Hüsamettin Kaçar

Hüsamettin Kaçar

KOCA SEZONU YEDİ HAFTADA HEBA ETTİLER

Yine haftalık futbol çilemizi çekmek için Adnan Menderes Stadı’nda yerimizi aldık. Hepimiz bu maç için ümitlendik. Hava güzel, taraftar yerini almış. Her şey galibiyete endeksliydi. Ama olmadı.

Geçen hafta Kepez deplasmanından puansız dönen Zeybekler’de gözler bu haftaki Isparta Davrazspor maçına çevrildi. Siyah beyazlı takım bu maç öncesi takımı büyük ölçüde kuran Ergun Hoca ile yollarını ayırdı. Bu maça da Halit ve Recep Hocalar hazırladılar. Bir futbol takımında hoca değişirken yönetimin B planı olmalı, yeni hoca göreve hemen başlamalı diye düşünüyorum. Hocalar da ellerinde ne varsa sahaya sürdüler.

Sezona mutlak şampiyonluk hedefiyle yola çıkan Zeybekler, oynadıkları futbol ve aldıkları skorlarla koca sezonu 7 haftada heba ettiler desek yeridir. Davrazspor karşısında alınan 2 – 0’lik yenilgi sonrası lider Manavgat arasında 10 puan fark oluştu. Hazırlık maçları ve ligde izlediğimiz siyah beyazlı takımda ne ses var ne de görüntü diyebiliriz. 7 maçta 13 gol yiyen bir takım hedefe gidemez. Puanları toplayamaz. Futbolda başarılı olmanın tartışmanın koşulu “takım oyunu”dur. Bunun için savunmasıyla orta sahası ve forvetiyle çabuk pas yapmak hızlı çıkmak ve geri dönmektir. Sezon başından bu yana ne yazık ki, bunları göremedik.

Aydınspor 1923 Isparta Davrazspor maçına gelince, iki takım da maçı kazanmayı çok istedi ki, sahada koşmayan, formasını ıslatmayan bir futbolcu yoktu. Bir tek hakemin dışında. Maçın içine etti. Her dokunuşu faul çaldı. Futbol oynanmasına engel olabilmek için elinden geleni yaptı. Gösterdiği sarı kartlarda ve kırmızı kartta standart yoktu. Maçı çığrından çıkardı. Rakibin atağında öyle rahat bir penaltı çaldı ki, evlere şenlikti. 32’inci dakikada Ömer Ndiaye mücadelesinde Ndiaye yerde kaldı. Hakem, uzakta olmasına rağmen penaltı noktasını gösterdi. Emrah, topu filelere gönderdi. Isparta Davrazspor 1 – 0 öne geçti. Sahada daha rahat oynamaya başladılar.

Zeybekler’de 43’üncü dakikada sarı kart alan Şükrü, girdiği ikili mücadelede rakibi yerde kaldı, yine pozisyona uzak olan orta hakem Mustafa Yerli, sarı karttan sonra kırmızı kartla Şükrü oyun dışında kaldı. Zeybekler, sahada on kişi kaldı. Aslında bu pozisyon da ağır bir karar oldu. Hakem, sözlü ikaz edebilirdi ama yapmadı. Bir hakem bir futbolcuyu en haddine kadar oyunda tutmasına yardımcı olmalı. Hakem aynı zamanda iyi bir psikolog da olmalı diye düşünüyorum.

Hakem kararları, siyah beyazlı kulübedeki futbolcuları da çileden çıkardı. Bazıları da oynamadan sarı kart gördü. İkinci yarıyla birlikte Recep Hoca Ömer – Ufuk değişikliğiyle başladı. Gol umudu Ramazan’ı oyuna geç aldı. İlk yarıda onunla başlamalıydık.

Her ne kadar hakemler, maçın önüne geçse de Davrazspor’un oynadığı futbolu ben çok beğendim. Özellikle Emrah, Hasan, Gökhan sahada basmadık yer bırakmadılar. Takımlarını çok iyi yönettiler. Kaleci Tuğrul ile birlikte galibiyetin mimarları oldular. Notlarıma bakıyorum, siyah beyazlı bir takım adına pozisyon var mı diye? Ama ne yazık ki bulamadım. Sadece rakip takım ceza alanı içinde hakkının yerde kalmasıydı. Bu mutlak penaltıyı es geçen orta hakem Mustafa Yerli, çok büyük tepki gördü. Takımın emeğiyle oynadı. Başkan Hüsamettin Artan’ın haklı isyanı da maç sonunda tavan yaptı. Siyah beyazlılarda gol arayışları tesadüflere, şişirme toplara kaldı. Berkay ortadan, Umutcan sağdan şişirme topların da hedefi bulmayan toplar oldu. Bu topları da genellikle rakip defanstan döndü. Gol umudu Hakkı Tosun, rakip iki stoperler arasında kayboldu.

Zeybekler’in son dakikalarda golü ararken 89’uncu dakikada Utku Can defanstakileri o kadar rahat çalımlayıp golü attı. Skor, 2 – 0 oldu. Isparta Davrazspor, hiç beklemediği zorlu Aydın deplasmanından 0 – 2’lik skoru yakaladı.

Maç boyunca iki takımı kıyaslamak gerekirse Aydınspor 1923’ten daha iyi koşan, mücadele eden, skor üreten bir rakip takım görüntüsü vardı. Ben Isparta Davrazspor’u çok beğendim.

Siyah beyazlı futbolcular, evindesin yazacağımız şöyle yürek hoplatacak tarzında bir pozisyon nasıl yaratılmaz, hayret!.. Tamam, maçın hakemi, maçın içine etti ancak zırnık gol pozisyonu yaratmayı beceremeyen oyun alanındakilere ne demeli? Bu maçtan sonra bir sorsunlar kendilerine, kazanmak adına ne yaptıklarını!.. Penaltı pozisyonu dışında fazla varlık gösteremedi siyah beyazlılar. Şunun altını da çizelim. Zeybekler, gerek oyun anlayışı, gerek kadro yapısı nedeniyle doyurucu futbol oynayacak kalitede, kapasitede değil. Özellikle orta sahası hücuma dönük oyunda çok yetersiz. Kanat organizasyonu yok. Cepheden pozisyon zorlamak yok. Dışarıdan şut girişimi yok. Gol yok. Eee! bu kadar yokların arasında puanlar da yok oluyor.

Maçtan sonra en çok üzüldüğüm görüntüler tribünde ve VİP odasında Başkan Hüsamettin Artan’ın haklı isyanıydı. Maç boyunca Asi Kankalar’ın desteği de çok büyüktü. Ama sahadakiler bu desteği cevap veremediler.

Ligin ilk yarısının ortasına geldik. Oynanan futbol, alınan skorlarla birlikte bu ligde tutunmak da zorlaşıyor. Önlemler alınmalı. Ligde hedefi olan bir camiaya bu yenilgi hiç yakışmadı.

Güzel günlere,

Kalın sağlıcakla...