Semih Başkar

Semih Başkar

“Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır.”

Bu yıl ikincisi düzenlenen Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği'nin (SODEM) Yerel Yönetim Ödülleri, düzenlendi. Üreticiye ve tarıma verdiği desteği ile Aydın Çiftçisinin gönlünü ve taktirini kazanan Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'na yerli ve milli tarım için Ata tohumlarına sahip çıkmak adına 2017 yılında başlattığı ve tüm Türkiye'de yerel yönetimlere örnek olan Yerel Tohum Projesi nedeniyle "Tarım" Ödülü verildi. Başkan Çerçioğlu ödülünü Partisinin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun elinden aldı

***

Öncelikle tebrik ederim. Bu ödülü en çok hak eden de zaten Sayın Çerçioğlu idi.O ödülü bile eleştiren zihniyet var ya ben ne diyeyim. Bilmiyorlar ya, araştırmıyorlar ya, prim yapıyorlar ya… Ben yaranayım da nasıl olursa olsun. Ah şu koltuk sevdası ah. İnsana neler yaptırıyor. Bilmemek ayıp değil, öğrenmemek ayıptır.Bilmeyenler vardır. Ben şimdi O ödülün size hikayesini anlatayım.

***

Aydın Ekonomisinin %50’si tarıma dayalı yan sanayi.Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, 3 yıldır sürdürdüğü yerel tohumları koruma projesiyle atalarımızdan miras kalan sebze ve meyvelere sahip çıkarak, Yenipazar'da tarım ürünleri çalışma sahası kurmuş ve deneme üretimi yapılan bölgeye özgü sebze ve meyveler korunarak gelecek nesillere aktarmıştı. Ata tohumlarını korumayla ilgili Türkiye'de hayata geçirilen en büyük ve kapsamlı bir proje olan ve başarıyla uygulanan "Yerel Tohumları Koruma Projesi" Başkan Çerçioğlu’nun sayesinde diğer duyarlı başka yerel yönetimlere ve çeşitli kurumlara da örnek olmuştu.

***

Hatta Aydınlı vatandaşlarımızda bu projeye destek vererek yıllarca sandıklarında sakladıkları tohumları bu üretim sahasına bağışlayarak destek vermiştir. Aydın'a özgü olup üretimleri yapılan 26 farklı sebze ve meyvenin 180 çeşidinin envanteri oluşturulmuş ve bunların içerisinde 29'ar farklı çeşit domates ve biber ile 10 farklı çeşitte patlıcan, karpuz, kavun, fasulye, börülce, bamya, acur, hıyar, kabak ve daha birçok sebze ve meyve yer almıştı.

***

Şimdiye kadar 5 milyondan fazla fide üretilerek vatandaşlara dağıtıldı. Projenin bir başka ayağı olan köy pazarları projesinde yer alan üreticilere de, yetiştirilen fideler ücretsiz verilerek ata tohumlarının sofraları süslemesinin önü açıldı. Bunun dışında Çine’nin Mutaflar Köyü’nde çiçek kooperatifi kurdu. Kadınlar üretiyor ve büyükşehir tüm ihtiyacını oradan alıyor.***Burada asıl en gurur verici yeri ise çocuklarımız bu seralara misafir edilerek yerel tohumların korunması ve gelecek nesillere aktarılmasıyla ilgili farkındalık aşılanıyor. Çocuklar yeri geldiğinde tohum ayıklayarak yeri geldiğinde de hasada yardımcı olarak bilinçleniyorlar.

***

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu da yerel tohumlar projesinin en önem verdiği projelerden olduğunu belirterek "Bizler sahip çıkmazsak yüz binlerce yılda bugünkü halini alan tohumlar birkaç on yıla kalmadan yok olacaklar. Tohumlarımıza sahip çıkmazsak çocuklarımız çok yakın gelecekte sadece birkaç çeşit domates, biber bilecek. O yüzden geleceğimize sahip çıkıyoruz" NOKTA. Ne kadar güzel söylemiş Sayın Çerçioğlu.

***

Bunlar daha ne ki… Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Aydın çiftçisine sahip çıkmak için onların elinde kalan ürünleri satın alarak üreticilerimizin sahipsiz ve çaresiz olmadığını gösterdi. Daha ne yapsın. Kalkmış diyorsunuz ki gösteriş yapıyor, bugüne kadar ne yapmış diye. Hadi siz kör olmuşunuz da, biz de mi körüz. Bunun neresi gösteriş. Allah aşkına bugüne kadar siz ne yaptınız? Hani Denizli’ye Otobandan, İstanbul’a Çıldır’dan uçacaktık. Yoksa uçuyoruz da biz mi körüz. Bırakın artık şu boş lafları. Siz hele bu Aydın halkına verdiğiniz sözleri tutun da ondan sonra başkalarını eleştirin.

Kalın Sağlıcakla…