklerine baktığımızda gelir tahmininin 867 milyar, gider tahmininin ise 961 milyar TL olduğunu görüyoruz. 72 milyar TL’lik bütçe açığının gerçekleşeceği ifade edilmiştir. Bu rakam AKP’nin 16 yılda ülkemize getirdiği noktadır. Giderek artan bir açığa Türkiye mahkum edilmiştir. 2019 bütçesi de vatandaşın derdine derman olacak değildir. Bütçenin merkezinde insanımız, çiftçimiz, esnafımız, işçimiz yoktur.” diye konuştu. Paçacı, Merkez Bankasının yıl sonu enflasyon tahminini yükseltmesinin sorulması üzerine şunları kaydetti: “Ekonomideki kriz şiddeti devam etmektedir. Ancak hükümet bu krizi hafife almaktadır. Bu hafife almanın sonucu olarak korkarım ki Türkiye’yi IMF’ye mahkum eden noktaya gelecektir. AKP hükümetlerince ortaya konulan hiçbir hedef tutmamıştır. Yeni konulan hedefler daha ilk günlerde şaşmıştır. Enflasyon oranının açıklandığının çok üzerinde olduğu kanaatindeyiz. Sabit ve dar gelirlilerin enflasyon oranı yüzde 50lerin üzerindedir. Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, Partisinin Genel Merkezinde yaptığı basın toplantısında “insanımız gelecek sıkıntısına düşmüştür ve gelecek ayın hesabını bile yapamamaktadır” diyen Karamollaoğlu, “bunların tartışılması gerekirken bu tartışmalardan kaçınan iktidar büyük bir maharetle her hafta yeni bir tartışma konusu üretmektedir. Ne yazık ki bu oyuna siyasi partiler de gelmekte, ülkemizin ana problemlerini tartışacağımıza suni meselelerle vakit kaybedilmektedir. Bundan dolayı biz hükümetimizin temel problemleri üzerinde odaklanmaları gerektiğine inanıyoruz.” İfadelerini kullandı. Bakanlıkların önceki gibi çok önem taşımadığını söyleyen Karamollaoğlu, çünkü her şey, Sayın Cumhurbaşkanının iki dudağının arasında sen git, başkası gelsin dediği zaman gidiliyor, kimi isterse o geliyor, kimsenin de sen bunu yapamazsın, olmaz dediği yok. Çünkü tek yetkili o. Şimdi bazı rektörler de fetva vermişler. Artık Cumhurbaşkanının verdiği kararlara itiraz etmeyi haram sayan fetvalar da çıkıyor. Rektörler bu kafadaysa, Türkiye’nin ayağa kalkması herhalde pek o kadar mümkün olmaz kanaatindeyiz.”

ANDIMIZDA SAVUNMA İSTENDİ

Öğrenci andında son sözü söyleyecek olan Danıştay İdare Dava Daireleri Kurulu’nun yazının gelmesinden sonra karar vermesi bekleniyor. Türk Eğitim – Sen Milli Eğitim Bakanlığı İlk Eğitim Kurumları yönetmeliğinin, “Öğrenci Andı” başlıklı12. Maddesini yürürlükten kaldıran düzenlemenin iptali istemiyle Danıştay’da dava açmıştı. Danıştay 8. Dairesi ilköğretim okullarında uygulanan öğrenci andını kaldıran yönetmelik hükümünü iptal ederken, dava Milli Eğitim Bakanlığı, Danıştay kararını temyiz ederek yürütmenin durdurulmasını istedi. Temyiz işlemini görüşen Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, davacı sendikadan savunma aldıktan sonra dosyayı görüşmeye karar verdi. Davacı Türk Eğitim – Sen Genel Başkanı Talip Geylan Milli Eğitim Bakanlığının temyiz dilekçesinin geçen Çarşamba günü Danıştay tarafından kendilerine gönderildiğini belirterek, buna karşı bir cevap yazacaklarını söyledi. Geylan, İdari Dava Daireleri Kurulu MEB’nın temyize götürme kararı sonrası itirazda aynı gün ilk incelemeyi yaptı. Esastan kararını 5 yılda ancak verebilen Danıştay, Cumhurbaşkanının söylemleri üzerine 2 gün içinde prosedürü tamamladı. “30 gün süremiz var” diye konuştu.